Як зробити інвестиції у сталий розвиток мейнстримом

18 листопада 2021, 06:12 2416

Подолання наслідків зміни клімату вимагає неймовірних інвестицій, які не може забезпечити жодна держава чи фінансова інституція, тому єдиний вихід — консолідувати зусилля урядів, фінансових установ, бізнесу та суспільства, адже бездіяльність у вирішенні питань сталого розвитку коштуватиме нам значно більше.

Для пом'якшення наслідків зміни клімату, забезпечення цілей сталого розвитку та цілей, представлених у Паризькій кліматичній угоді, світовим економікам необхідна сума у $4-7 трлн щорічно. Держави та міжнародні організації, що опікуються кліматичними питаннями, можуть забезпечити максимум $1 трлн на рік. І оскільки уряди держав не мають необхідних ресурсів, свій внесок також повинні робити фінансовий та приватний сектори. 

Таку думку висловив директор Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне під час Київського економічного форуму.

N. B. Стартує Всеукраїнський конкурс Неймовірні села України. Сталий розвиток

«Нещодавно я прочитав таку оцінку: $27 трлн по всьому світу інвестовані в облігації з низькою чи навіть негативною дохідністю. Якби ці гроші зібрати та реінвестувати, це був би потужний ресурс, який можна було б спрямувати на досягнення цілей сталого розвитку. Більше того, ми маємо зробити так, щоб інвестиції у цей напрям стали мейнстримом», — говорить він.

Уряди мають не фінансувати, а створювати умови для інвестицій

За словами Маттео Патроне, щорічно ЄБРР інвестує близько 10 млрд євро у країни, де працює. Всі проєкти, що отримують інвестиції від банку, повинні підпорядковуватися цілям сталого розвитку, а 50% із них мають бути спрямовані на пом'якшення наслідків кліматичних змін. Але у глобальному контексті цього недостатньо.

За його словами, зараз можна спостерігати зворотній процес у відновлюваній енергетиці. Наприклад, у багатьох країнах, і в Україні також, у цій галузі відбувається «відкат» на фоні того, як формується система вигоди для інвесторів.

«В Україні у відновлювані енергоносії вкладалося десь до $1 млрд, і зараз ці інвестиції знаходяться під загрозою через зміни у так званому «зеленому тарифі». Саме тому я і закликаю уряди країн не стільки безпосередньо здійснювати фінансування, скільки підтримувати зростання цього сектору», — говорить банкір.

Банки повинні спонукати приватний сектор до змін

Заступник начальника управління корпоративних фінансів Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Жан-Жак Сулакру говорить, що банківський сектор також несе відповідальність за наслідки зміни клімату. Зокрема, на даний момент відповідальність банків у тому, що вони недостатньо креативні.

«Слідування цілям сталого розвитку — нове для нас завдання, і нам потрібно бути кмітливішими, розумнішими. А ми досі працюємо з традиційними моделями. Навіть ця пандемія вчить нас, що потрібно думати по-новому, розглядати нові моделі й бути більш відповідальними», — говорить він.

Його думку підтримує і керівниця Центру компетенції групи ESG, координатор групи сталого фінансування та корпоративних експертів ESG в ЦСЄ Віра Ікономоу. Вона говорить, що банки є дуже важливими учасниками цього процесу і мають спонукати приватний сектор до змін.

«Коли ми даємо гроші клієнтам, що ми запитуємо? Фінансову інформацію. Ми досі ніколи не запитували, куди клієнт інвестуватиме ці гроші, і нам було байдуже, чи це буде теплиця, чи буріння скважини в Арктиці. Для нас фінансовий ризик однаковий. Мета використання грошей ніколи нас сильно не турбувала, і це повинно змінитися», — говорить вона.

«Одним з інструментів для вимірювання цього ефекту може стати нефінансова звітність компаній. Вимоги нефінансової звітності — непогана відправна точка. Таким чином, інвестори та інші учасники ринку розумітимуть, що інвестиція була позитивною. І вона якось має вимірюватися. Наприклад, тим, скільки зекономлено викидів СО2 або, якщо це соціальна інвестиція, яка кількість населення отримала від неї переваги», — зазначає Віра Ікономоу.

Заповнити анкету села-претендента Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України. Сталий розвиток»

Чому в нас усе вийде?

Віра Ікономоу переконана, що сталий розвиток — це питання, яке дуже перегукується з особистими цінностями багатьох людей по всьому світу і фінансистів зокрема. На відміну від інших питань, де йдеться лише про гроші, слідування цілям сталого розвитку зачіпає кожного, і коли людина займається ними, це дає їй відчуття створення соціального впливу та позитивних змін. Це стає джерелом мотивації та змушує багатьох рухатися вперед.

«Все більше і більше фінансистів заряджаються цією мотивацією і хочуть мати позитивний вплив на майбутнє. Адже коли ми дивимося новини, ми бачимо підтвердження тому, що зміни клімату — це не якась абстрактна категорія, це те, що впливає на наше повсякденне життя, і саме ми за них відповідальні: і за повені, і за лісові пожежі… І усвідомлення того, що ми можемо все змінити, допоможе нам досягти наших цілей», — підсумувала вона.

Приєднуйтеся до Facebook-спільноти «Неймовірні села України»!


Вікторія Євтушенко, AgroPortal.ua