Ключовий тиждень посівної: які культури обере український фермер?

13 квітня 2018, 07:00 3404

Чи є впевненість у кукурудзі, ціни якої не були стабільними? Чи варто знов розраховувати на рентабельність ячменю? Чи збільшиться соняшник у площах попри всі прогнози? AgroPortal.ua записав поради фахових аналітиків ринку з компанії «УкрАгроКонсалт», які намагаються зробити вибір аграріїв більш виваженим і оптимальним.

Визначатися швидко

Наступні тиждень-два є ключовими для прийняття остаточного рішення щодо посіву ярих культур врожаю 2018-го року, — вважає генеральний директор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

Спрацювати якомога оперативніше вимагають специфічні кліматичні умови, що склалися: ефект повернення зими (як і минулоріч), березень був на 4 градуси нижче норми і майже на 9 градусів холоднішим за минулий. Не спостерігалося так званих лютневих вікон. А такі культури як ячмінь та горох вимогливі до поступового нарощування тепла і достатньої кількості вологи на початковому етапі розвитку. Експерти називають стартові умови нового урожаю складними.

Уже зараз посів ярого ячменю суттєво зсунутий за термінами: на 10 квітня засіяно лише 241 тис. га — це 15% від запланованого, при тому що минулого року на таку ж пору вже було посіяно 1428 тис. га — 93% від підсумкової площі. Вірогідне різке потепління досить швидко усуне сприятливі умови для ячменю і гороху, — попереджає аналітик зернового ринку Марина Сич: «Погодні умови сприяють росту конкуренції між ранніми та пізніми ярими культурами. Вони практично зійшлися в одне вікно. Є лише буквально тиждень, щоби відсіяти ячмінь, інакше волога піде».

Ячмінь люблять за високу рентабельність. Ціни на нього росли стрімко і до середини минулого сезону навіть перевищили вартість продовольчої пшениці. Ця культура швидко повертає інвестиції, потребує мінімум витратних технологій.

Упевненість в озимих

Озимі пшениця та ріпак загалом добре вийшли із зими. Ріпак перезимував найкраще за останні 4 роки. Отож озимі не поступляться своїми площами ярим культурам.

«УкрАгроКонсалт» прогнозує:

— ячмінь може скоротитися у площах;

— пшениця збільшуватиметься за площами, і урожай не буде нижчим за минулорічний;

— соняшник повторить об’єми минулого року, але може й збільшитися у площах, якщо фермери не досіють пшеницю і сою;

— соя може скоротити площі;

— кукурудза залишиться на минулорічному рівні.

Погода на боці пізніх ярих

Високотехнологічна і високовитратна кукурудза на початку сезону провалилася за ціною і рентабельністю, — нагадують фахівці «УкрАгроКонсалт». Але ситуація змінилася через несприятливі погодні умови у Південній Америці, де очікується суттєве скорочення врожаю кукурудзи і сої, що спровокувало ріст світових цін. Тільки за лютий-березень ціни на кукурудзу зросли більш як на 20%, і до кінця березня вона стала найдорожчою зерновою культурою серед основних експортних позицій.

«Якщо раніше прогнозувалося скорочення площ під кукурудзою порівняно з минулим роком, то поєднання погодних факторів і рентабельності в період саме прийняття остаточного рішення про структуру дозволяє очікувати площі на рівні минулого року», — говорить аналітик ринку зернових та олійних культур компанії «УкрАгроКонсалт» Олена Гесова.

Орієнтуватися у світових ринках

Олена Гесова, зокрема, називає й такі вирішальні факти зі світового ринку:

— 30% пшениці у США погано виходить із зими. Місцеві фермери подумують замінити її ярою, але сумніваються;

— у Канаді ризики створила зима, яка поверталася снігом;

— Аргентина переживає проблеми із вологою;

— Австралія практично залишилася без дощів, що поставило посівну під загрозу;

— США і Канада зменшать площі кукурудзи і сої. Бразилія дуже сумнівається в успішній посівній. Аргентина недоотримає очікуваної кукурудзи;

— зниження конкуренції з боку Бразилії та Аргентини сприятиме кращому просуванню української продукції;

— вартість зернових буде збільшуватися через глобальну ситуацію.

Світові ціни ростимуть повільно і недовго

«Але не варто надто сподіватися на здорожчання зерна. Теперішній ріст цін на світових ринках буде короткостроковим, — зауважує Сергій Феофілов. — Через те, що впливає на нього саме кліматичний фактор. Приміром, наступного року він може і не спрацювати. У довгостроковій перспективі ріст цін буде досить повільним і обмеженим. Є прогноз, що ціни на агропродукцію збільшуватимуться протягом наступних 7-8, можливо, 10 років».

Виграє вчасно поінформований

Зрештою виграють ті господарства, які ефективно керують своїми ресурсами — фінансами, технікою, обладнанням, а головне — мають фахових спеціалістів, щоби приймати швидкі та оптимальні рішення стосовно структури посівів, — роблять висновок експерти «УкрАгроКонсалт».

Акцентують також увагу на рівні прибутковості господарств, які є високотехнологічними. Приємний факт: за останні 5-7 років різко зросла роль аграрних технологій, завдяки яким Україна досягла суттєвих результатів й на світовому ринку.

«Але наші дослідження показали: дорогі технології на 85% фінансуються саме з кишені фермерів, — говорить Сергій Феофілов. — Буде у них прибуток — тоді й сучасні технології впроваджуватимуться, розширятиметься потенціал виробництва. Про це варто наголошувати на початку нового циклу, нового сезону».

Сезон 2018/19 буде повним неочікуваних сюрпризів і дуже мінливим. Змінюються цінові тренди, попит, структура пропозиції, система оподаткування. У таких умовах зростає роль аналітики і своєчасної адекватної інформації.


Для справки: про ключові питання посилення конкурентоздатності української продукції, докладні прогнози аграрії, зокрема, говоритимуть на традиційній конференції «Зерно Причорномор’я 2018», яка організована компанією «УкрАгроКонсалт» і 18-19 квітня працюватиме у Києві.


Ірина Садова, AgroPortal.ua