Город кличе. Попри війну українці садять городину та квіти

04 липня 2022, 07:00 801

Джерело фото: 30_sotok // Instagram

Сіє все, що бачить! Це про фермерку з Київщини Юлію Спасібову, яка на 30 сотках вирощує сад, екзотичні та овочеві культури. Інстафермерка ділиться з підписниками порадами з догляду за городиною і продає вирощене через Instagram.

З чого почати облаштовувати город, з якою культурою найлегше «потоваришувати» та як доглядати за культурами овочевого набору — фермерка розповіла в прямому ефірі Instagram. 

Українське село як велика рожева мрія кожного містянина

Я народилася і виросла в селі, але з дитинства мріяла жити в квартирі. Та коли спробувала — зрозуміла, що в бетонну коробку мій масштаб особистості не вміщається. А в селі відчувається свобода та автентичність нашої нації.

Мені дуже хотілося, щоб наше українське село стало самодостатнім у фінансових питаннях, і щоб люди зрозуміли, що в них більше ресурсів, чим у людей в місті. Як тільки вони побачать ці ресурси, село стане великою рожевою мрією кожного містянина. 

Джерело фото: 30_sotok // Instagram

Коли подорослішала, зрозуміла, що я не село не люблю, а просто не люблю сапати. Тому в мене всі грядки для лінивих господинь — замульчовані. Мульчую все, на що вистачає часу та соломи.

В саду мені більше подобається працювати, ніж на городі. Грядки — це більше необхідність. А от у саду я відпочииваю. Всі культури люблю однаково. Коли купуєш замучений паросточок, то відчуваєш себе «швидкою допомогою», яка його реанімує і дає життя. 

Городні лайфхаки для лінивих господинь

З городніх культур у сезон щось одне обов’язково не вродить. Це таке правило, певно, щоб не розслаблятися.

Я маю глибоке переконання, що кожна річ у господарстві має працювати на мене. До сьогодні вчуся використовувати всі ресурси, що вже маю, — плівка від будівельних матеріалів піде на облагородження клумб або замість агроволокна, гілки дерев — на захисний каркас тощо. З кожним вигаданим лайфхаком наступний вигадується легше.

А от до мульчування я дійшла через те, що клімат змінюється, аномальна спека знижує врожайність, паралельно з тим знижується рівень води в криницях та річках. Це було вимушене рішення — знайти варіант у наявних умовах. 

Урожай без обробки можна отримати, якщо город знаходиться в центрі Києва. Проблема появи шкідників у тому, що в селі всі городи поряд, і концентрація культур велика, а у містах не в такій кількості все висаджується.

Інтенсифікація сільського господарства призводить до того, що не можна не обробляти. Можна впоратися без хімії, використовуючи біологічні засоби захисту, але щоб взагалі не заглядати — таку культуру я ще не знайшла.

Хоча екзотика не хворіє: гранат, хурма, ківі — на жодному з них немає попелиці. Якщо вгадати місце посадки та догляд, можна до них не заглядати. Вони не страждають від патогенів, поширених у наших краях. 

Попри війну українці садять городину та квіти

Дуже багато людей, які змушені були покинути свої домівки, зверталися до мене за порадами щодо строків посадки культур та з питаннями, з чого ж почати свій город.

Відповідь одна — починати потрібно з того, що подобається. Щоб вам вранці хотілося бігти і дивитися, як підросли ваші культури. Немає овочу, біля якого потрібно більше чи менше бігати, помірний догляд потрібен усім. 

З 10-15 липня можна ще висівати редис, суперранні сорти капусти, цибулю на перо, шпинат, горох. Хто пропустив через евакуацію, то на осінь буде ще врожай.

Город — це ще одна причина прокидатися зранку, не вмикати телефон та не читати новин. Я розумію людей, які повертаються до Бучі та Гостомеля і садять квіти та городи, — їм хочеться створити красу, живий куточок на фоні всієї розрухи.

Джерело фото: 30_sotok // Instagram

Село переживає війну легше. Городи, сад, господарство — за цим всім немає часу, щоб боятися та переживати.

Поради з догляду за овочами

Картопля. Важливо правильно підібрати сорт, який буде добре плодоносити саме на вашому городі. Поради в інтернеті — це те, що підійшло в певному випадку, адже земля навіть у кожному селі інша.

Для мене картопля — це культура, яку посадив і забув. І це єдина грядка, де ми використовуємо хімзахист від бур'янів. Далі — двічі обробка біозасобами. Коли обробляємо від жука, беремо препарат зі стимулятором росту перед самим цвітінням, тоді в картоплі продовжується активний пік росту куща, довше стоїть зелена, а значить буде більший коренеплід.


Помідори. Вони мені подобаються тим, що їх не треба поливати. В мене грядка замульчована, але не для того, щоб зберегти вологу, а щоб не заростало все бур'янами. Основне — виростити міцний корінь. Для цього, ще з моменту розсади, потрібно брати якомога більший горщик, тоді корінь добре наростає.

При посадці ми до половини поглиблюємо стебло в землю, щоб ще наріс корінь, і коли томат піднімається, ще нагортаємо землю. Чим більший корінь, тим більший буде кущ, і відповідно — більший урожай. А далі потрібно регулярно обробляти від фітофторозу — ми застосовуємо біопрепарати раз на 10 днів, двічі вносили добрива. Якщо помідори не цвітуть або не зав’язують плодів, можна ще обробити борною кислотою — 2 г на відро води.


Огірки. Обов'язково полив і мульча. Без води вони будуть жовтіти та скручувати листя. Якщо огірок гіркий, значить його не поливали. Рослини потрібно притіняти, це знижує температуру на 3-5°С, які є критичними і надають необхідну прохолоду. Я це починаю робити, коли з’являються квіти. Обробляю їх від фітофторозу, оскільки вони стають вразливими до грибкових хвороб.


Капуста. На капусті сидить гусінь та білокрилка. Їх обробляю біопрепаратами і щільно накриваю. Посів пекінської капусти практикую після 15 липня, тому що після весни вона дуже стрілкується, і не можна вгадати температурний режим. З осені будуть прохолодні ночі, й у жовтні можна зібрати гарний урожай.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua