Sunolta повідомляє про спробу рейдерського захоплення потужностей компанії

20 березня 2024, 17:01 842

Група компаній Sunolta вимагає у суді визнати незаконними накази Міністерства юстиції, якими чиновники скасували державну реєстрацію прав власності компанії на зерновий термінал в Одеському морському торговельному порту. Із відповідною позовною заявою компанія звернулася до Господарського суду м. Києва.

Як повідомляє Sunolta на своєму сайті, зважаючи на одіозність рішення Мінюсту, суд уже прийняв рішення заборонити виконання наказів до розгляду справи по суті. Про це йдеться у матеріалі Бізнес Цензор

«Державні посадовці грубо порушили принципи верховенства права, а їхні дії мають усі ознаки корупційних правопорушень на користь рейдерів. Під загрозою опинилась стабільна робота зернового портового терміналу — коли під час війни бізнес із великими труднощами та ризиками намагається експортувати українське збіжжя», — зазначають у компанії.

Рік тому Sunolta інвестувала у придбання технологічних потужностей з перевалки зернових культур на експорт у терміналі, що знаходиться в Одеському порту. Була придбана частина логістичних портових об’єктів та обладнання, що належали GNT Group (зерновий термінал «Олімпекс Купе Інтернейшнл») та знаходилися у заставі українських банків «Південний» та «Восток» за борговими зобов’язаннями.

У грудні 2022 року спалахнула публічна юридична суперечка між GNT Group та її кредиторами — Argentem Creek Partners (ACP) та Innovatus Capital Partners. Сторони заявили про можливі перебої у роботі, що поставило під загрозу відвантаження аграрної продукції Sunolta, яка користувалась послугами цього терміналу. Тому група прийняла рішення інвестувати у зерновий термінал та розширити експортний потенціал завдяки власним логістичним потужностям.

«Майже через рік, після того, як минули всі можливі терміни, Мінюст незаконно прийняв до розгляду дві скарги від представників ACP на скасування реєстрації за підприємствами групи Sunolta прав на придбане майно. Чиновники Мінюсту, абсолютно нехтуючи вимогами законів України та відповідними висновками Верховного Суду, розглянули скарги на користь ACP», — йдеться в релізі.

На думку компанії, по-перше, чиновники не мали права розглядати ці скарги. Адже триває судовий розгляд за позовом представників Argentem (через Madison Pacific Trust Ltd), в якому вони оскаржують стягнення банками активів «Олімпекс Купе Інтернейшнл» за іпотечними договорами. Таким чином, Міністерство юстиції, скасовуючи правочини, які вже оскаржуються у судових процесах, підмінило собою суди.

По-друге, рішення про скасування прав Sunolta на законно придбане майно Мінюст мотивує тим, що воно перебувало під судовим арештом. Водночас, і це зафіксовано офіційно, на момент реєстрації прав на зернові термінали та обладнання у Державному реєстрі не було ніяких додаткових обтяжень на це майно.

«Всі ці події дають підстави припустити, що іноземна компанія ACP за корупційного сприяння чиновників Мінюсту намагається рейдерським способом захопити майно, яке належить групі Sunolta», — зазначили в компанії.

Як наголосили в Sunolta, нещодавно регіональний керівник фонду АСР Джон Паттон в інтерв’ю ЗМІ заявив, що «українська влада знає про нашу справу і зацікавлена допомогти. Зокрема, я бачу, що є інтерес з боку Офісу Президента. Ми мали численні зустрічі, під час яких керівники Офісу висловили свою чітку підтримку».

Така заява, на думку аграрної групи, може вказувати на те, що цей фонд використовує адміністративний тиск проти своїх опонентів.

Редакція «Бізнес Цензор» також отримала коментар банку «Південний» щодо цих подій. В пресслужбі зазначили, що «першочерговий обов’язок банку — це захист інтересів вкладників, за порушення якого банк несе відповідальність як перед самими вкладниками, так і перед державою. Згідно з вимогами законодавства та нормативних актів НБУ, банк зобов’язаний у разі неповернення позичальником отриманого кредиту та невиконання інших обов’язків за договором звертати стягнення на предмети застави.

У даному випадку через систематичне невиконання зобов’язань за кредитними договорами та отримання інформації про можливе банкрутство «Олімпекс Купе Інтернейшнл» банк відповідно до умов договору та у встановлені законодавством строки звернув стягнення на майно, яке перебувало у заставі з 2020 року. Усі правочини було вчинено у повній відповідності до законодавства України.

Рішення Міністерства юстиції, яким необґрунтовано скасовано попередні правочини, суперечить логіці законодавства України, загрожує інтересам вкладників банку та стабільності банківської системи. Подібні рішення органів виконавчої влади мають ознаки адміністративного свавілля, можуть негативно впливати на банківський сектор загалом, ринок банківського кредитування та інвестиційну привабливість України, оскільки розв’язання спорів між суб’єктами права на основі норм законодавства є прерогативою судової гілки влади»