Сіяти на останні. У скільки аграріям обійдеться майбутній урожай

12 січня 2023, 06:40 5150

Одними з фундаментальних проблем, які гальмують аграрний сектор, окрім вартості логістики, є відсутність обігових коштів у аграріїв та збільшення вартості засобів виробництва.

Сільгоспвиробники зіштовхнулися зі зростанням вартості засобів виробництва через значне подорожчання логістики та зростання курсу валют. Наслідками стало суттєве збільшення собівартості виробництва агропродукції та зменшення інтенсивності використання добрив і ЗЗР. 

У компанії «Росток Холдинг» зазначають, що у планах на сезон — тотальна економія: будуть заощаджувати на всьому, на чому вдасться. 

propData.content.image
Дмитро Купавцев, генеральний директор «Росток Холдинг»

У першу чергу будемо економити на добривах, насінні та ЗЗР. Дуже, звичайно, не хочеться економити на хімії, адже в майбутньому це може погано відобразитися на врожаї. Але ми намагатимемося використовувати хімію за потребою. Те, що запланували, те і вноситимемо.

За словами Дмитра Купавцева, через війну в агрохолдингу змінили структуру посівів на менш затратні культури, відмовившись від посіву дорогої кукурудзи. Завдяки оптимізації загальні витрати мінеральних добрив на 1 га зменшилися на 30%. Насіння та посівний матеріал на 1 га зменшили на 23%, а засоби захисту рослин — на 25%.

У середніх сільгосппідприємств та невеликих фермерів ситуація ще гірша. Загалом експерти прогнозують зниження обсягів використання добрив: нітратних — на 30-47%, фосфатних — на 51-100%, калійних — на 41-100% залежно від культури. Це, відповідно, вплине на середню врожайність, падіння якої оцінюють у 20-50%.

У Центрі економічного відновлення зазначають, що внаслідок зменшення вартості окремих засобів виробництва цьогоріч очікується несуттєве зниження собівартості окремих зернових культур порівняно з минулим роком. Водночас, поки зменшення собівартості виробництва зернових очікується на дуже помірному рівні, у 2023 році світові ціни на зернові можуть суттєво знизитись, що негативно вплине на прибутковість українських агровиробників.

propData.content.image
Дмитро Ливч, голова правління та виконавчий директор EasyBusiness, керівник аналітичного напрямку Центру економічного відновлення

Ми бачимо наступні прогнози на 2023 рік. Втрати обсягів виробництва зернових та олійних культур — до 20%. Аналітичне дослідження «Аналіз впливу війни на агросектор України», проведене Центром економічного відновлення, свідчить, що виробництво зернових буде на рівні 40 млн т. Таке істотне падіння означає для України втрату досить значної кількості людей, зайнятих в агросекторі, втрату податкових надходжень і валютної виручки. 

Відповідно до проведених аналітиками Центру економічного відновлення розрахунків, собівартість виробництва кукурудзи цього року оцінюється на 11% більше, ніж за 2022 рік — 205 $/т, що пояснюється насамперед падінням урожайності. Також очікується збільшення собівартості виробництва пшениці на 23% — до 455 $/т порівняно з оцінкою 2022 року. 

Найбільша очікувана собівартість виробництва у кукурудзи — 1150 $/га, найменша — у жита — 643 $/га. 

Крім цього, очікувана собівартість соняшнику — 727 $/га, сої — 721 $/га, пшениці — 947 $/га, ячменю — 751 $/га, ріпаку — 980 $/га.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua