Локальна продбезпека. Для чого громадам свій хліб, згущене молоко та гарбузи?

08 жовтня 2023, 05:38 2596

За оцінкою Київської школи економіки, доступність харчових продуктів для українців знизилася на 43% проти лютого 2022 року. Майже третина жителів країни потребує допомоги з харчовими продуктами і є незахищеною в контексті продовольчої безпеки.

Які виклики постали перед українськими громадами з початком повномасштабної війни та як посилити локальну продовольчу безпеку у громадах?

Ці питання обговорювали представники держави, громад та проєкту SURGe («Сади Перемоги») під час онлайн-форуму «Продовольча безпека та розвиток сільськогосподарського виробництва у громадах». 

propData.content.image
Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України

Продовольча безпека складається з двох основних елементів: фізична наявність продукції та її економічна доступність. Ще до війни всі землі були передані громадам у комунальну власність, тому базовий стартовий ресурс у них є. Щоб продукція була економічно доступною, її потрібно вирощувати набагато більше, ніж цього потребує громада. Якщо вирощувати рівно стільки, скільки громада споживає, собівартість буде високою. Тому сьогодні вже потрібно думати про побудову ланцюга у формуванні експорту. 

propData.content.image
Юрій Васьков, заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України

Окремий напрям діяльності нашого міністерства — це спрощена можливість відведення земельних ділянок для будівництва перевантажувальних та мультимодальних терміналів у громадах. У 2022 році Верховною Радою був ухвалений закон, який дозволяє приватному інвестору взяти земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням і почати будівництво. На сьогодні завдяки цій нормі 30 терміналів знаходяться в стадії будівництва. 

П'ять успішних кейсів локальної продовольчої безпеки

Володимир Міцюк, голова Білозірської сільської територіальної громади, Черкащина

З початку війни ми приймали дуже багато людей, яких потрібно було чимось годувати. Тому вже в квітні долучилися до ініціативи «Сади Перемоги» від проєкту SURGe. У перший рік роботи було зібрано до 100 т картоплі та більше 20 т овочів, якими забезпечили 1300 ВПО, комунальні підприємства та ЗСУ. Крім того, ми багато законсервували і засолили. Всю зиму видавали цю продукцію. На 2023 рік ми засіяли менші площі, але отримали вищий врожай: з 2 га картоплі зібрали 22 т. Зараз збираємо соняшник, з якого будемо виробляти олію. 

Володимир Злепко, заступник Тростянецького міського голови, Сумщина

У 2021 році на комунальних ділянках ми посіяли гарбузи на насіння. Отримали 168,4 т вологого насіння, яке у нас купили за ціною 18 400 грн/кг. Тобто ми реалізували продукції на 3 млн грн. Для того, щоб підприємство запрацювало, з бюджету громади було надано підтримку в розмірі 1,2 млн грн. Фактично рентабельність склала 201%.

У 2022 році ми збільшили площу під гарбузи, але вже сіяли голонасінні на 151,3 га. Сезон пройшов теж вдало — ми зібрали 229 т насіння, а валовий дохід склав 5,8 млн грн. Цього року, на жаль, не змогли збільшити площі через подорожчання посівної кампанії, але сподіваємося на не меншу врожайність, ніж минулого року. 

Андрій Заїченко, директор КУ «Терцентр соцобслуговування» Чигиринської міської ради, Черкащина

У квітні 2022 року ми розробили програму продовольчого забезпечення і на 0,55 га виростили овочі борщового набору. Зібрали більше 3 т. Цьогоріч акцент зробили на переробку — вже маємо 2 тис. л консервованих овочів, 700 л компотів та 300 кг заморожених фруктів та овочів. Це вдвічі більше, ніж минулого року. Також проєкт SURGe закупив майже 1300 курчат-бройлерів, що давало змогу 128 селянам зайнятися їх вирощуванням. 

Сергій Залізняк, голова Буцької селищної територіальної громади, Черкащина

З туристичної громади ми стали на воєнні рейки. Долучившись до проєкту SURge («Сади Перемоги»), ми отримали автоклави і банки. Тому відразу розпочали консервувати овочі, м’ясо. Зараз виготовляємо згущене молоко. На 4 га виростили до 40 т продукції борщового набору і таким чином забезпечили громаду всіма необхідними продуктами харчування.

Любов Гула, голова Наркевицької селищної територіальної громади, Хмельниччина

Від початку повномасштабного вторгнення кожен для себе шукав дорожню карту, як вижити і допомогти іншим. Наша громада не є виключенням. На нашій території є цукровий завод, із яким ми почали співпрацювати. Вони взяли на роботу наших ВПО, які виготовляють консервовану продукцію для інших малозабезпечених верств населення.

У 2017 році на базі старої школи в селі Юхимівці ми створили комунальну хлібопекарню. На ремонт із комунальної субвенції отримали 329 тис. грн. Мета створення — забезпечити усі комунальні заклади своїм хлібом та створити робочі місця. Сьогодні середня місячна виручка пекарні складає 250-300 тис. грн. Ми дуже хотіли б, щоб нашу пекарню включили до переліку об’єктів критичної інфраструктури для безперебійної роботи.



Для довідки: SURGe є проєктом міжнародної технічної допомоги Уряду України, який фінансується Урядом Канади. Його головна мета — допомога Уряду України у впровадженні реформ у сферах урядування і економічного розвитку, які відповідають потребам населення.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua