Де межа окупності: ажіотаж на поросят «підкладає свиню»

25 травня 2022, 09:50 745

Підвищений попит на товарних поросят вдруге за місяць міняє цінники.

Про це повідомляють в асоціації «Свинарі України».

«Пожвавлення на ринку товарних поросят, яке почалося у квітні, продовжується. Так, за свідченнями операторів ринку, кількість охочих закупити тварин для подальшої відгодівлі перевищує наявну пропозицію, а товарні партії поросят масою 25-30 кг станом на середину травня заброньовані до кінця червня. Відповідна активність спричинила подальше здороження в сегменті: якщо у квітні ціна закупівлі коливалася в межах 75-90 грн/кг живою масою, то в середині травня діапазон піднявся до 80-110 грн/кг», — говориться у повідомленні. 

В асоціації зазначають, що здешевлення кормів на тлі підвищення попиту на свинину привернуло увагу до відгодівлі. Проте треба зважати на економічний бік такої зацікавленості, адже надмірний попит «розганяє» ціни та може їх вивести на такий рівень, коли навіть за знижених цін на корми виробництво може опинитися на рівні окупності. Так, за теперішнього рівня закупівельних цін на поросят та кормові інгредієнти орієнтовна межа окупності для відгодівельників сягатиме 45-46 грн/кг, підрахували в АСУ.

«Підвищення витрат на закупівлю товарних поросят нині виводить собівартість їх відгодівлі практично на довоєнний рівень навіть за умови здешевлення кормів. Так, з травня свинарі відчули істотне зниження цін на кормові інгредієнти, проте його компенсує як підвищення цін на поросят масою 25-30 кг, так і збільшення інших статей витрат. Так, підвищення цін на дизпаливо майже на 75% впливає на собівартість хоча й не напряму, проте відчутно, адже це і доставка тварин, і доставка кормів, і утилізація гноївки», — коментує директор ФГ «Пан Продукт» Мирослава Чайковська.

Крім цього, зростають також інші виробничі витрати, пояснює вона. Так, наприклад, великі черги бажаючих закупити товарних поросят дещо обмежують пропозицію в «одні руки», тож далеко не кожен відгодівельник зможе забезпечити 100% заповнення виробничого майданчика, що автоматично збільшує витрати на утримання та обслуговування однієї голови. А крім цього, є потреба переглянути зарплати персоналу. 

«Тож у кінцевому рахунку і виходить, що межа окупності навіть прогресивних підприємств-відгодівельників може сягати 46 грн/кг. Для дрібного свиногосподарства, де за тваринами доглядають сімейним підрядом, частково годують власновирощеними культурами, мають менші адміністративні витрати та податкове навантаження, така межа може бути трохи нижчою — близько 44 грн/кг. Проте стале виробництво та регулярну пропозицію товарних свиней в такому випадку не йдеться», — підсумувала експерт.