Здоров’я поля: визначені слабкі місця, рішення — від учасників конкурсу

04 липня 2021, 07:00 3751

Близько 30% площ господарства AgriLab Farming, яке обробляє понад 1 тис. га у Чернігівській області, — непродуктивні та малопродуктивні зони. В ході першої посівної господарство чіткіше зрозуміло проблеми, з якими доведеться працювати, та вже восени розраховує отримати рішення від учасників всеукраїнського конкурсу «Здоров’я поля».

Про це AgroPortal.ua розповів СЕО компанії AgriLab Ярослав Бойко.

«Передусім варто зауважити, як саме ми дізнались про слабкі місця полів даного господарства: завдяки комплексній агродіагностиці. Це дало нам змогу з’ясувати рівень забезпеченості ґрунтів елементами живлення, розрахувати ефективну врожайність і визначити чинники, які обмежують потенціал поля. У результаті стало відомо, що більше 85% площ господарства мають потребу у вапнуванні», — зазначив Ярослав Бойко.

Невідкоригована кислотність і непродуктивні ділянки з високим вмістом піску

За його словами, невідкоригована кислотність і непродуктивні ділянки з високим вмістом піску поки що залишилися лімітуючим фактором на врожай сезону-2021. В господарстві планують вирішити цю проблему в наступному сезоні, використовуючи диференційоване внесення вапнякових і компостних матеріалів з осені.

«Рівень ефективної врожайності для наших полів становить в межах 5-7 т/га залежно від індивідуальних характеристик поля. Причини тому — низький агрофон та особливості ґрунтово-кліматичних умов регіону. І на цих полях ми плануємо отримати прибуток, адже якщо розумно підійти до підбору і управління ресурсами та технологічних рішень, можна заробити навіть на легких піщаних ґрунтах. Ми розподілили витрати на цей рік з найменшими ризиками, адже тільки починаємо працювати на цих полях», — підкреслив Ярослав Бойко.

Низький вміст органічної речовини

Одним із основних обмежуючих факторів урожайності на полях AgriLab Farming є низький вміст органічної речовини: він становить від 0,6 до 2,5%. Цього року в господарстві на деяких полях почали тестувати біопрепарати, а також вивчати різні технології обробітку ґрунту, в тому числі й Strip-till.

Загалом 100% площ господарства потребують диференційованого підходу. Багаторічний аналіз NDVI показав, що кожне поле має щонайменше три зони різного рівня продуктивності, а аналіз ґрунту підтвердив високу строкатість ґрунтового покриву за властивостями у межах полів. Тому в AgriLab Farming вже цього року впровадили технологію диференційованого внесення добрив та змінних норм висіву насіння. Складності впровадженню диференційованого внесення добрив додавала ще й сама конфігурація та рельєф полів. Тому внесення проводили розподільником добрив ZA-TS SuperProfisHydro Amazone з 16-ма секціями з перемінним відключенням та системою межового розподілення та датчиками нахилу і системою зважування для регулювання норми внесення.  

N. B. Стартує всеукраїнський конкурс Здоров’я поля

100% площ господарства потребують диференційованого підходу

За словами Ярослава Бойка, в цілому більшість ситуацій, які виникали під час реалізації технології вирощування, були цілком прогнозованими, тому вдавалось оперативно знаходити рішення.

Наприклад, розуміючи, що ґрунти полів за гранулометричним складом піщані, пилуваті, швидко втрачають вологу та бідні на ресурси, працювали сівалкою з можливістю локально-стрічкового внесення рідких азотних та гранульованих комплексних добрив у стрічку. Або ж, наприклад, для внесення ЗЗР використали дрон-обприскувач XAG. Це дозволило заощадити ресурси, адже на деяких полях забур’яненість була «острівною», і вносити ЗЗР на все поле не було потреби. Особливо в нагоді дрон був тоді, коли обприскувач просто не зміг би увійти в поле через надмірне перезволоження низинних ґрунтів.

Особливості захисту посівів

Сама система захисту зернової кукурудзи DEFENDA передбачала внесення однокомпонентних препаратів з ґрунтовим та страховим захистом. На полях технології Strip-till (а це найбільш ризиковані з точки зору забур’яненості поля) захист обійшовся в 21 $/га. Також цікавим був досвід господарства з диференційованого внесення ЗЗР обприскувачем UX 6200 Super від Amazone із системою перемикання форсунок AmaSelect, яка дозволяє дотримуватись необхідних параметрів краплі та норми виливу при зміні швидкості. А це вже суттєво підвищує ефективність застосування засобів захисту.

За тим, які кроки роблять у господарстві, можна стежити на YouTube-каналі.


Для довідки: онлайн-видання AgroPortal.ua спільно з компанією AgriLab та за підтримки Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти України створило конкурс «Здоров’я поля» для студентів аграрних закладів освіти та молодих фахівців з метою пошуку рішень ефективного менеджменту поля для покращення його здоров’я та підвищення прибутковості виробництва.

Для участі в конкурсі потрібно запропонувати ідеї та рішення для покращення здоров’я поля та мінімізації виробничих ризиків через впровадження ресурсоощадних технологій, агробіотехнологій та цифрових інструментів.

Головний приз: 50 тис. грн на особистий розвиток та реалізацію проєкту з покращення здоров’я поля в господарстві AgriLab Farming у команді компанії AgriLab.   

Хід проведення конкурсу «Здоров’я поля» та цікаві матеріали з упровадження ресурсоощадних технологій, агробіотехнологій та цифрових інструментів — у Facebook спільноті конкурсу.