Аграрії просять Порошенка схвалити контроль продуктів «від лану до столу»

07 червня 2017, 08:00 3025

Аграрні асоціації звернулися до Президента Петра Порошенка з проханням якнайшвидше підписати закон 0906 «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин».

Відповідне звернення підписали «Український клуб аграрного бізнесу», ГС «Аграрний союз України», Асоціація фермерів та приватних землевласників України, ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада», Національна асоціація цукровиків України «Укрцукор», Асоціація виробників молока України, Асоціація «Свинарі України», Асоціація «Союз птахівників України», «Тваринпром», Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України, «Вівчарство та козівництво України», повідомляє УКАБ.

На думку громадських аграрних об′єднань, прийнятий закон дозволить довести, що українська система ветеринарного обслуговування, рівень державного контролю процесів здоров′я та благополуччя тварин можуть бути прогнозованими, безпечними та якісними, що є гарантією та базовою передумовою для подальшого експорту української продукції тваринного походження на ринки не лише країн ЄС, а й інших держав світу.

«Прийняті законодавчі зміни — результат сумісної роботи представників влади, громадськості та учасників ринку. Зазначений закон був розроблений за участі експертів Європейського союзу та гармонізовано з базовим європейським законодавством в цій сфері — Регламентами ЄС № 854/2004, № 882/2004, № 669/2009, Директивою Ради ЄС № 97/78/EC, — йдеться у листі. — Закон створює дієвий інструмент надання державних гарантій торгівельним партнерам України та є довгоочікуваним з боку компетентних органів країн — потенційних та діючих торгівельних партнерів».

В асоціаціях переконані, що набуття чинності закону забезпечить сталий розвиток галузей АПК України та економіки держави в цілому.

Як зазначають в УКАБ, на підтримку закону 0906 виступив голова Представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі. Він зазначив, що дані законодавчі зміни мають величезне значення, адже гармонізація системи державного контролю та ветеринарних перевірок у відповідності до вимог ЄС, є необхідною для забезпечення  належного функціонування Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. 

Чим швидше буде прийнято цей Закон, і він набуде чинності, тим швидше Україна зможе звертатися про відкриття європейського ринку для більшості кількості категорій сільськогосподарської продукції, включно із продуктами харчування та кормами, додав Хюг Мінгареллі.


Для довідки: 18 травня 2017 року Верховна Рада України прийняла в повторному другому читанні і в цілому закон «Про державний контроль, який здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин» (реєстраційний № 0906 ).

Документ передбачає низку новацій в системі держконтролю і з практичної точки зору закон наділяє Держспоживслужбу дієвими інструментами для забезпечення захисту прав споживачів. Це перевірки операторів ринку без попередження, професійний державний контроль, вичерпний перелік питань для перевірки, введення ризик-орієнтованого підходу (оцінка ризику повинна супроводжувати кожен важливий крок діяльності як компетентного органу, так і бізнесу), механізм пом'якшення відповідальності щодо певних порушень, також передбачається можливість відеофіксації перевірок. Також документом передбачається введення щорічного зовнішнього аудиту компетентного органу (Держспоживслужби), до якого, в тому числі, будуть залучатися представники громадськості; обмежується коло осіб, яким можуть делегуватися повноваження щодо здійснення державного контролю; вводиться фіксований розмір штрафу за відповідний вид порушення тощо.