Вернется ли люпин на украинские поля?

22 июля 2021, 06:15 6444

Украина занимает 9-е место в мировом рейтинге крупнейших производителей люпина. В 2020 году его экспорт составил 4,2 тыс. т на общую сумму $1,4 млн. Производители этой культуры отмечают, что урожайность колеблется от 500 кг до 3 т/га, все зависит от погоды в период сбора.

* Текст подається мовою оригіналу

Люпин — цінна і перспективна кормова та сидеральна культура. В умовах погіршення екологічної ситуації він є кращою культурою для підвищення родючості ґрунтів без застосування мінеральних добрив.

Вирощують три види культури: люпин білий, люпин жовтий і люпин вузьколистий.

Світові виробники люпину

За словами аналітика асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Світлани Литвин, в світі спостерігається зменшення посівних площ під даною культурою. За останні 20 років середньорічні темпи падіння посівів під люпином становили 2,54%. У 2019 році загальні світові посівні площі під люпином склали 887,1 тис. га. Скорочення пояснюється тим, що люпин програє за урожайністю іншим зерновим та зернобобовим культурам.

Беззаперечним лідером з виробництва люпину на насіння в світі є Австралія з обсягом виробництва 474,6 тис. т насіння та часткою у світовому виробництві 47%.

Світова та українська статистика не фіксує показники виробництва люпину на зелену масу, а лише насіннєвий напрям.

В 2019 році середньосвітовий показник урожайності люпину на насіння становив 11,4 ц/га, в той же період аналогічний показник по Україні — 14,0 ц/га.

«За інтенсивної технології вирощування врожайність люпину може сягати показника 25-28 ц/га», — зазначає Світлана Литвин.

Забута культура

На початку 70-х років посіви цієї культури в СРСР займали 2 млн га, в тому числі на зерно 500 тис. га. В Україні у 80-90 роках минулого сторіччя насінницькі посіви люпину займали більше 100 тис. га, а посіви на корм — 300 тис. га.

Нині згідно даних Держстатистики, в 2020 році під посівами люпину на насіння було зайнято лише 5 тис. га, що на 35% нижче показника минулого року.

«За радянських часів люпин вирощувався не лише для насіння, а також як зелена маса для годівлі худоби та зелене добриво для покращення родючості ґрунтів. Кількість ВРХ в пострадянські часи суттєво скоротилася, тож потреба в кормах зменшилася. А в рослинництві площі використовуються під більш прибуткові культури, родючість ґрунтів підвищують за допомогою інших органічних, а також мінеральних добрив», — пояснює Світлана Литвин.

Україна не здійснює імпорт насіння люпину, однак доволі активно його експортує. За даними УКАБ, у 2020 році експорт люпину склав 4,2 тис. т на загальну суму $1,4 млн. Це практично 50% українського виробництва насіння даної культури. Основними країнами-імпортерами даного продукту були Нідерланди (86% експортної виручки) та Польща (12%). Однак експортні відвантаження насіння люпину не мають чітко вираженого характеру і залежать від цілого ряду факторів. Так, у 2019 році експортні відвантаження були втричі менші в порівнянні з 2020-м.

Чи можливе повернення до люпину?

Останнім часом виробничники оцінили значимість люпину, це ілюструється зростанням потреби в насінні на кормові та сидеральні цілі, стверджують у ННЦ «Інститут землеробства НААН».

Проте, насінництво кормового люпину потребує постійного контролю за вмістом у насінні алкалоїдів.

«У нас є сорти, що характеризуються високою врожайністю насіння і зеленої маси. При налагодженні схеми та системи насінництва можливе відродження люпину і значне розширення площ його вирощування», — вважає провідний науковий співробітник відділу селекції насінництва зернобобових культур «Інституту землеробства НААН» Тетяна Левченко.

За вмістом білка люпин переважає горох, кормові боби та вику, а за якістю та засвоєнням його тваринами не поступається сої. До складу білка люпину входять 8 незамінних амінокислот, у тому числі аргінін (3,6%), валін (4,3%), лізин (4,3%) і лейцин (9,8%), а також до 10% олії.

За кормовою цінністю 100 кг насіння прирівнюється у середньому до 100 кормових одиниць. Зелена маса кормового люпину, до складу якої входить до 3% білка, вітаміни А, С і мінеральні речовини (кальцій, калій, фосфор, марганець, залізо, сірка), також є гарним кормом для тварин у вигляді зеленого корму, силосу, сіна, трав'яного борошна. У 100 кг зеленої маси міститься близько 15 кормових одиниць, на кожну з яких припадає по 150-160 г перетравного протеїну.

Дешеві природні добрива

Люпин є одним із кращих попередників для переважної більшості сільськогосподарських культур. Після нього навіть піщані ґрунти не потребують значної кількості азотних добрив. При заорюванні зеленої маси люпину ґрунт збагачується на 150-230 кг/га біологічного азоту та на 35-40 т/га — органічної речовини, що рівноцінно внесенню 40-45 т/га гною.

«Ця культура є біологічним меліорантом, що покращує родючість та фізико-хімічні властивості ґрунтів. Завдяки добре розвиненій кореневій системі він здатний активно засвоювати з ґрунту важкорозчинні сполуки поживних речовин, а також переводити важкорозчинні хімічні елементи у форму, що гарно засвоюється іншими культурами, особливо це стосується фосфору», — додає Тетяна Левченко. 

Культура є основою ресурсозберігаючої системи землеробства. Біомаса люпину — це найдешевше, екологічно чисте з усіх видів органічних добрив.

«Сучасні сорти люпину не потребують застосування десикантів, а підвищена стійкість проти хвороб дозволяє вирощувати їх без застосування фунгіцидів», — наголошує науковець.

Нові сорти люпину

Більшість сортів люпину селекції «Інституту землеробства НААН», що занесені до «Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні» на 2021 рік належать до кормових. Проте, також є сорти як сидерального, так і харчового напряму використання: вузьколистий Зірковий є сидеральним з високим вмістом алкалоїдів, а сорти люпину білого Дієта і Піщовий мають низький вміст алкалоїдів і придатні для використання у харчових цілях.

Основна ж увага приділяється кормовим сортам люпину білого. Це найперше: Чабанський, Макарівський, Серпневий і нові сорти Снігур і Барвінок. Вони скоростиглі, тривалість періоду вегетації від сходів до достигання — 100-120 діб. Стійкі до фузаріозу, з низьким рівнем вмісту алкалоїдів (до 0,3%). Урожайність насіння — до 4,0 т/га, зеленої маси — 70,0 т/га. Вміст білка у насінні — 39-40%.

За результатами випробування у закладах «Інституту експертизи сортів рослин» урожайність насіння сорту Барвінок у 2018-2019 р. становила до 4,63 т/га, а зеленої маси — досягала 81,4 т/га.

Нестабільний врожай та ціна

У ФГ «Талісман-Агро» вирощують люпин з 2012 року на невеликій площі — 200 га.

«Крім нас, у районі його ніхто і не сіє, певно. По всій Україні фермери, які раніше займалися люпином, тепер уже відмовилися від цієї культури», — розповідає керівник фермерського господарства Дмитро Лощаков.

Тут сіють вітчизняний сорт Локомотив (середня урожайність 2,4 т/га). Культура достигає наприкінці липня — початку серпня.

«По люпину взагалі не можна давати прогнозів. Можна зібрати від 500 кг до 3 т/га. Усе залежить від погоди в момент збирання. На день запізнився — насіння уже буде «стріляти», це мінус 2,5 т/га», — коментує фермер.

Позбутися бур'янів на посівах — ще одна проблема при культивуванні. За словами аграрія, в Україні немає жодного зареєстрованого препарату для захисту люпину.

Продукцію він реалізує гуртом, і як його використовують в подальшому, не знає.

«Розповідають різне: що дехто в сою підмішує, хтось виробляє комбікорм, до Європи вивозять», — додає Дмитро Лощаков. На його переконання, для відродження культури потрібна стабільна ціна.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua