Експерти розповіли, як забезпечити вдалий старт для соняшнику та кукурудзи

12 квітня 2021, 11:49 4407

Аграрії, які планують вирощувати соняшник, як тільки встановиться оптимальний температурний режим повітря та ґрунту, розпочнуть посівну кампанію цієї культури. А там вже й невдовзі посів «цариці полів» — кукурудзи.

В компанії UKRAVIT зазначають: щоб молоді проростки отримали сприятливі умови для росту та розвитку на ранніх етапах вегетації, їх необхідно захистити від негативного тиску бур’янів, що розвиваються значно швидше від культурних рослин і конкурують із ними за вологу, світло, простір та елементи живлення.

«Комплексний та послідовний контроль бур’янів — одна із запорук реалізації генетичного потенціалу соняшнику та кукурудзи, і розпочинати його необхідно ще до появи сходів культур, — зазначає керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець. — Як відомо, початкові фази росту для соняшнику та кукурудзи є критичними, оскільки культури є неконкурентоспроможними по відношенню до бур’янів і не можуть чинити на них фітоценотичний тиск. Для того, щоб молоді проростки отримали необхідні елементи живлення, ґрунтову вологу, світло і простір, потрібно забезпечити їм сприятливі умови для росту та розвитку, в яких немає місця конкурентам у вигляді бур’янів. У протилежному випадку ви зазнаєте суттєвих втрат майбутньої урожайності: так, за іноземними джерелами, кожен день спільної вегетації кукурудзи із бур’янами призводить до зниження врожайності на рівні 1,88 ц/га. Для посівів класичного соняшнику забур’яненість дводольними та злаковими бур’янами на початку вегетації призводить до зниження врожайності в межах 0,4-0,9 т/га».

Щоб уникнути подібної ситуації, Олександр Мигловець рекомендує обов’язково включити до технології вирощування цих культур ґрунтові гербіциди, найкраще — багатокомпонентні, які характеризуються розширеним спектром контрольованих видів бур’янів і подовженим періодом захисної дії. Цим характеристикам відповідає високоефективний ґрунтовий та ранньопіслясходовий (для кукурудзи) гербіцид системної дії Варяг (метолахлор, 315 г/л + тербутилазин, 190 г/л).

За рахунок оптимально підібраних діючих речовин він контролює максимально широкий спектр однорічних дводольних і злакових видів бур’янів, від яких потерпають посіви соняшнику та кукурудзи, — амброзію полинолисту, щирицю, підмаренник чіпкий, гірчицю польову, паслін чорний, лободу, талабан польовий, мишій (види), просо куряче та інші. Метолахлор належить до інгібіторів довголанцюгових жирних кислот. Він практично не переміщується по рослині. Основним місцем поглинання та дії у злакових бур’янах є проростки, у дводольних — коренева система. Діюча речовина абсорбується із верхнього шару ґрунту молодими проростками та корінням, спричиняє загибель бур’янів і запобігає появі їхніх сходів. А тербутилазин абсорбується як листям, так і корінням і блокує транспорт електронів, що беруть участь у процесі фотосинтезу, як наслідок — відбувається загибель небажаної рослинності.

Варяг має широке «технологічне вікно» застосування — обприскування ґрунту можна проводити до, під час або після сівби культур, але до появи сходів. Гербіцид забезпечує надзвичайно ефективний контроль бур’янової рослинності та надійно захищає посіви від «конкурентів» упродовж тривалого часу. При цьому він не проявляє фітотоксичності щодо рослин соняшнику та кукурудзи навіть за умови випадання надмірної кількості опадів, а також повністю розкладається в ґрунті, внаслідок чого відсутні будь-які обмеження в організації сівозміни.