Диверсифікація та бізнес-інкубатор для одноосібників. Досвід Зимнівської ТГ

06 грудня 2021, 06:21 4536

У межах проєкту «Індекс АПК. Тергромади» AgroPortal.ua побував у Зимнівській ТГ (Волинська область), яка стала однією з перших 150 тергромад, створених в Україні. На сьогодні, завдяки правильному підходу та диверсифікації, більше половини її бюджету формують аграрні підприємства. В планах — збільшити надходження за рахунок одноосібників.

Контакт із кожним фермером

Податкові надходження до бюджету громади складають більше 20 млн грн щорічно. У 2021 році такі надходження становлять більше 26 млн грн. Більше половини цієї суми формують аграрні підприємства. Тому тут акцент розвитку роблять на сфері малого фермерства та сфері послуг.

Станом на травень 2021 року в громаді було зареєстровано 44 суб’єкти господарської діяльності — юридичні особи і 121 фізична особа, які ведуть свою діяльність на території Зимнівської громади і сплачують податки до місцевого бюджету.

«Громада диверсифікована. Немає одного великого платника, від якого всі залежать. У Зимному багато фермерських господарств, і вони всі працюють, з усіма є контакт, ми спілкуємося», — розповідає голова Зимнівської ТГ В'ячеслав Католик.

Серед основних землекористувачів у громаді — ТзОВ «Руслан-Агро», ТОВ «П'ятидні», ТОВ «Агросвіт-Волинь», ФГ «Соснина-М», СГ ТзОВ «Луга» і ПП «Володимирівка».

«Серед найбільших аграрних підприємств — ТОВ «П'ятидні», ФГ «Євгена Шелепіни», ФГ «Еліт Ш», ФГ Трифонова. Багато земель обробляє підприємство «Вілія». В середньому ж фермерські господарства обробляють 1-1,5 тис. га. Крім рослинництва, є ферми з розведення страусів, свиней. Цього року було виділено масив для садівництва близько 10 га», — розповідає голова Зимнівської ТГ.

Серед основних землекористувачів у громаді — ТзОВ «Руслан-Агро», ТОВ «П'ятидні», ТОВ «Агросвіт-Волинь», ФГ «Соснина-М», СГ ТзОВ «Луга» і ПП «Володимирівка».

«Серед найбільших аграрних підприємств — ТОВ «П'ятидні», ФГ «Євгена Шелепіни», ФГ «Еліт Ш», ФГ Трифонова. Багато земель обробляє підприємство «Вілія». В середньому ж фермерські господарства обробляють 1-1,5 тис. га. Крім рослинництва, є ферми з розведення страусів, свиней. Цього року було виділено масив для садівництва близько 10 га», — розповідає голова Зимнівської ТГ.

За словами В’ячеслава Католика, бюджет у громаді виконувався всі роки. Наразі є ідея провести реєстрацію самозайнятих працівників, яких досить багато в об'єднанні. Тому в планах є створення бізнес-центру чи бізнес-інкубатора, де працюватимуть з тими, хто готовий платити податки, але через брак інформації не можуть цього зробити. Особливо це стосується фермерів-одноосібників, які є поза конкуренцією у порівнянні із зареєстрованими фермерськими господарствами.

«Чому одноосібник нічого не платить, а власник ТОВ «П’ятидні» сплачує 5 тис. за гектар?! Закон №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» дає чіткі правила: обробляєш — платиш, не обробляєш — не платиш», — переконаний В'ячеслав Католик.

Особисте запрошення на земельний аукціон

Після передачі земель Зимнівська ТГ отримала 3 тис. га.

«Ми не є лідерами із земельного реформування. Наприклад, поки що немає просторового планування, хоча плануємо. Але дякую депутатському корпусу, який на чолі з головою земельної комісії зайняв принципову позицію — все по максимуму здавати в оренду», — коментує В'ячеслав Католик.

На деяких земельних аукціонах ціна зросла до 13 тис. грн за га. Потім учасники зрозуміли, що можна певним чином домовлятися, тож на наступному аукціоні ціна різко впала до 6 тис. грн.

«Тому наступного разу буду особисто телефонувати всім фермерам і запрошувати на торги. Електронні торги на декількох платформах у майбутньому убезпечать від подібних домовленостей», — додає Католик.

Неорендовані ділянки використовуються як пасовища або ж виставляються на торги як інвестиційно привабливі об'єкти. Самосіви, за словами керівництва ТГ, припинили.

Зимнівська громада готова запропонувати потенційним інвесторам ряд земельних ділянок, придатних для ведення господарської діяльності. Також мають 3 ставки, які не перебувають в оренді та є потенційними для надання їх у користування на умовах оренди

Під ОСГ ділянки отримала абсолютна більшість. Земельна комісія детально опрацьовує кожне питання. «Вони розуміють, що земель вільних завжди не буде, а бюджет має бути наповнений. Тому не завжди голосують за виділення земельних ділянок у постійне володіння», — коментують у громаді.

Розмір паю на родючих ґрунтах — 1,2 га, на піщаних — від 4 га. За словами голови, багато хто вже продав свої земельні ділянки, а зараз це узаконюють. 

Голова Зимнівської ТГ Вячеслав Католик
Голова Зимнівської ТГ В'ячеслав Католик

Відкритий ринок  це конкурентне середовище і нормальні інвестиції. Інвестиція — дорівнює розвиток

Середня ціна паю — від $1,5 тис. до $5 тис. Абсолютна більшість земель у громаді обробляється, вільних ділянок дуже мало.

«Дохід із землі хороший, тож навряд чи хтось буде продавати її. Використання земель без документів — це вже рідкість, але податки платять не всі. Одноосібники з 40-50 га часто домовляються без договорів. Ми з ними працюємо, залучаючи податкову. Але це ще і питання свідомості, для того ми і хочемо створити бізнес-інкубатор для тих, хто обробляє землю, але нічого не платить», — вважає В'ячеслав Католик.

Наступний крок — комплексний план просторового планування громади. Так буде простіше залучати інвесторів. Розробка плану коштує близько 5 млн грн. А на всю Волинь виділено 2,2 млн грн. Конкуренція висока, і оскільки заявку не можна подавати повторно, чекають наступного року.

Соціальна складова: школа, амбулаторія, клуб...

Багато проєктів реалізуються із залученням субвенцій. Минулого року був проведений капітальний ремонт школи у Зимному. Порахували, що на наступні три роки потрібно 200 млн грн. Власних є 20 млн. Є проєктна група для подачі грантових заявок. Реалізовано вже 30 проєктів — державних, обласних, а також міжнародних, зокрема фонд «Відродження» допомагав організувати Центр адаптації та реабілітації учасників АТО. Два плани втілені завдяки ДФРР. Зараз сподіваються пройти третій — по школі у Літниках.

Левову частку видатків загального фонду громади складає освіта (понад 70%), але коштів на освіту вистачає до кінця року. Проте закрили три школи.

«Початкові школи без спортзалу, гарячого харчування — це рудимент, — пояснює Католик. — Шуткуючи, називаю себе головним ліквідатором. Проте агресивних рішень не приймаю, а підводжу людей обґрунтовано до остаточного рішення. Якщо серйозно, то я — за ефективність і категорично не сприймаю об'єкти, що не виконують свої функції. Наприклад, ми призупинили роботу кількох клубів, де були не завклубом, а по суті ключники, які відкривали і закривали клуб. Натомість ми багато вкладаємо в культуру, освіту, навіть при обмежених ресурсах».

За розвитком соціального напряму Зимне було пілотною громадою в області. У 2016 році тут вперше в Україні створили сільський ЦНАП із віддаленими робочими місцями.

«До нас приїздило багато громад переймати досвід. Оскільки є випадки гарного облаштування ЦНАП, але до нього люди мусили їхати за 30 км. Для мене це неприйнятно. У нас усі послуги можна отримати в старостаті — вони ідентичні з тими, що надаються в ЦНАП. Цим можна пишатися», — наголошує Католик.

У громаді розвивається альтернативна енергетика. Підприємство «ГрінЕнерджі» будує комплекс із 40 вітряків, частина яких знаходитиметься на території Зимнівської ТГ. Торги вже відбулися, орендна плата надходить. До об'єкту ведуть і дорогу, що також вигідно громаді.

Нещодавно в ТГ запустилася пекарня з брендом «Домашній хліб на дровах».

Стратегічні цілі громади

Ключова мотивація для розвитку сіл — дороги, тоді буде бажання залишатися на місцях, а не виїжджати у міста. Голова Зимнівської ТГ бере участь у державних програмах з ремонту доріг: «На наступний рік плани на 200 млн. Дороги, ремонти шкіл, садків. Плануємо облаштувати територію в центрі села з фонтаном у зоні відпочинку».

Основні напрями розвитку громади на майбутнє В'ячеслав Католик вбачає в АПК, розвитку сфери переробки сільгосппродукції та зростанні інвестиційної привабливості громади. Для цього планується визначити інвестиційно привабливі земельні ділянки і об’єкти нерухомості з метою підготовки комплексної інвестиційної пропозиції.

Крім того, В'ячеслав Католик додає, що громада має значний рекреаційно-туристичний потенціал, і реалізувати його планують завдяки проєктам, якими передбачено реконструкцію основних пам’яток на території громади та облаштування громадських місць для можливості проведення масових заходів.

Бюджет Зимнівської територіальної громади значною мірою залежить від трансфертів із державного бюджету (відповідно до уточненого плану на 2021 рік 67% доходів складають трансферти з державного бюджету).

Питома вага заробітної плати у видатках загального фонду складає 86,7% (за 9 міс. 2021 року). Відповідно, тергромада не має можливості спрямовувати достатньо коштів на фінансування капітальних видатків (за 9 міс. 2021 року спрямовано лише 2,5 млн грн, що становить 4,3% видатків бюджету громади), на розвиток ЖКГ (видатки на 1 мешканця на ЖКГ — 105 грн, що майже в 5 разів нижче середнього показника по Україні).

Щодо дохідності земель громади, то плата за землю (земельний податок + орендна плата) з 1 км2 усієї території громади за 9 міс. 2021 року склала 12,9 тис. грн при середньому показнику по Україні 40,9 тис. грн.

Позитивною є диверсифікація доходів бюджету громади та відсутність залежності від одного джерела доходів. Так, частка місцевих податків і зборів у доходах загального фонду за 9 міс. 2021 року вище середнього показника по Україні й складає 36,2%.

Зимнівській тергромаді для покращення фінансових показників потрібно:

  • продовжити роботу з оптимізації освітньої мережі. У громаді досить багато учнів. Це 1024 дитини, але витрати на одного учня за 9 місяців поточного року — 33,3 тис. грн, в той час коли в середньому по Україні — 24,1 тис. грн;
  • звернути увагу на необхідність оптимізації видатків на управління, оскільки частка видатків на утримання апарату управління в структурі доходів загального фонду (без трансфертів) становить 30,0%. Це вдвічі більше середнього показника за 9 місяців 2021 року по Україні (15,1%);
  • звернути увагу на сплату підприємствами ПДФО за місцем роботи, а також залучення інвесторів та суб’єктів господарювання з метою збільшення надходження ПДФО, оскільки громада є досить дотаційною. Так, питома вага базової дотації у доходах загального фонду складає 30,6%. Тобто третя частина доходів загального фонду — це базова дотація.

Валентина Оврас, AgroPortal.ua