росія війною завдала $32 млрд збитків клімату

14 червня 2024, 18:00 1161

Загальна шкода клімату, яку російська федерація завдала за два роки повномасштабного вторгнення в Україну, становить $32 млрд.

Такі дані оновленої оцінки Ініціативи з обліку викидів парникових газів від війни презентовано на Міжнародній конференції з питань відновлення України у Берліні, повідомляє пресслужба ГО «Екодія».

Згідно з результатами дослідження, за перші 12 місяців повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до викиду 120 млн т вуглецю. За 24 місяці великої війни викиди продовжили зростати та становлять 175 млн т вуглецю. Це перевищує річні викиди від високоіндустріальної країни, такої як Нідерланди, використання 90 млн бензинових автомобілів на дорогах або будівництво 260 вугільних електростанцій по 200 МВт кожна.

«Поки світ намагається скорочувати викиди вуглецю для уникнення кліматичної кризи, російська агресія призводить до значних додаткових обсягів викидів. Більше третини цих викидів відбуваються за межами кордонів України, підтверджуючи, що вплив війни росії на довкілля не знає кордонів», — говорить провідний автор звіту Леннард де Клерк.

За даними експертів, вплив війни на клімат посилюється із кожним місяцем через бойові дії, пожежі, руйнування інфраструктури та інші прямі й непрямі впливи. А масштабні атаки на українську електричну мережу призвели до багатьох неконтрольованих витоків SF6 (гексафториду сірки) — парникового газу, потужнішого, ніж вуглекислий газ, метан і оксид азоту. 

«На воєнні дії припадає майже третина оціненої шкоди для клімату, оскільки військові операції потребують величезних обсягів обладнання, боєприпасів і вибухових речовин, виробництво яких є дуже вуглецевоємним, а також великих обсягів палива, що призводить до непрямих і прямих викидів парникових газів. Крім того, вплив військових ланцюгів постачання на клімат є недостатньо вивченим, і фактична шкода для клімату може бути ще більшою», — коментує співавтор звіту Микола Шлапак.

Як відзначають експерти, росія продовжить завдавати шкоди клімату навіть після закінчення війни, адже відбудова пошкодженої та знищеної інфраструктури становитиме велике джерело викидів. Вони значною мірою пов’язані з виготовленням цементу і сталі та, за прогнозами, складуть аж 56 млн т вуглекислого газу. Тож у плануванні відбудови важливо враховувати ці викиди та впроваджувати більш екологічні та кліматично дружні практики, які дозволять їх зменшити.