Попри зростання споживання окремих товарів, українці все ще недоїдають

05 березня 2018, 19:00 5701

Вартість мінімального продуктового кошика для працездатної особи в Україні у січні 2018 року склала близько 1423,7 грн, при цьому найдешевший рекомендований раціон Міністерства охорони здоров’я для дорослої людини на місяць оцінюється приблизно в 1540 грн або 83% від рівня прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Як зазначається, за даними Держстату, частка витрат на продукти харчування та безалкогольні напої займає за результатами 9 місяців 2017 року 50% у загальній структурі витрат. При цьому середньомісячна фактична вартість харчування однієї особи становила у цей же період в середньому 1620 грн на місяць проти 1380 грн у відповідному періоді 2016 року. Відбулися і певні зміни у структурі харчування: зокрема у 2017 році у порівнянні з 2016 г. збільшилося споживання фруктів, ягід, горіхів, винограду — на 6%, цукру — на 4%, хліба і хлібних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів і сала — на 2% кожного. Скоротилося споживання в домогосподарствах овочів і баштанних — на 8%, молока і молокопродуктів — на 2%.

«Попри ріст споживання окремих груп товарів українці продовжують недоїдати. За рекомендаціями Всесвітної організації здоров«я (ВОЗ), працездатна особа має на 8% більше споживати молочних продуктів, на 20% більше їсти м«яса (при цьому рекомендується надати перевагу курятині), на 62% варто збільшити вживання фруктів проте скоротити споживання кондитерських виробів до 1 кг на місяць», — говориться у повідомленні асоціації.

За даними моніторингу УКАБ та даними, які наводить Держстат України, у січні 2018 року у порівнянні із груднем 2017 спостерігалося зростання окремих груп товарів, які відносяться до соціально значущих. Найбільше добавили в ціні за звітний період овочі, які входять до борщового набору. Так, буряк додав в ціні в середньому 12,5%, капуста білокачанна — 14%, картопля —7%, цибуля ріпчаста майже 5%. Варто відзначити, що зростання є цілком очікуваним і як його люблять називати сезонним. Традиційно після Нового року дана група овочів зростає в ціні через скорочення запасів при цьому попит на дану групу товарів залишається високим.

Зросли в ціні також і м'ясні продукти — яловичина близько 2,5%, курятина — 2% і найменше зростання показала свинина зупинившись на зміні в 0,75%. Зростає і вартість яєць — якщо у грудні десяток яєць можна було придбати за 27 грн, то у січні вартість зросла до 27,97 грн, що у відсотковому співвідношенні складає +3,55%. Незначно зросло і молоко жирністю до 2,6% — +1,13%. Оператори ринку повідомлять про сезонність росту вартості молока, адже в зимовий період надої зменшуються, що тягне за собою подорожчання молока та молочної продукції,  додають в асоціації

Спостерігається стабільне зростання і вартості хліба — висхідний тренд на продовольчу пшеницю, яка є основною сировиною для виробництва хліба, а також ріст виробничих витрат підігрівають вартість хліба в Україні вже кілька років поспіль.

Незначне коригування в бік зниження за звітний період показали тільки гречана крупа (-4,5% до вартості у грудні) та цукор (-1,03%).