Профільні асоціації, які входять до ГС «Всеукраїнський аграрний форум» (ВАФ), звернулися до прем’єр-міністра Юлії Свириденко з вимогою невідкладно зупинити заплановане підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення «Укрзалізниці» (УЗ).
Про це повідомляє Всеукраїнська аграрна рада (ВАР).
Йдеться про плани «Укрзалізниці» запровадити з 1 січня 2026 року індексацію на 27%, а через пів року — ще на 11%.
Українські агровиробники вважають, що таке рішення є несправедливим, посилить логістичну кризу, знизить конкурентоспроможність експорту, завдасть удару по економіці країни та фактично продовжить практику, коли державна компанія змушена субсидувати бізнес окремих олігархічних груп коштом платників податків та українського бізнесу. Це, відповідно, поглиблює кризу самої «Укрзалізниці».
«Саме попереднє незбалансоване підвищення тарифів у 2022 році є однією з причин поточної кризи. Тоді обсяг перевезень автотранспортом зріс до 50% від рівня залізниці, і навіть після розблокування портів частка автоперевезень залишається на рівні 34–39%, що на 10–15% більше, ніж до підвищення тарифів», — йдеться у зверненні.
Асоціації зазначають, що дефіцит пасажирських перевезень перевищує 18 млрд грн щороку, а загальний прогнозований збиток УЗ у 2026 році може сягнути 22,5 млрд грн. При цьому лише 0,6 млрд грн припадає на вантажний сегмент.
У більшості розвинених країн світу фінансування пасажирських перевезень є прямою відповідальністю держави, зауважують фахівці.
«У США пасажирські перевезення Amtrak фінансуються з федерального бюджету. В ЄС працює модель PSO — держава компенсує збитки пасажирських перевезень. Україна має діяти за європейськими правилами», — підкреслюють аграрні асоціації.
У документі наголошується, що «Укрзалізниця» продовжує застосовувати неринковий підхід до тарифоутворення: ставки залежать не від собівартості, а від виду вантажу.
«Серед усіх пострадянських країн Україна має найбільший розрив між тарифами на різні класи вантажів. Частина вантажів перевозиться нижче собівартості, і ці збитки покриваються за рахунок інших секторів — зокрема аграрного», — зазначено у документі.
Аграрії наголошують, що така практика суперечить ринковим принципам та зобов’язанням України в межах євроінтеграції.
У зверненні аграрні асоціації закликають прем’єр-міністра підтримати такі рішення:
Аграрні асоціації попереджають, що в умовах війни та високої логістичної волатильності будь-які необґрунтовані тарифні рішення можуть призвести до серйозних наслідків для експорту.