Європейська інтеграція агросектору поступово переходить від політичної риторики до практичних завдань, які потребують системних змін у регулюванні, контролі та підтримці виробників.
Вимоги ЄС охоплюють широкий спектр сфер — від добробуту тварин і використання пестицидів до регулювання ГМО та функціонування ринкових інструментів. Для України це означає масштабну адаптацію політики, інституцій та механізмів контролю, а також значні інвестиції у виробництво.
Як відмітила старша економістка Центру економічної стратегії Яна Охріменко під час вебінару ЦЕС «Яким буде врожай і як це вплине на економіку?», визначити одну найважливішу сферу в агро, яку Україна має адаптувати відповідно до нової угоди, практично неможливо.
«Транспозиція європейського законодавства — це не просто ухвалити закон. Потрібні підзаконні акти, механізми моніторингу й контролю, інституції та фінансування», — підкреслила експертка.
Проте вона додає, що перспектива отримати технічну допомогу ЄС у межах Pre-Accession Assistance є реальною. Ключовою умовою є запуск рамкового законодавства та розвиток інституцій, зокрема — функціонування виплатної агенції.
За словами Яни Охріменко, оцінити реалістичність строків вступу складно, адже все залежить від політичних рішень Євросоюзу.
Міністерство також надало реальні цифри підтримки за майже чотири роки війни.
Найпопулярніша програма — «5-7-9%»:
Гранти на сади та теплиці:
Підтримка прифронтових територій:
Тарас Висоцький підкреслив, що наразі це не про приріст, а про виживання галузі.
«Доступні кредити дозволили провести посівну. Це не збільшує врожайність, але запобігає її падінню», — пояснив він.
Гранти дадуть ефект через кілька років, коли сади увійдуть у плодоношення, а теплиці повністю відпрацюють технології.
Потенційний вступ України до ЄС радник СЕО «НІБУЛОН» Олексій Павленко називає ключовим стратегічним кроком.
«Євроякість відкриває зовнішні ринки та доступ до фінансування. У Європі держава компенсує частину інвестицій: у Польщі — 50%, у Румунії — 70%. Україна поки не має такого інструменту, тому вступ до ЄС буде каталізатором розвитку», — наголосив Олексій Павленко.
Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua