Експерти: Одне продовження мораторію не вирішить проблеми фермерів

07 жовтня 2016, 11:12 2201

Лише продовження мораторію на продаж землі ще на 1 рік не вирішить проблеми українських фермерів, а стане тільки продовженням «конвульсій».

Так коментують експерти Української аграрної конфедерації тайм-аут у відкритті земельного ринку, повідомляє прес-служба УАК.

«Найголовніша проблема в Україні — фермери не довіряють владі. Усі попередні спроби запровадити ринок землі приховували якісь «схеми». Тому влада повинна використати цю паузу для того,  щоб довести чесність своїх намірів. Тобто створити таку законодавчу базу, яка захистить аграріїв від будь-яких махінацій», — зазначають юристи УАК.

Зараз Міністерство аграрної політики розглядає проект закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». У ньому є ряд моментів, які потребують доопрацювання. Зокрема, потрібно захистити українські землі від іноземців, котрі можуть їх скупити, також потрібно визначити максимальний розмір угідь, які може придбати фермер. Потребує чіткого визначення пріоритетність покупців, тощо.

Те саме стосується і законопроекту про емфітевзис (№ 4010а). У цьому документі прописані дуже небезпечні норми, зазначають юристи. Мова йде про те, що будь-який іноземець, будь-яка юридична особа можуть фактично викупити у селян право на оренду земельних паїв на 49 років без будь-яких обмежень. І селяни не матимуть права повернути землю собі. В такий спосіб будь-яка іноземна фірма, чи то китайська чи саудівська, можуть придбати мільйони гектарів українських чорноземів в оренду на 49 років, тобто фактично привласнити її.

«Свого часу, після розпаду СРСР, коли Польща, Чехія, Словаччина відкривали ринок землі, вони вводили 10-річний мораторій для іноземців і юридичних осіб на право купляти чи орендувати землю. Однак в українському проекті закону про емфітевзис таких обмежень немає», — наголошують експерти УАК.

За словами юристів, спочатку потрібно «відшліфувати» українське земельне законодавство. Наступний крок — випробувати його в одному чи кількох регіонах України, як пілотний проект. І якщо селяни переконаються, що встановлений Законом порядок продажу землі їх влаштовує — лише тоді можна розпочинати активні дії.

Відкриття земельного ринку піде на користь фермерам. Тому рано чи пізно мораторій доведеться знімати. У світі залишилося менше десятка країн, де немає приватної власності на сільгоспземлі. Серед них Північна Корея, Куба, Білорусь і Україна. Усі інші країни вже давно цей етап пройшли, додають експерти Української аграрної конфедерації.


Для довідки: нагадаємо, вчора Верховна Рада України прийняла 297-ма голосами за основу і в цілому законопроект № 5123-1 про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року.