Клуб агроефективності // Підвищити рентабельність за рахунок комплексності та оптимізації виробничих процесів

27 квітня 2020, 06:58 4056

Як і більшість сільгосппідприємств в Україні, ПрАТ НВО «Прогрес», що на Черкащині, через нестандартні погодні умови та посуху останні кілька років по окремих культурах не отримує планові врожаї. Цього року підприємство змінило підхід у господарюванні, обравши комплексні рішення від української компанії UKRAVIT із застосуванням високоефективних технологій, інноваційних продуктів та якісного насіння.

Багато кому підприємство «Прогрес» на Черкащині відоме як провідна науково-виробнича установа України в сфері тваринництва — селекційний центр з тваринництва широко використовує генетику спеціалізованих молочних і м’ясних порід ВРХ. Успішний досвід племінного тваринництва підприємство має з 1903 року. І до сьогодні напрям тваринництва займає чільне місце в ПрАТ НВО «Прогрес», яке і досі має статус племрепродуктора, як селекційний центр реалізовує кріоконсервоване сім’я бугаїв-плідників молочних та м’ясних порід, оцінених за якістю нащадків.

На підприємстві також займаються розведенням молочного типу ВРХ. Наразі тут утримується до 400 голів ВРХ молочного напрямку.

До вищої врожайності із залученням нових технологій

Та цим підприємство не обмежується: в обробітку ПрАТ НВО «Прогрес» має 700 га землі та, оскільки для тваринництва потрібна якісна кормова база, вирощує зернові, бобові та олійні культури. Цього року тут також додали у сівозміну ячмінь і пшеницю яру.

Щоб покращити врожайність сільгоспкультур, цього року в господарстві вирішили змінити підхід до систем живлення. Для цього звернулися до «Інституту здоров’я рослин» для проведення дослідження ґрунту на полях господарства та отримання рекомендацій щодо раціонального та науково-обґрунтованого внесення мінеральних добрив.

«Для економічно обґрунтованого внесення мінеральних добрив та розкриття потенціалу кожного гібриду соняшнику та кукурудзи підприємству необхідно було провести дослідження ґрунту на показники вмісту необхідних елементів живлення та рН ґрунту. Тепер, згідно рекомендацій, в господарстві вноситимуть необхідні мінеральні добрива в необхідній кількості, щоб вийти на заплановану врожайність», — зазначає менеджер із технічної підтримки компанії UKRAVIT Роман Ракша.

«Три останні роки ми тісно співпрацювали з компанією UKRAVIT і сьогодні поступово розширюємо наше партнерство. Цього року компанія постачає нам не лише добрива та ЗЗР, але й посівний матеріал від різних насіннєвих компаній. Крім того, ми отримали дані по нашим полям з рекомендаціями, фахівці UKRAVIT розробили для нас схеми живлення та захисту. Тобто ми маємо цілісну чітко прописану систему агрономічних операцій, які ми повинні виконати, щоб отримати заплановану врожайність і покращити рентабельність виробництва», — розповідає головний агроном ПрАТ НВО «Прогрес» Олександр Громовик.

 

Повний технологічний супровід та агрономічна схема по ЗЗР

Олександр Громовик розповідає, що в минулому році сільгосппідприємство застосовувало цілу низку препаратів для живлення та засобів захисту рослин від UKRАVIT: Міладар Дуо, Авангард Фосфіт К + Цинк, Акула, Гулівер Стимул, Фас, Унікаль, Авангард Бор, Дезарал Екстра, Магнію сульфат, Генезис, Антиколорад Макс, Агент, Авангард Зернові, Тандем, Авангард Мідь, Берегиня, Голд Стар та інші.

«Щоправда, торік, окрім препаратів UKRAVIT, по окремим культурам робили контроль ще препаратами від міжнародних компаній, але отримали однаковий результат. Різниця між препаратами вітчизняного виробника та іноземними лише в ціні, та вона значна! Тож цьогоріч уже на всіх культурах використаємо системи захисту та підживлення від UKRAVIT», — розповідає Олександр Громовик.

