На півночі вже посіяли, південь чекає дощів: як триває посівна ріпаку

22 вересня 2021, 06:26 3742

Ріпак залишається привабливою для аграріїв культурою, однак одним із ключових факторів його прибутковості є погода.

Засіяли 75% від прогнозованої площі

В Україні, починаючи з 2016/17 МР, спостерігалося відновлення посівних площ під ріпаком з 0,7 млн га до 1,35 млн га в 2019/20 і 2020/21 МР. За даними «УкрАгроКонсалт», у поточному сезоні-2021/22 відбулося скорочення посівів на 14% — до 1,15 млн га.

«Ріпак залишається привабливою для аграріїв культурою, однак одним із ключових факторів, що впливають на підсумок озимої сівби, традиційно виступає погода», — наголосила аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

Протягом останнього десятиліття динаміка посівних площ ріпаку не має яскраво вираженої тенденції, продовжила аналітик УКАБ Світлана Литвин: «Спостерігалася як висхідна, так і спадна динаміка. Все залежало від поточної ринкової ситуації щодо ріпаку та інших експортно-орієнтованих культур. Ріпак більш примхливий у вирощуванні порівняно з кукурудзою чи пшеницею, тому залежно від рівня цін на ці культури приймалося рішення щодо площі під посівами кожної з них».

Офіційна прогнозна площа озимого ріпаку під урожай-2022 озвучується на рівні 1,029 млн га.

«Станом на 14 вересня посівні роботи проведені на 75,3% прогнозної площі, посіяно майже 775 тис. га. У даний час є всі передумови очікувати більш високого показника підсумкової площі сівби», — вважає Світлана Купрєєва.

Оптимальними строками сівби для озимого ріпаку в Україні є перша половина вересня. Однак в умовах теплої осені терміни посівної кампанії можуть зміщатися на більш пізній період, що обумовлено можливістю отримати сходи і розвиток рослин до оптимального для перезимівлі стану.

Урожайність падає, ціна зростає, фермер чекає

Рекордна врожайність ріпаку була досягнута в 2017/18 МР — 2,79 т/га, після чого показники пішли на спад, при цьому 2020/21 МР показав значне скорочення — до 2,36 т/га.

З початку сезону-2021/22 ціна на ріпак на внутрішньому ринку зросла майже на 13% і сягає 20 тис. грн/т (СРТ).

«У поточному році аграрії зайняли позицію стримування продажів, що позначилося на скороченні експорту за перші два місяці сезону. Фермер став цікавитися світовими тенденціями, прогнозами і прагне будувати стратегію продажів заради отримання максимального прибутку», — пояснила Світлана Купрєєва.

Протягом останнього року ціни на ріпак невпинно зростають, і динаміка доволі стрімка, коментують в УКАБ. Станом на середину вересня 1 т насіння ріпаку коштує близько 680 $/т (попит, FOB), що на 55% перевищує ціну минулорічного вересня.

«Враховуючи постійний попит на світовому ринку на сировину для виробництва біопалива і на рослинні олії в тому числі, не варто очікувати зниження ціни на олію ріпаку», — прогнозує Світлана Литвин.

90% урожаю ріпаку продають до ЄС

Ріпак в Україні залишається експортно-орієнтованою культурою. Минулого маркетингового року було експортовано близько 2,4 млн т ріпаку (приблизно 90% врожаю). Основним ринком збуту залишаються країни ЄС.

В рейтингу найбільших експортерів ріпаку в світі за 2020 рік Україна посіла 2-ге місце. За результатами 2020 року було експортовано 2,4 млн т ріпаку, що на 25% нижче аналогічного показника минулого року, і це становить 93% виробленого обсягу. Падіння експортних відвантажень відбулося за рахунок зменшення валового збору в 2020 році.

Минулого сезону на переробку пішло усього 320 тис. т ріпаку, це близько 12% від загального виробництва. «У поточному сезоні збільшення врожаю ріпаку дасть можливість наростити обсяги внутрішньої переробки та експорту», — прогнозують в «УкрАгроКонсалт».

В Україні практично не поширене використання ріпакової олії в порівнянні, наприклад, з Польщею, де вона займає близько 53% загальної структури споживання олій рослинного походження, наголошує аналітик УКАБ Світлана Литвин. І враховуючи значний обсяг експорту, очевидно, що виробництво олії незначне (не більше 50 тис. т на рік).

Ріпак — культура високих технологій

У херсонському господарстві «Славич-А» ріпак ще не сіяли, оскільки ґрунт дуже сухий. Площі розширювати не планують, під культуру виділили близько 270 га, використовують пізні гібриди DSV.

«Дощів не було 1,5 місяці. Ми навіть не можемо підготувати землю, настільки мало вологи. Проте сіяти ріпак будемо в будь-якому випадку. Оптимальні терміни для нашого регіону — 10-20 вересня, але траплялося, що сіяли і в середині жовтня. Теплі умови півдня дозволяли отримувати сходи навіть за пізньої сівби», — розповідає заступник директора ТОВ «Славич-А» Олег Алєксєєв.

У Північному та Антонінському кластерах агрохолдингу «Епіцентр Агро» посів ріпаку завершили ще 15 серпня. Площу дещо скоротили проти минулого року. Ріпак вирощують у зоні Північного Лісостепу (Шепетівський та Красилівський райони Хмельницької області), а також у Ставищанському районі Київської області. 80% обсягів посіву — гібриди DSV.

«Умови для посіву були прекрасні. Вологи було достатньо як у посівному, так і в орному шарі, починали сіяти з нормою 450 тис. насінин/га, закінчували — 520 тис. насінин/га. Підготовка ґрунту складалася з оранки, коткування до та після посіву. Отримали дружні сходи, формується 3-5 листок, уже працюємо із засобами захисту. У зв'язку з підвищенням температури слідкуємо за шкідниками, і за потреби включимо до технології обробки інсектицидами, — зазначає директор з виробництва «Епіцентр Агро» Богдан Черемха.

Крім того, в «Епіцентр Агро» на території Північного кластеру (Шепетівський район Хмельницької області) заклали демонстраційне поле з 40 гібридами ріпаку різних світових селекційних центрів.

«Науковий відділ займається моніторингом їхнього розвитку, біометрії з дня посіву до збирання. Полігон відповідає всім принципам та методології польового експерименту як з точки зору агрохімії, рівномірності родючості ґрунтів, принципу єдиної відмінності та однотипності закладання полігону», — пояснює Богдан Черемха. 

У поточному році агрохолдинг «Епіцентр Агро» зібрав на круг по 3,83 т/га насіння ріпаку, а у Вінницькому та Шепетівському кластерах урожайність становила відповідно 3,96 і 3,95 т/га.

Директор ТОВ «Союз-Спецтехніка» (Дніпропетровська обл.) Едуард Романьков розповів, що посівну ріпаку в господарстві завершили 25 серпня, і це нормальні терміни для даного регіону. Посіяли 149 га озимого ріпаку — на 50 га більше, ніж минулого року.

«Торік по ріпаку отримали 2,7 т/га. Площі відводимо незначні, бо це культура високих технологій, потребує значної кількості обробок інсектицидами, фунгіцидами, а ми намагаємося мінімізувати застосування ЗЗР, оскільки працюємо за технологією no-till, — пояснює Едуард Романьков. — Вона дозволяє мінімізувати ризики, пов'язані з вологою, хоча, якщо немає вологи взагалі, то не допоможе жодна технологія».

Трейдер компанії «Альфеус Партнерс» Катерина Кінсел зазначила, що минулого року відчувалася нестача органічного ріпаку: «Були несприятливі погодні умови, зокрема пізні заморозки пошкодили сходи, тому врожай був низький. Цього року ті господарства, з якими ми співпрацюємо, відмовилися від ріпаку, обравши інші культури».


Валентина Оврас, AgroPortal.ua