З майстра краси в трактористки. Як франківчанка освоювала новий фах

12 травня 2024, 05:48 1508

Кількість можливостей для жінок стати трактористкою стрімко зростає. Через війну в країні агропідприємства відчувають дефіцит кадрів саме у тих спеціальностях, які раніше вважалися суто чоловічими.

У квітні роботодавці розмістили на Work.ua 111 095 пропозицій роботи. Це рекордна кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення. До категорій з найбільшою кількістю вакансій відносяться й такі: «Робочі спеціальності, виробництво» — 18 996 вакансій та «Транспорт, автобізнес» — 8 948.

Аналізуючи ринок праці, українці адаптуються і готові до перекваліфікації. Торік професійне навчання за сприяння служби зайнятості проходили 25,2 тис. жінок з числа зареєстрованих безробітних. З початку 2024 року до навчання приступили 6,4 тисячі жінок.

Майстер краси з Івано-Франківщини Оксана Боднарук отримала своє посвідчення тракториста ще наприкінці 2023 року. Зараз вона активно розвиває свій агроблог у TikTok «Трактористка Ксенія», в якому розповідає про нове захоплення.

propData.content.image
Оксана Боднарук, трактористка

Я з дитинства дуже люблю техніку. Тому, коли виходила заміж, наявність у чоловіка трьох тракторів було приємним бонусом. Він у мене тракторист. Усе почалося з того, що я стала його «правою рукою» у роботі з технікою.

Боднаруки займаються заготівлею сіна, тюки продають місцевим жителям. Окрім цього, тримають овець. У техпарку сім’ї є два МТЗ-82 і один ЮМЗ, а також різна причіпна техніка.

«Якщо якась поломка з технікою в полі сталася, чоловік відразу мені телефонує, просить «притягнути» його чи інструменти якісь привезти. Прав я не мала, тому не могла вільно виїжджати на трасу. Чоловік був ініціатором того, щоб я узаконила своє водіння. Тому він оплатив мені курси тракториста», — розповідає Оксана в прямому ефірі в Instagram.


Навчання тривало з 1 червня по 19 грудня 2023 року в Снятинському коледжі Подільського державного аграрно-технічного університету.

propData.content.image
Оксана Боднарук, трактористка

На іспиті я була єдиною жінкою, решта 23 — чоловіки. Після тестів ми складали практику на МТЗ. Я відразу видихнула з полегшенням, адже вдома на такому ж їжджу. Інструктор зазначив, що він ніколи не приймав іспит у жінок. 

Оксана зізнається, що все ж найбільше знань здобула від чоловіка під час спільного ремонту техніки. 

«Зараз він починає щось розкручувати, а я вже знаю, які йому інструменти подавати. Така наша романтика — разом розбирати коробку в МТЗ-82!» — говорить трактористка з усмішкою.

Загалом вона з технікою на «ти» вже 6 років. І протягом усього періоду чує, що це не жіноча справа, і їй це не зовсім личить.

«Я довго вагалася, чи варто розповідати усім, що я офіційно отримала посвідчення тракториста. Лише навесні цього року наважилася це зробити. Все для того, щоб жінки й чоловіки бачили, що в цьому немає нічого соромітного, і кожна людина повинна здійснювати свої мрії», — зазначає Оксана.

У соцмережі TikTok її знають як трактористку Ксенію. У блозі вже майже 21 тис. підписників.

propData.content.image
Оксана Боднарук, трактористка

Я в TikTok зареєструвалася, щоб подивитися відео дівчат, які працюють на техніці. Тоді я знайшла лише блоги жінок, які працюють за кордоном. Тому вирішила створити свій про роботу на сільгосптехніці в Україні. 

Трактористка каже, що 81% її аудиторії — чоловіки, які в коментарях висловлюють своє захоплення її сміливістю.

Окрім сім’ї та допомоги чоловікові з технікою, Оксана активно займається волонтерством, допомагає українським захисникам. Каже, що на розвиток блогу зараз немає достатньо часу, проте дуже хоче розвиватися в цьому напрямі, освоювати нову техніку і працювати у сільському господарстві у вільній Україні.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua