З оптимальними логістичними затратами. Куди і як рухається український експорт

16 листопада 2023, 05:14 4957

З початком російської агресії на території України суттєво змінилася географія експорту. Якщо в довоєнний 2021 рік частка експорту продукції АПК до Європи становила 32%, то за результатами 10 місяців 2023 року — вже 59%. Однак таке зростання вимушене, оскільки суттєво скоротилися постачання в інші регіони. Частка експорту до країн Африки скоротилася з 14 до 7%, Азії — з 19 до 12%, південно-східної Азії — з 13 до 4%.

Основна причина таких змін — блокування морських портів України російськими військами, через які традиційно здійснювалися експортні відвантаження. До війни лише ці порти могли експортувати близько 7 млн т зернових культур щомісяця, в той час як досягнутий максимум альтернативних маршрутів — 3,7 млн т.

Розвиток альтернативних маршрутів, які були можливі лише через територію країн ЄС, призвів до змін. Українські аграрії були змушені шукати покупців своєї продукції в країнах Європи, оскільки доставка в інші регіони була економічно недоцільною та призводила до ще більших фінансових втрат. Постачання до країн Африки та Азії під час війни стали можливими лише завдяки роботі зернового коридору в співпраці з ООН та Туреччиною, який функціонував із серпня 2022 по липень 2023 року, а також тимчасовому зерновому коридору, який здійснює відвантаження зараз.   

Єдиний варіант відновити експорт на традиційні для України ринки — це забезпечити безпеку морських шляхів експорту та збільшити обсяги відвантаження даним каналом, оскільки лише таким чином можна доставити необхідну кількість продовольства в ці регіони з оптимальними логістичними затратами.  

12 грудня УКАБ cпільно з агенцією UCABevent проведуть ХV Міжнародну конференцію «Ведення агробізнесу в Україні», в межах якої будуть розглянуті питання перспектив виходу української агропродукції на світові ринки та шляхи подолання пов’язаних з цим викликів. Тож запрошуємо всіх зацікавлених долучатись до експертного обговорення!


AgroPortal.ua за матеріалами УКАБ