Верховна Рада України у повторному першому читанні підтримала законопроєкт, який передбачає імплементацію європейського законодавства у сфері відновлюваної енергетики (№14271).
Про це повідомляє Верховна Рада України.
Документ має на меті гармонізувати українські правила з нормами ЄС, посилити стійкість енергосистеми та стимулювати розвиток зеленої генерації.
Законопроєкт, зокрема, передбачає спрощення розвитку сонячних і вітрових електростанцій, оновлення дозвільних процедур і запровадження правил для енергетичних спільнот, коли громади, ОСББ або групи споживачів можуть спільно виробляти електроенергію.
Також документ визначає території, де об’єкти відновлюваної енергетики можна буде будувати за спрощеною процедурою.
У парламенті зазначають, що ухвалення законопроєкту є важливим кроком для виконання зобов’язань України в межах Енергетичного Співтовариства та імплементації положень Директиви ЄС 2018/2001 щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел.
Крім того, документ сприятиме підготовці України до переговорів про вступ до Європейського Союзу, оскільки енергетичний сектор входить до переговорного розділу «Енергетика».
Очікується, що нові правила допоможуть зробити українську енергосистему більш стійкою, зміцнять енергетичну безпеку та залучать інвестиції у сонячну, вітрову та біоенергетику.
Зростання внутрішнього виробництва зеленої енергії також має зменшити залежність України від імпорту енергоресурсів.
Окремо документ передбачає впровадження критеріїв сталості для біопалива, що сприятиме скороченню викидів парникових газів і розвитку спільних проєктів із країнами ЄС.
Наразі рівень імплементації європейського законодавства у сфері відновлюваної енергетики в Україні оцінюється приблизно у 61%.
До другого читання законопроєкт планують доопрацювати з урахуванням техніко-юридичних правок, пропозицій народних депутатів, урядових структур та експертного середовища.

УКАБ Агротехнології 2026. Захід: усі козирні рішення на одному полі

Від льону до готової продукції: фермери на Миколаївщині розвивають власну переробку

На Полтавщині школярів навчають керувати трактором за допомогою VR-тренажерів

Нова Зеландія залишається найбільшим у світі експортером молочної продукції серед окремих країн. У 2025 році на неї припадало 22,1% світового експорту.

У червні цього року вперше органічні курячі яйця українського виробництва вирушили на експорт до Європейського Союзу.

У Лондоні відкриють першу у світі громадську сауну, яка працюватиме на біогазі, отриманому з харчових відходів місцевих жителів. Проєкт є частиною екологічної ініціативи із розвитку міського фермерства та циркулярної економіки.

На сімейній фермі Jack's Solar Garden у штаті Колорадо (США) сонячні панелі стали не лише джерелом електроенергії, а й допомогли підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва. На площі близько 10 га встановлено 3276 сонячних панелей, під якими вирощують овочі, ягоди, лікарські рослини та утримують свійську птицю.

Для великого та середнього бізнесу запрацювала державна програма підтримки запуску проєктів із розподіленої генерації, відповідно до якої з 1 червня український бізнес отримав можливість залучати фінансування під 10% річних на створення власних потужностей генерації.

Ринок біодизеля в Європі становить приблизно 20 млрд євро. Для порівняння: біоетанолу — близько 6 млрд євро, а біометану — 4–5 млрд євро. В Україні цей ринок не так розвинений, але вона є одним із найбільших експортерів ріпаку до ЄС, який використовується саме для виробництва біодизеля.

Для ТОВ «Вітагро Енерджі» біоенергетика — це продовження переробки аграрної продукції, тому що біоетанол і біометан створюють додану вартість, їх можна продавати на зовнішні ринки та отримувати валютну виручку.

Volkswagen завів отару овець на величезній сонячній електространції (СЕС), яка забезпечує енергією один із автозаводів у Польщі.

Верховна Рада ухвалила закон про ветеранське підприємництво. За відповідне рішення проголосували 272 депутати.

Верховна Рада України 18 грудня 2024 року ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про внесення змін до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану» (№12148).