Україна нарощує імпорт томатів

16 липня 2019, 14:29 2260

Україна три сезони поспіль зменшує експорт та впевнено нарощує імпорт помідорів.

Про це йдеться у повідомленні «Інфо-Шувар».

За перше півріччя 2019 року до країни було ввезено 55 тис. т помідорів, це на 15% більше ніж за той самий термін минулого року року та майже в 2 рази перевищує обсяг експорту за перші 6 місяців 2017 року.

Ситуація із експортом зворотна: в першому півріччі 2019 р. Україна продала на зовнішньому ринку менше 1 тис. т помідорів, зменшивши в 3 рази показники в порівнянні із попереднім сезоном і в 5 разів в порівнянні із першою половиною 2017 року.

Також зазначається, що ціни на українські помідори на цьому тижні встановили новий рекорд. Після останньої хвилі подорожчання ціни на червоні тепличні томати досягли показників 24-30 грн/кг (0,8-1,0 €/кг), а рожеві та жовті сорти томатів на гуртових ринках України пропонуються сьогодні по 38-40 грн/кг (1,2-1,3 €/кг). На Півдні України фермери вже почали збирати ґрунтовий томат, перший врожай виробники пропонують по 15-17 грн/кг (0,5-0,56 €/кг), такий рівень цін теж є безпрецедентно високим. Для порівняння, рік тому на гуртовому ринку ОРСП «Шувар» тепличний і ґрунтовий томат пропонувались мінімум в 2,5-3 рази дешевше.

«Зростання ціни до небачених показників в цьому сезоні пояснюється низкою факторів. По-перше, врожай помідорів страждає через погодні катаклізми. Господарства Закарпаття втратили частину врожаю через масове підтоплення теплиць. На Півдні сезон збирання ґрунтового томату затримується, а постійні перепади погоди сприяють розповсюдженню хвороб і, відповідно, негативно пливають на врожайність», — розповідає керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар» Тетяна Гетьман.

Вона підкреслила, що вже другий рік відчувається скорочення площ під ґрунтовим томатом, це є наслідком зменшення попиту з боку переробної галузі, яке розпочалось ще 4 роки тому. Попит на ґрунтовий томат в населення теж знижується, українці менше консервують і більше стали їсти свіжих салатів, для яких вони обирають помідори в ідеальному співвідношенні смаку та зовнішнього вигляду. Виростити такий томат у відкритому грунті сьогодні дуже важко

За даними «Інфо-Шувар» останні 2 роки на ринку України ціни на томат в липні знижувались, мінімальних показників вони зазвичай досягали в першій половині серпня — сезон активної заготівлі