Експерти пропонують топ-10 рішень для здешевлення перевезень залізницею

22 грудня 2022, 12:44 2160

Блокування українських портів та здорожчання нових шляхів логістики призвели до зростання різниці між внутрішніми і світовими цінами до 200 $/т. Як наслідок, деякі виробники отримують збиток до $85 з тонни продукції. Така висока вартість логістики змушує аграріїв задуматися, чи варто взагалі продовжувати займатися сільським господарством.

Про це розповів голова правління та виконавчий директор EasyBusiness, керівник аналітичного напрямку Центру економічного відновлення Дмитро Ливч під час презентації результатів аналітичного дослідження «Аналіз впливу війни на агросектор України».

Вартість логістики (внутрішніх перевезень залізницею) формується з трьох компонентів: послуги перевезення, користування вагонами та інші витрати.

Дмитро Ливч відзначає, що «Укрзалізниця» влітку збільшила тарифи на 70% для всіх трьох класів вантажів. Але якщо до початку війни найбільшим компонентом витрат була вартість перевезення, то після початку вторгнення ним стала вартість користування вагонами внаслідок стрімкого підвищення фінальних ставок на аукціонах.

Дмитро Ливч

Насправді попит на зерновози зріс суттєво, а участь в аукціонах спекулюючих компаній призвела до зростання вартості користування вагонами. Водночас ми бачимо профіцит зерновозів, і саме тому нам потрібно збільшувати ефективність перевезення «Укрзалізницею». Приріст витрат перевезення збільшився за рахунок вартості користування вагонами та зменшення середньої швидкості вагонів. Станом на вересень орієнтовна швидкість при експортних перевезеннях становила 53-87 км/добу проти гарантованих 200 км/добу до війни.

Також він відмітив тенденцію, що залежно від регіону, в якому підприємство веде свою операційну діяльність, вартість логістики може змінюватися. Компанії, які експортують через західні шляхи, несуть більші витрати, ніж ті, хто везе збіжжя до українських портів.
На основі дослідження експерти Центру економічного відновлення та EasyBusiness виокремили 10 рекомендацій щодо збалансування тарифів на залізничні перевезення, що допоможе зменшити негативний вплив вартості логістики на агросектор.

1. Повний перегляд системи тарифоутворення на послуги перевезення.

2. Впровадження цінової стелі для вартості користування зерновозами, що прив’язана до нормативної швидкості перевезення.

3. Впровадження обмежень на участь в аукціонах для окремих гравців ринку.

4. Зниження стартових ставок на користування зерновозами.

5. Збільшення пропозиції на аукціонах шляхом пропонування лотів неспеціалізованих вагонів під перевезення зернових.

6. Запровадження субсидій на користування вагонами для агровиробників.

7. Запровадження системи інформування про оновлення гарантованої швидкості руху вагонів.

8. Вдосконалення системи планування перевезень.

9. Запит на забезпечення вагонів з боку країн ЄС.

10. Запровадження системи моніторингу попиту.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua