Ремонт та обслуговування техніки у міжсезоння — головна ознака господарського підходу до ведення справ. Можна не лише добре зекономити, а й виявити дрібні та навіть приховані дефекти, особливо якщо оцінкою стану техніки займатимуться професіонали.

Вихід із ладу техніки — ясна річ, доволі неприємна ситуація для кожного аграрія. Особливо якщо вона стається у найвідповідальнішу мить і загрожує порушенням термінів виконання технологічних операцій, що зрештою призводить до прямих і побічних фінансових втрат.

Обприскувач — одна з найвідповідальніших сільськогосподар-ських машин у технічному парку кожного фермера. Від його роботи значною мірою залежить успіх вирощування культур, а відтак — і прибуток господарства. Першочергово слід сказати про кошти, які ми щороку витрачаємо на придбання та внесення ЗЗР, добрив тощо. Залежно від технології захисту, суми можуть коливатися від декількох десятків до декількох сотень доларів на гектар їхнього застосування. Тож від злагодженої й надійної роботи обприскувача безпосередньо залежить і ефективність внесення препаратів, і економіка господарювання, і, отже, його прибутковість. Адже втрати від неправильного використання пестицидів можуть бути просто шалені.

«Пестициди ми вносимо за допомогою причіпного обприскувача компанії Boguslav. Власне, в господарстві ніколи не економили на витратних матеріалах, наприклад на розпилювачах. Адже розуміємо, що якісне внесення препаратів — це надійний захист рослин і ефективне використання ЗЗР. Керамічні розпилювачі, які ми придбали в компанії SprayForce, відмінно відпрацювали вже три сезони поспіль, і наразі стоїть питання доцільності подальшого їхнього використання. На жаль, єдине, що ми можемо перевірити власноруч, — це норма виливу кожної форсунки, а от якість розпилювання засобів захисту і самого факелу розпилу можемо визначити лише на око. Тому цього року було прийнято рішення запросити професіоналів зі штату нашого надійного партнера — компанії SprayForce, які проведуть кваліфіковану діагностику розпилювачів і обприскувача в цілому.

Часто можна почути думку, що ми довіряємо обприскувачам величезну кількість грошей у вигляді пестицидів. А отже, потрібно їх максимально точно використовувати, контролювати дотримання технології застосування. За можливості економити. Але, на мою думку, це не головне. Адже це питання більшою мірою організаційні. Головне, що в разі неправильної дії, невчасного внесення препарату або ж використання неякісного засобу ми маємо набагато більші збитки від недоотримання врожаю вирощуваних культур. Звісно, ці втрати ми не можемо порахувати напряму, а лише констатувати їх шляхом порівняння з урожаєм на іншому полі. А якщо, наприклад, розпилювачі погано працювали на цих обох полях, то втрати взагалі неможливо порахувати, і неврожай доведеться списувати лише на погану погоду», — говорить Денис Сергієнко співвласник ТОВ «Лебідь Агро».

Це фермерське господарство розташоване на Рівненщині, і погодні умови сприяють ефективному веденню сільськогосподарської діяльності. Але й тут не все так просто. «Щороку в нашому регіоні випадає від 600 до 700 мм опадів — нібито й непогано. Але головна проблема в тому, що вони випадають дуже нерівномірно і, зазвичай, не в той час, коли це потрібно. Можна сказати навіть — коли зовсім не потрібно. Наприклад, другий рік поспіль ми маємо весняну посуху. Цього року кукурудзу висівали практично в пил. За наступні три-чотири тижні випало 150-200 мм опадів. Це були як затяжні дощі, так і короткочасні зливи, після яких неможливо було заїхати в поле. Тому на частині полів ми не мали змоги внести ґрунтовий гербіцид. Про внесення страхового гербіциду навіть не було й мови…

Тому підхід у нас такий: один прохід обприскувачем — фінальний результат. Ми не маємо права на помилку. Адже провести додаткове обприскування в разі неспрацювання препарату ми не можемо. І це не через технічні можливості техніки. Можна придбати ще один агрегат. Вся справа в погодних умовах і стадіях розвитку рослин», — говорить Денис.

ВИТРАТОМІР, НАСОС, РОЗПИЛЮВАЧІ

Про нюанси проведення дефектовки обприскувачів та основні моменти, на які слід звертати увагу, розповів Роман Самойленко — менеджер із продажу компанії SprayForce:

Насамперед слід провести візуальний огляд обприскувача. За виявлення підтікання робочої рідини, оливи тощо — усунути причини цих явищ. І слід пам'ятати — своєчасне обслуговування насоса, тобто заміна мембран та перевірка клапанів, дасть змогу попередити поломки насоса під час весняного сезону.

Одним із найвідповідальніших вузлів обприскувача, який впливає на якісь і точність внесення препаратів, є витратомір. Витратомір — це саме той елемент системи оприскувача, який має проходити перевірку перед кожним сезоном. З особливою уважністю слід ставитися до лопатевих чи гвинтових витратомірів, — їх перед кожним сезоном обов'язково слід калібрувати. Неточність роботи витратоміра призводить до перевитрат пестицидів. Також у разі несправного витратоміра неможливо точно визначити залишок робочого розчину в баку обприскувача, що в кінцевому результаті призведе до збільшення концентрації препаратів у робочому розчині. Тому навіть якщо ви точно вимірюєте необхідну кількість препаратів під час приготування робочого розчину, а залишок оцінюєте «на око», ви власними руками завдаєте додаткового стресу для рослин, зменшуючи таким чином її потенційну врожайність та, відповідно, ваші доходи. Точність його роботи слід перевірити за допомогою спеціального приладу, який також дасть знати про наявність підсмоктування повітря в системі.

Всередині кожного механічного витратоміра є крильчатка з лопатями, на кожній із яких міститься невеличкий магнітик. Коли цей магнітик спрацьовується, він починає неправильно рахувати норму витрати. Оцінити його стан також можна і самостійно, співставивши фактичну та задану норми виливу робочої рідини.

Якщо в господарстві практикують внесення КАС або інших мінеральних добрив, то потрібно у відповідній програмі комп«ютера обприскувача виставляти параметри з корекцією на витратомір — із урахуванням густини рідини, що вноситься. Якщо цього не зробити, то показники приладу будуть некоректні, як результат — задана та фактична норми виливу завжди різнитимуться. Є думка, що потрібно купувати інший, так би мовити, «спеціальний» витратомір — це неправда. Достатньо лише виконати відповідні налаштування в комп«ютерній програмі керування обприскувачем.

Технічний стан насоса. Знову ж, передусім — це зовнішній стан. Жодних підтікань оливи та робочої рідини не повинно бути! У мембранно-поршневих насосах потрібно оцінити якість оливи за потраплянням робочої рідини в систему мащення насоса. Якщо олива змінила свій колір або рівень її збільшився, то це свідчить про несправну одну з мембран насоса. Також слід перевірити клапани мембран. Першою ознакою несправного клапана є пульсація шлангів під час роботи. Про несправність насоса також свідчать стрибки показників

 

Форсунки. Це витратні елементи, які, залежно від наробітку, потрібно змінювати. Перевірку стану форсунок виконують шляхом вимірювання кількості вилитої рідини за одиницю часу порівняно з новою форсункою. Не менш важливим елементом, ніж форсунка, є відсікачі рідини, які працюють із ними в парі. Прокапування рідини після відключення подавання робочого розчину — головна ознака несправності відсікачів. А отже, потрібно замінити спеціальні мембрани, які перекривають потік подавання рідини під час скидання тиску в системі.

Для того аби пройти сезон без зайвих нервів — ніколи не економте на розпилювачах. Тому слід обов'язково мати в запасі мінімум п«ять штук. Так у разі засмічення одного чи декількох розпилювачів під час роботи, можна буде швидко їх замінити, а очищення засмічених провести під час заправки обприскувача робочим розчином або в кінці робочої зміни.

