Війна та розсада. Рекомендації з вирощування врожаю на власному городі

10 квітня 2022, 06:00 3774

Юлія Пархомець разом із чоловіком проміняли Кременчук на полтавське село Обознівка, в якому мешкає 400 осіб. Їхнє фермерство розпочалося з полуниці, оскільки попит на ягоду та розсаду є завжди. До того ж, перший прибуток — уже навесні.

Усвідомлення фермерства прийшло з першими клієнтами. Тепер у Юлії потужний блог однодумців у соцмережі Instagram — майже 38 тис. підписників. У довоєнний період у stories фермерка показувала своє буденне життя та роботу. Сьогодні місія її блогу — надихнути людей на вирощування овочів на власних городах, адже війна за собою несе нестачу продовольства.

У прямому ефірі в Instagram Юлія Пархомець поділилася секретами вирощування розсади та розповіла про «ліки», які допомагають не опускати руки в такий важкий для України час.

В селі сьогодні легше жити в плані забезпечення продукцією. Як каже мій дід: «Встромиш палку, і вона проросте». 

Навіщо потрібна розсада, якщо насіння можна кидати просто у землю? Так думає більшість. Відразу кидати у відкритий ґрунт можна велике насіння, а для рослин із дрібним насінням вирощування розсади дає суттєві переваги, вберігаючи таким чином від шкідників, хвороб, погодних умов, а також пришвидшуючи появу врожаю.

ЛАЙФХАКИ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ

  • Земля. Ґрунт для розсади ми робимо за таким «рецептом»: замішуємо землю, пісок, торф та прілий перегній. Все у рівних частинах. Можна додавати також попіл.
  • Пророщування. Для розсади важливий принцип: краще нехай вона пересохне, ніж її залити водою, бо тоді з'являються грибкові захворювання. Ми завжди пророщуємо насіння у вологій ганчірці. Десь на 3-4 день воно проростає, і відразу видно — якісне чи ні.
  • Терміни посіву. Ранню капусту вже потрібно сіяти, а пізню — з 10 квітня. Перець та баклажани також із середини березня. Томати ми посіяли на початку березня.
  • Проблеми розсади. Пліснява. Якщо вона з’являється, то ґрунт варто просушити, не поливати взагалі, сірником забрати наліт та обробити від грибка. Також потрібно розпушувати ґрунт і ставити рослини під сонячні промені. Пліснява з’являється, коли є збої температури. Після пікірування в перцю може бути пошкоджена коренева система, тому він захоче трошки посидіти в землі. Томати витягуються, коли немає сонця. Тому їх варто поставити в сонячне місце, а після пікірування — садити із заглибленням.
  • Відкритий ґрунт. Всі рослини люблять тепло, тому висаджуємо їх за температури +20°С, а то й більше. Капуста, приміром, любить тепло, поки немає сходів, а коли проростає, їй хочеться холоду. В дощову погоду можна сіяти цибулю, редиску, моркву, зелень та горох. Солодка кукурудза сіється у травні, вже після всієї розсади.
  • Сівозміна. Морква, картопля, кукурудза та огірки дуже поглинають азот, тому перед ними потрібно удобрити землю. Після картоплі добре садити часник та цибулю, щоб відновити виснажений ґрунт. Також ту ж цибулю та часник добре садити біля полуниці, вони відбивають шкідників. 

Сьогодні люди нарешті побачили, яку роль відіграють навіть малі фермери. Беручи хліб у магазині, вони задумуються: а чи буде посівна, чи буду я їсти хліб, якщо країна не посіється?

Цього року на фермі ми планували висаджувати близько 20 соток полуниці та 3 сотки кермеку (сухоцвіти), але в результаті засіяли ячмінь для бройлерних курчат. Чому курчата, а не індики? Бо вони швидко ростуть. 


Полуницю ми будемо вирощувати, а саме сорти Ліноса та Азія. Пробували ще Альбу, але він нам не сподобався за смаком, ягоди трохи кислуваті. Чи будемо варити варення, ще не знаю. Все буде залежати від ціни на цукор.

Також будемо продавать розсаду петуній, черенки хризантем та гладіолуси. 


Акцент на сушіння: що не продамо, будемо сушити. Не очікуємо великих замовлень через Instagram, як це було минулі роки, оскільки пошта не всюди працює, і посилки йдуть довше. В разі чого підемо на ринок. 


Я усе тримаю в собі, хоча по природі дуже емоційна. Коли мені болить,  я завантажую себе фізично. Мені допомагає робота з рослинами. Можна спостерігати шлях народження нового життя: від насінини до рослини. Це емоційно відновлює.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua