Карьера с универа: изобретательный студент поделился рецептом здорового поля

17 ноября 2021, 09:00 2754

Как оздоровить поле — точно знает студент агробиологического факультета НУБиП Украины Максим Ковальчук. Именно его проект по повышению эффективности применения гранулированных минеральных удобрений путем их капсулирования полимерной оболочкой одержал победу во всеукраинском конкурсе «Здоровье поля».

Помимо возможности реализовать свой проект в хозяйстве AgriLab Farming, студент получил 50 тыс. грн на личное развитие.

Почему выбрал сельское хозяйство, что нужно для развития современного агронома и с чего следует начинать свою карьеру в агро — Максим Ковальчук рассказал во время прямого эфира в Instagram AgroPortal.ua.

*Текст подається мовою спілкування

Максиме, існує думка, що в аграрний університет йдуть за наполяганням батьків або ж за залишковим принципом — більше нікуди не пройшов. У тебе як? Усвідомлене рішення чи випадковий збіг обставин?

Максим Ковальчук: В 16 років у мене не було чіткого бачення свого майбутнього — я погано орієнтувався в існуючих сферах діяльності та не розумів, яких спеціалістів не вистачає на ринку. 

Сам я родом із Хмельниччини. Коли живеш у селі, автоматично стаєш пов’язаним із сільським господарством. Тому мною було прийняте ось таке не дуже хитре рішення вступити до аграрного університету. Крім агро, я нічого іншого не розглядав, всюди подавав документи на агрономію. В кінцевому підсумку пішов навчатися в НУБіП України. 

Наразі я єдиний член своєї сім’ї, який вирішив пов’язати своє життя з агро. Сьогодні це мій усвідомлений вибір, і батьки мене в цьому підтримують.

 Джерело фото: з особистого архіву Максима Ковальчука

Ким ти себе бачиш через 5-10 років: у команді провідної агрокомпанії чи власником фермерського господарства?

Максим Ковальчук: Для початку хочу попрацювати в структурі, щоб зрозуміти, як побудовані всі процеси, та набратися досвіду. Створювати своє господарство поки не планую, але я не виключаю цей варіант. Ніколи не знаєш, що тебе чекає завтра (посміхається).

Які, на твою думку, три основні переваги роботи в сфері сільського господарства?

Максим Ковальчук: Агро активно розвивається. Тут простіше працевлаштуватися, ніж у будь-якій іншій сфері. Вакансій багато як у регіонах, так і в столиці. А ще, це не монотонна робота, твої дії майже не повторюються, і ти щодня відкриваєш для себе щось нове.

Незважаючи на те, що ти ще навчаєшся, вже маєш практичний досвід роботи на підприємствах. Якою була твоя перша робота в агро? Та чи пам’ятаєш, на що витратив першу зарплату?

Максим Ковальчук: В агрономів дуже багато практики. Починаючи з 2-го курсу ми їздили в різні господарства як за регіональною приналежністю, так і за матеріально-технічною базою. Тому порівняти мені є з чим.

Першою серйозною роботою для мене була посада помічника агронома в компанії «Агро-Регіон». Це був цікавий і прикладний досвід. Тут було багато точного землеробства та інноваційних штук. Але головне — це робота в команді. Я не просто спостерігав за процесом чи виконував чиїсь вказівки, а проговорював і рекомендував свої варіанти вирішення проблем.

Щодо заробітної плати, то для мене це не було якоюсь мотивацією. Адже стажування в компанії було не про гроші, а про навчання. 

 Джерело фото: з особистого архіву Максима Ковальчука

Звідки ти черпаєш нові знання? 

Максим Ковальчук: Інформацію шукаю переважно в інтернеті: читаю профільні видання, зокрема AgroPortal.ua, моніторю наукові огляди та публікації від фермерів-практиків. Щодо паперового варіанту, то зараз важко знайти актуальні книги. Вони, звісно, є, але в інтернеті це все можна швидше знайти. 

Дивлюся також YouTube-канали, такі як AgriLab та Агросфера, переважно тоді, коли потрібно знайти відповідь на запитання, яке мене цікавить. 

Багато хто з мого курсу їздив за кордон на практичне стажування: до Данії на свиноферму, до Нідерландів на квіти, до Німеччини чи Польщі на полуницю. Але мені такий досвід чомусь не був цікавим. Я не задумувався про такі поїздки навіть заради фінансової вигоди. Вважаю, що і в Україні можна класно підтягнути свої скіли.

Нещодавно ти став переможцем всеукраїнського конкурсу «Здоров’я поля», який проводило онлайн-видання AgroPortal.ua спільно з компанією AgriLab. Як гадаєш, чому переміг саме твій проєкт?

Максим Ковальчук: Зараз на ринку добрив відбувається неприємна тенденція — приміром, ціна на аміачну селітру зросла на 80%. Добрива свою ефективність не змінили, а господарства мають витрачати удвічі більше коштів на їх придбання. Мій проєкт пропонує модернізувати азотні та фосфорні добрива шляхом капсулювання, що дасть змогу підвищити їхню ефективність до 30%.

N.B. На Чернігівщині реалізують проєкт із оздоровлення поля

Крім можливості реалізувати свій проєкт у команді компанії AgriLab, ти отримав грантові 50 тис. грн на особистий розвиток. Ти їх уже витратив, чи вони лежать до кращих часів?

Максим Ковальчук: Ще не витратив. Дуже хочу підтягнути свою іноземну мову — відчуваю, що є прогалини, особливо, коли читаю іноземні ресурси з агрономії. Тому планую піти на курси, але це вже після захисту магістерської роботи. Зараз маю дуже насичений в плані університетського навчання графік.

 Джерело фото: AgroPortal.ua

Чому ти вирішив узяти участь у конкурсі й чим корисні подібні ініціативи?

Максим Ковальчук: «Здоров’я поля» — це популярний конкурс, я про нього багато чув, перед тим як вирішив узяти участь. У багатьох студентів є свої ідеї та певні напрацювання, але немає виходу на реалізацію. Проєкт дає можливість бути почутим. 

Тема добрив — це питання, яке мене цікавило давно. Подаючи свій проєкт на конкурс, я лише підчитав трохи інформації, щоб економічно обґрунтувати свою ідею. 

Коли розпочинаєш реалізовувати свій проєкт? Які його етапи та на який кінцевий результат розраховуєш?

Максим Ковальчук: З командою AgriLab маємо зустрітися до кінця листопада і обговорити початковий етап. Хочу почути, як нашу спільну роботу бачать у компанії. На мою думку, спершу потрібно закласти дослід із добривами на збіднених ґрунтах і побачити, яку це дає нам ефективність у плані економіки. 

Твоя порада: що потрібно робити, щоб реалізувати себе ще під час навчання в університеті?

Максим Ковальчук: Навчатися і пробувати. Зараз є багато можливостей, де можна себе показати. Головне — не боятися це робити. 

Варто бути націленим на кінцевий результат і робити все так, щоб після закінчення університету не ти обирав, куди йти працювати, а щоб компанії самі запрошували до себе на роботу.

Дякую за розмову та успіху тобі в реалізації проєкту! 


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua