Аграрії просять відновити реєстрацію податкових накладних і повертати ПДВ

29 квітня 2022, 13:52 1246

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» закликає податківців відновити адміністрування ПДВ та його відшкодування при експорті.

З початком повномасштабної війни система електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ) припинила свою роботу, і поки ДПС не обіцяє відновлення її роботи, пояснюється у повідомленні УКАБ.

«В результаті немає можливості зареєструвати податкові накладні та підтвердити формування податкового кредиту за ПДВ від постачальників ресурсів. Фактично сума ПДВ авансом сплачується самим підприємством на кожному етапі», — уточнили експерти. 

Інша дуже серйозна проблема — відсутність відшкодування ПДВ, зокрема при експорті товарів. 

«Наслідком цього є відсутність значної частини обігових коштів, на які могли розраховувати підприємці, а також заниження ціни на експортовану агропродукцію на суму невідшкодування. Це точно не стимулює відновлення експорту, що є одним із основних пріоритетів функціонування економіки. При цьому відшкодування ПДВ не проведено навіть за період до початку повномасштабної війни росії проти України. Лише за січень 2022 р. не відшкодовано близько 17 млрд грн», — зазначають в УКАБ.

Водночас сплата ПДВ при імпорті товарів, за даними спеціалістів, здійснюється в повній мірі, за виключенням гуманітарних вантажів та деяких інших товарів. У результаті деякі компанії вже почали використовувати схему непрямого експорту, або «схлопування» ПДВ, коли імпортер проводить паралельно нетипові для нього операції з експорту, щоб зменшити платежі ПДВ з імпорту.

«УКАБ закликає Кабінет Міністрів України, Мінфін, ДПС та Верховну Раду України докласти максимум зусиль для відновлення належного адміністрування ПДВ та проведення відшкодування ПДВ при експорті, зокрема сільськогосподарської продукції», — підсумували в асоціації.