Закон про ГМО: коли запрацює, які зміни очікують на аграріїв

26 вересня 2023, 08:00 1937

Закон «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції» (№3339-IX) запроваджує комплексне врегулювання правових та організаційних засад генетично-інженерної діяльності шляхом здійснення держнагляду за використанням генетично модифікованих організмів та обігом ГМ-продукції.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Відповідно до закону в Україні з'являться дієві інструменти контролю в сфері ГМО:

  • розмежовуються повноваження органів державної влади у сфері поводження з ГМО;
  • удосконалюється система оцінювання ризиків ГМО та запроваджуються європейські механізми державної реєстрації ГМО;
  • уточнюються вимоги до маркування ГМ-продукції та запроваджуються правила щодо її простежуваності;
  • посилюється державний контроль у сфері поводження з ГМО. 

«Виробники, які планують займатися виробництвом/вирощуванням ГМО, до початку вирощування генетично модифікованих рослин повинні повідомити про намір здійснювати таку діяльність Мінагрополітики, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за розміщенням на ринку ГМО та ГМ-продукції», — зазначають у УКАБ.

Запроваджується європейська процедура оцінювання ризиків ГМО, з’явиться відкритий перелік суб’єктів, залучених до сфери ГМО, та реєстр полів. Передбачені значні штрафи за обіг нелегального ГМО.

Закон набирає чинності через 3 роки — з 16 вересня 2026 року. За цей час має сформуватися система підзаконних нормативних актів, яка забезпечить комплексне виконання норм закону.

«З моменту набуття Україною статусу держави члена ЄС одразу скасують усі реєстрації сортів ГМО, які відсутні у європейських реєстрах. Відомості, що містяться у Державному реєстрі ГМО, втрачають статус офіційної інформації. Заявки, які подані на державну реєстрацію, щодо яких не прийнято рішення про внесення до Державного реєстру ГМО, повертаються заявнику без розгляду», — уточнюють фахівці.

Установлено, що з дня набрання чинності цим законом забороняються:

  • дослідження та випробування генетично модифікованої кукурудзи у відкритій системі, її державна реєстрація, розміщення на ринку та ввезення, крім науково-дослідних цілей за наявності відповідного дозволу;
  • вирощування протягом 5 років генетично модифікованих цукрових буряків і ріпаку, крім вирощування для проведення досліджень і випробувань у відкритій системі за наявності відповідного дозволу.

«Функціонування такої системи має викорінити нелегальний обіг ГМО й зробити цю сферу прозорою і зрозумілою не тільки виробнику, а й кінцевому споживачу», — пояснюють експерти.