Ще більше сірого ринку: як невідшкодування ПДВ загонить агросектор у тінь

23 грудня 2022, 06:41 2752

Однією з трьох глобальних проблем, які найбільше впливають на агросектор та підштовхують агровиробників до переходу в тіньову економіку, є відшкодування ПДВ. Наразі близько 95% відшкодування ПДВ переведено в перевірки і 5% — підтверджено камерально. Це діаметрально протилежна ситуація з довоєнними показниками.

Про це розповів голова правління та виконавчий директор EasyBusiness, керівник аналітичного напрямку Центру економічного відновлення Дмитро Ливч під час презентації результатів аналітичного дослідження «Аналіз впливу війни на агросектор України». 

За його словами, така ситуація змушує агровиробників, особливо малих фермерів, продавати продукцію за готівку.

Згідно з оцінками Міністерства економіки, в 2021 році близько 27% від офіційної валової доданої вартості агросектору перебувало в тіні. Крім того, експерти стверджують, що до початку війни 40% зернових та 10-30% олійних збувалося неофіційно.

«Наразі оцінити масштаб переходу малих фермерів у тінь внаслідок війни доволі складно. Проте, аби експортувати продукцію, майже половина збуту в сільському господарстві відбувається у готівковій формі. Серед головних причин насамперед неповернення ПДВ та висока вартість кредитування», — зазначає Дмитро Ливч.

За 9 місяців 2022 року було відшкодовано 52 млрд грн ПДВ зі сплачених 222 млрд грн, в той час як за аналогічний період 2021 року було відшкодовано 111 млн грн ПДВ за обсягів сплати 225 млрд грн.

За словами голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, затримка з відшкодування ПДВ казначейством зараз складає приблизно 3-4 тижні.

«Сьогодні лежить близько 12 млрд грн на виконанні в казначействі. Деякі люди чекають більше місяця. Ми навряд чи зможемо вирішити проблему 3-4-тижневої затримки вже підтвердженого відшкодування ПДВ на казначейському рахунку. Тож прошу бізнес і аграріїв до цього поставитись із розумінням, оскільки причиною неотримання цих грошей є те, що вони спрямовуються на армію та соціалку. По-іншому в країні, що воює, не буде. Але ми робимо все можливе, щоб збільшити суму відшкодування і з кожним місяцем бачимо зростання. Вже в грудні відшкодовано 7,7 млрд грн ПДВ», — пояснює Данило Гетманцев.

Експерти зазначають, що є кілька варіантів рішення проблеми. Найбільш оптимальним, за який адвокують як агровиробнки, так і експортери, є повноцінне відновлення вчасного відшкодування ПДВ.

Частково може вирішити проблему надання ПДВ облігацій.

Також можна вдатися до компенсації за рахунок зменшення плати ПДВ та залучення до процесу міжнародних організацій, коли держава бере зобов’язання перед МФО, що відшкодує виробникам ПДВ. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua