Україна недоотримає 5,7 млрд грн від експорту сої

02 серпня 2018, 09:00 4230

Українські аграрії під урожай 2018 року посіяли 1709 тис. га сої, що на 15% менше у порівнянні з минулим роком.

Найбільше скорочення посівних площ відбулося в центральних та північних областях, повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Як зазначається, соя — експортоорієнтована культура, тож зменшення посівних площ призведе до скорочення експортної виручки на 5,7 млрд грн. Крім того, соя збагачує ґрунт азотом, тож зниження посівних площ під культурою змусить аграріїв понести додаткові витрати в розмірі 0,9 млрд грн на підживлення ґрунту та негативно позначиться на дотриманні сівозміни.

Основною причиною суттєвого скорочення стали «соєві правки», що відмінили повернення ПДВ при експорті культури. Нагадаємо, що 21 грудня 2017 року Верховна Рада України прийняла поправки, які тимчасово звільнятимуть від ПДВ операції з вивезення за межі митної території України в режимі експорту: з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року соєвих бобів, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року насіння ріпаку.

«Скорочення посівних площ в результаті знайде своє відображення в обсягах валового збору, переробки та експорту. Боротьба виробників за прозорі та чесні правила гри наразі залишилася без остаточного результату, оскільки Президентом України так і не був підписаний Законопроект 7403-д, який частково убезпечить виробників сої від прогнозованих втрат», — прокоментував експерт аграрних ринків УКАБ Петро Лахай. 

Разом з тим УКАБ від імені компаній-членів закликав Президента України Петра Олексійовича Порошенка в найближчі терміни підписати Законопроект 7403-д та зняти напруження у галузі.

«Закликаємо вберегти економіку України від недоотримання валютних надходжень від експорту сої та продуктів її переробки. Даний крок забезпечить стабільні та прозорі правила гри для українського фермера та надасть впевненість у завтрашньому дні», — йдеться у зверненні асоціації.