За його словами, у 2020 році в НВО «Прогрес» під соняшник виділили 100 га, обравши найкращі гібриди. Наприклад, на полях господарства посіють гібрид Хайсан 158 ІТ відомої європейської селекційної компанії АDVANTA SEEDS, гібриди якої, за результатами дослідження Інституту сільського господарства степової зони НААН України, посіли перші місця серед лідерів світового ринку за врожайністю.

«Оскільки минулого року ми мали дуже велику проблему на полях з амброзією, вирішили використати агрономічну повну схему ЗЗР для соняшнику — спочатку застосуємо ґрунтовий гербіцид, а потім ще підтвердимо результат гербіцидом Генезис», — ділиться планами Олександр Громовик.

Технологія вирощування кукурудзи

У ПрАТ НВО «Прогрес» із цього року також по-новому підійшли до системи постачання МТР, обравши схему, коли від однієї компанії можна отримати всі необхідні ресурси для проведення посівної. Принаймні, так почали працювати з кукурудзою.

Підприємство придбало в UKRAVIT насіння трьох гібридів кукурудзи KWS. 50 га заплановано під середньоранній гібрид кукурудзи зернового напрямку КВС 2370 (ФАО 280), на 40 га буде посіяний високоврожайний пластичний гібрид КЕРБЕРОС (ФАО 310) та найбільша площа — 60 га — відведена під силосний гібрид з високим потенціалом урожайності зеленої маси БОГАТИР (ФАО 290).

«Сьогодні є потреба коригувати технології вирощування з урахуванням дефіциту вологи та посухи, і співпраця з UKRAVIT забезпечить підвищення рентабельності вирощування за рахунок оптимізації виробничих процесів, у першу чергу — захисту рослин. Будемо використовувати на кукурудзі ґрунтовий гербіцид Варяг з нормою 4,0 л/га і плануємо ще страховий гербіцид Міладар Дуо, але будемо дивитися, звісно, по ситуації», — зазначає Олександр Громовик.

Також, за потреби, проти стеблового кукурудзяного метелика, попелиці та совок застосовуватимуть інсектицид Антиколорад Макс

Супутник підкаже оптимальну фазу збирання кукурудзи на силос

Разом із якісним насінням кукурудзи підприємство отримує безкоштовно від компанії «КВС-УКРАЇНА» абсолютно новий для України сервіс для визначення оптимальної фази збирання кукурудзи на силос за допомогою супутника — SAT DM Monitoring.

«Оскільки з кожним роком погода змінюється, визначити дату збирання кукурудзи на силос є справжньою проблемою. Ми знаємо, що кожна друга ділянка збирається в неоптимальну фазу — занадто рано або занадто пізно, що негативно впливає на якість корму. Тому визначення вмісту сухої речовини кукурудзи на силос за допомогою супутника — дуже ефективне та дієве рішення, яке вже використовується в інших країнах. Цього року «КВС-УКРАЇНА» вперше надає таку послугу своїм клієнтам», — розповідає торговий представник компанії по Черкаській області Олександр Гріщенко.

За його словами, аналіз та обробка зображень, що надсилаються супутником разом із погодними даними, характеристика гібридів та щорічне калібрування в полі дозволяють скласти карту поля та точно визначити фазу розвитку кукурудзи.

«Господарства, які використовують цю інноваційну технологію, насамперед знижують витрати, оскільки немає необхідності відбирати зразки вручну для аналізу вмісту сухої речовини. В результаті мають максимальний вихід і оптимальну якість зеленої маси завдяки правильній фазі збирання кукурудзи на силос, кращу консервацію силосу, краще споживання, а отже, збільшення виходу молока на корову, а відтак і збільшення доходів», — пояснює Олександр Гріщенко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua