Підходи до посіву потрібно змінювати: у господарстві на Київщині будуть висівати більше сої

25 березня 2024, 07:45 1759

Наразі всі українські аграрії намагаються оптимізувати свою діяльність (і технічний парк зокрема), аби пережити складні воєнні часи. Адже сільське господарство не поставиш на паузу: продовольча безпека, зобов'язання перед пайовиками, банками та державою ніхто не відміняв, та й пряма підтримка ЗСУ для більшості сьогодні стоїть у пріоритеті.

Для багатьох вітчизняних фермерів гостро сьогодні стоїть і питання переходу до ресурсоощадних технологій. Хтось на перший план ставить економію пального, мінеральних добрив, пестицидів тощо. Але для більшості, незалежно від регіону країни, найактуальнішим є подолання кліматозалежності, а точніше сказати, забезпечення раціонального використання вологи, яка є головним лімітуючим фактором для вирощування сільськогосподарських культур.

У зв’язку з мінливими кліматичними умовами в СФГ «Олена» (південь Київщини) використовують різні підходи до обробітку ґрунту: частину полів обробляють традиційним способом, частину поверхнево або за допомогою глибокорозпушувачів. За словами керівника господарства Івана Палія, акцент в обробітку ґрунту припадає на агрономічні потреби наступної у сівозміні культури й технічні можливості господарства для виконання цього енергоємного комплексу операцій. 

Наразі в господарстві обробляють 950 га, на яких вирощують озиму пшеницю, ріпак, сою, соняшник, ячмінь та кукурудзу. Щоправда, цього року, через нестабільні ціни на зернові та високі витрати на вирощування, сівозміну господарства буде дещо скориговано  кількість культур у ній зменшать. Основою будуть соя та соняшник. «Минулого сезону ми отримали непоганий урожай кукурудзи, зерном якої наразі «забиті» наші склади, але продати вигідно його нині ми не можемо. Тому, аби пережити складні часи та втриматися на плаву, ми змушені переглядати сівозміну», — говорить керівник СФГ «Олена». 

Враховуючи різноманітні підходи до підготовки ґрунту, агрегати для сівби також повинні бути різними, але тримати широкий парк висівної техніки — недешеве задоволення. Тому, на думку Івана Палія, сівалка за можливості має бути одна — універсальною і забезпечувати якісне висівання за будь-яких способів обробітку ґрунту. 

Наразі висівання сільськогосподарських культур у господарстві здійснюють за допомогою багатофункціонального посівного комплексу OMEGA OO6000FL від компанії BEDNAR. «Вперше побачити суттєву різницю між роботою наявних у господарстві сівалок і багатофункціонального висівного комплексу та порівняти якість їхньої роботи на своїх полях мені довелося, коли я змушений був найняти для швидкого висіву сої схожу машину. Результати роботи комплексної сівалки мені дуже сподобалися. Тож загорівся і собі таку придбати. Та ціна кусалася... Почали вивчати та аналізувати представлені на ринку агрегати. Менеджер компанії «АМАКО», з якою ми співпрацюємо вже тривалий час, запропонував розглянути беднарівський посівний комплекс OMEGA, який, як виявилось, за аналогічних характеристик, якості виконання машини та самого технологічного процесу, був значно дешевшим від наявних на ринку», — зазначає керівник СФГ «Олена». 

Хороша ціна на комплекс — це не єдиний критерій, за якими було обрано саме цей посівний агрегат. Аграрій відзначає, що головним стало те, що машина здатна швидко здійснити повний комплекс операцій для підготовки ґрунту, внесення мінеральних добрив, висівання та прикочування без розриву у часі, що мінімізує випаровування вологи. «Придбання сівалки OMEGA дуже відчутно полегшило проведення посівної кампанії: часу, техніки та людського ресурсу потрібно значно менше, ніж у разі застосування окремих агрегатів, а завдяки багатофункціональності ґрунтообробного блоку із дисків, якість та точність виконаних робіт суттєво більша, незалежно від способу попереднього обробітку ґрунту», — говорить пан Іван.

Напрацювання агрегату — відносно невелике, попереднього сезону вдалося посіяти лише 230 га. Цього року комплексом OMEGA OO6000FL у господарстві планують засіяти близько 550 га сої. «Завдяки паралелограмній підвісці дводискові сошники сівалки завжди мають правильний кут входження в ґрунт і чітко витримують задану глибину висівання незалежно від рельєфу поля, що дуже важливо за висівання різних сільськогосподарських культур, зокрема й сої. Ба більше, система розподілу насіння між сошниками дає змогу без проблем змінювати ширину міжряддя висівних культур. Цього року за допомогою висівного комплексу BEDNAR у господарстві планують засіяти частину полів сої з міжряддям 12,5, 25,0, 37,5 та 50,0 см. Технічні можливості агрегату дають змогу це зробити. Також будемо експериментувати посів із міжряддям 70 см наявною сівалкою точного висіву», — говорить керівник. 

Агрегатується посівний комплекс OMEGA OO6000FL із трактором Massey Fersuon 8737S. Із робочою шириною 6 м середня продуктивність сівалки становить 50–60 га/зміну.

«Вражений витратою пального за роботи з цим агрегатом — залежно від глибини роботи переднього ґрунтообробного блоку витрата дизеля становить не більше 8 л/га. Це дуже хороший показник. Адже раніше, за використання культиваторів, розкидачів мінеральних добрив, окремих сівалок, котків тощо цей показник був не менше 20 л/га. Я дуже задоволений як технікою, так і в цілому співпрацею з представниками компанії «АМАКО» та BEDNAR» — говорить керівник. Наразі компанія пропонує широку лінійку сівалок OMEGA із шириною захвату 4, 6, 8 та 9 м. OMEGA OO_FL — це універсальна сівалка легкої концепції з можливістю проведення передпосівного обробітку ґрунту, сівби з одночасним внесенням мінеральних добрив трьома різними способами (або ж у разі потреби можна сіяти без добрив), внесення мікрогранульованих добрив або суцільного чи рядкового висіву сидеральних культур як за класичного обробітку ґрунту (оранка), так і за мінімального. Але на цьому можливості комплексу не вичерпуються!

Посівний комплекс OMEGA виконує декілька операцій одночасно, зокрема, проводиться вирівнювання та прикочування ґрунту, передпосівне дискування на задану глибину, зворотне ущільнення оброблених ділянок і, звісно ж, безпосередній висів насіння та добрив із нормою від 0,6 до 650 кг/га.