Україна імпортувала річний обсяг томатів

19 жовтня 2019, 08:00 2798

Україна за 3 квартали 2019 року закупила з-за кордону 58,6 тис. т томатів, що на 22% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Про це йдеться у повідомленні Української плодоовочевої асоціації.

«Цікаво, що за 9 місяців поточного сезону показники імпорту вже перевищили обсяги закупівель за весь 2018 рік. Нагадаємо, що в 2018 році Україна імпортувала 55,4 тис. т томатів загальною вартістю $37,2 млн. Традиційно основним постачальником томатів на український ринок виступала Туреччина, яка експортувала більше 80% загального обсягу», — йдеться у повідомленні.

В той же час на фоні підвищення імпорту томатів експорт цих овочів суттєво знизився. Станом на 1 жовтня Україна експортувала за кордон всього 6 тис. т томатів. Для порівняння, показники за аналогічний період минулого року склали 10,7 тис. т. Таким чином експорт томатів став найнижчим принаймні за останні 8 років.

«Ситуація з експортом ускладнилась в 2014 році, коли Україна через загострення політичних та економічних відносин втратила ринок Росії. До 2014 року Україна експортувала більше 55 тис. т томатів щорічно, а основні поставки були саме в Росію. Втрата основного ринку збуту тепличної продукції призвела до налагодження реекспортних схем через Білорусь. Однак останнім часом все більше виробників відмовляється від таких схем через додаткові витрати на переоформлення документів та ризики невиплат», — розповідає директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

За словами директора з розвитку УПОА Семена Крамаренка, попри втрату головного ринку збуту свіжих томатів їх виробництво за 5-6 років майже не змінилося.

«Українські виробники томатів відкритого ґрунту переорієнтувалися на переробку. Так, у порівнянні з 2013 роком виробництво томатної пасти та пюре зросло майже в 2 рази. Більше того, імпорт цієї продукції за 5 років зменшився в 10 разів, а експорт, навпаки, зріс майже вдвічі. Також у зазначений період суттєво знизилися закупівля закордонних кетчупів та томатних соусів, експорт яких за 7 місяців поточного року склав 773 т», — додав він.