Рама та штанга обприскувача. Вся рама, виконавчі механізми тощо також піддають ретельному огляду. За потреби, як це сталося з обприскувачем у ТОВ «Лебідь Агро», слід замінити амортизатори підняття паралелограма штанги та пружини, які відповідають за стабільність ходу штанги під час роботи. Також під час роботи слід перевірити гідросистему складання та розкладання штанги.

За потреби — замінити шланги всмоктувальної та нагнітальної ліній і перепакувати всі з'єднання. Також усім нашим клієнтам ми пропонуємо переробляти систему подавання робочої рідини з бака на верхнє її положення, якщо це не передбачено заводською конструкцією обприскувача. Забір рідини знизу — це дешеве та просте рішення, але не надто надійне: в разі обриву шланга, розміщеного знизу, вся рідина безперешкодно виливається на землю. Тому техніка безпеки має бути на першому місці!

Не зайвим буде нагадати про можливість точного встановлення робочої висоти штанги, багато хто нівелює даний факт, але висота до цільової поверхні обробки має бути строго 50 см, а у випадку внесення страхових гербіцидів двофакельними розпилювачами бажано було б забезпечити висоту в 45 см.

Перш ніж поставити обприскувач на зберігання, слід провести ретельне його зовнішнє очищення, а також внутрішньої та зовнішньої сторін бака, видалити залишки води чи робочої рідини зі штанги. Перед постановкою агрегату на зиму систему потрібно заправити та пролити незамерзаючою рідиною. 

Збільшуємо продуктивність. Наразі обприскувач найбільш навантажена сільськогосподарська машина з точки зору оброблених за сезон гектарів. У зв'язку з мінливими погодними умовами у найбільш навантажені періоди його роботи він повинен мати не абияку продуктивність. Наразі, для того аби обробляти вчасно більше гектарів, багато хто переходить на менші норми внесення. Цей метод не завжди виправданий особливо за роботи у вітряну погоду та при температурах більше 20°С. За першого варіанту ми отримуємо шалене знесення препарату на сусідні поля, а за другого варіанту наш препарат і, відповідно, витрачені на нього кошти попросту випаровуються не потрапивши на цільову поверхню. Звісно, є багато прикладів роботи із зменшеними нормами виливу робочого розчину на гектар, але не маючи практичного досвіду експериментувати не варто. Потрібно обов'язково врахувати рекомендації виробників пестицидів щодо використання.

Слід мати на увазі, що продуктивність обприскувача варто збільшувати не за рахунок збільшення швидкості, ширини захвату, чи об'ємів бака, а саме за рахунок зменшення часу приготування та заправки робочого розчину. Слід максимально ефективно використовувати кожну сприятливу хвилину для внесення препаратів. За потреби налагодити роботу в нічну зміну.

Саме час приготування робочого розчину є одним із вирішальних факторів збільшення продуктивності обприскування. Адже за неналежної організації робіт, час на приготування робочої рідини може «забирати» до 30% часу на весь процес обприскування, особливо коли мова йде про одночасне використання декількох засобів захисту рослин і мікродобрив. Зменшити час заправки, і таким чином збільшити змінну продуктивність обприскувача, можливо за допомогою спеціальних розчинно-заправочних вузлів. Також зменшити час заправки обприскувача можливо за рахунок встановлення у бак обприскувача додаткової системи активного перемішування робочої рідини. Завдяки таким вдосконаленням без проблем можна зменшити час приготування та заправки обприскувача до 10 хв, або навіть і до 4-ох хвилин.

Аби бути впевненими в якості, ефективності та надійності роботи обприскувача впродовж усього сезону, ці, прості на перший погляд, операції з догляду за обприскувачем і контролю його стану слід проводити кожного року. Бажано, щоб це виконували спеціально навчені люди, які знають, що саме слід оглянути та як провести дефектовку, і головне — мають у своєму арсеналі відповідний інструмент, витратні матеріали, які потрібні для заміни, та досвід проведення таких робіт.

Можливо, варто перевірити свій обприскувач, перш ніж випускати його в поле?

Скачай цей ПОКРОКОВИЙ ЧЕК-ЛИСТ для того, щоб бути готовим до сезону в будь-який момент!


AgroPortal.ua за матеріалами SprayForce