Швидка вологовіддача та висока урожайність — оптимальна кукурудза від KWS

01 вересня 2017, 08:13 9558

Із німецькою точністю шукали найякісніший продукт для своїх зон учасники Національного дня поля компанії «КВС-УКРАЇНА» на Хмельниччині, у Кам’янці-Подільському. Бонус — знайомство з новим насіннєвим заводом.

Польовий університет

Помаранчеві кольори KWSу додавали оптимістичного настрою у переддень свята незалежності на самому в`їзді до Кам`янця-Подільського. Піднесена метушня біля бездоганних демо-ділянок вишуканої кукурудзи і зовсім поруч — білий красень-завод, де ось вже за кілька днів почнеться доробка насіння нового врожаю.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Тут дуже впевнено почуваються не тільки гості-фермери, партнери-виробники насіння та дистриб`ютори, а ще й студенти. Характерно, що ця локація дослідів «КВС-УКРАЇНА» розташована на землях Науково-дослідного інституту круп`яних культур імені Олени Алексєєвої, розповів AgroPortal.ua його директор Віталій Бурдига. Подільський державний аграрний університет, структурним підрозділом якого є інститут, активно практикує спільні проекти та дослідження з великими міжнародними компаніями. «Наші студенти бачать безпосередню практику виробництва і в полі, і на заводі, знайомляться з автоматизованими лініями, лабораторіями. Така співпраця вчить бути конкурентоспроможними, завжди прагнути найвищого рівня», — переконаний Віталій Бурдига.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Генеральний директор компанії «КВС-УКРАЇНА» Олександр Федоров додає: «У перші ж дні навчального року наші фахівці окремо проведуть студентів демо-ділянками та заводом за тією ж програмою, що і учасників Дня поля, поділяться усіма нашими напрацюваннями. Це корисно не лише для них, але й для нас — а як же інакше говорити про майбутнє! Цілком можливо, що так готуємо для себе кадри».

Як завжди, «КВС-УКРАЇНА» із німецькою ретельністю демонструє повний процес виробництва свого насіння — від створення гібриду до розмноження у польових умовах на ділянках гібридизації. Показує безпосередньо гібриди компанії за окремими блоками та напрямками, а тепер ще й знайомить із доробкою насіння — прийманням сировини, очищенням від листостеблової маси, сортуванням качанів, сушінням, обмолотом та попереднім очищуванням, калібруванням, протруюванням та пакуванням.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Начальник відокремленого підрозділу Юрій Хамайдюк провів групи відвідувачів всіма виробничими підрозділами. Показав систему приймання, розповів про найновіше обладнання, відкрив величезні сушильні камери, згадав про точне калібрувальне обладнання, фотосепаратор, лабораторіїю. Готове насіння можна було подивитися у спеціальних картонних коробах в сучасному складському приміщенні.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Зараз підприємство може виготовляти  до 6 тисяч тонн насіння кукурудзи на рік. Але вже за кілька років планує досягти потужності 12 тисяч тонн і навіть поставляти продукцію не тільки на український ринок, але й за кордон.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

До речі, підприємство створило нові робочі місця — на насіннєвому заводі «КВС-УКРАЇНА» працевлаштувалися 30 постійних і 70 сезонних робітників — мешканців Кам`янця-Подільського. Крім того, в межах соціальної ініціативи компанія безкоштовно передає місту відходи виробництва — стрижні кукурудзи для використання у твердопаливних котлах, адже Кам`янець-Подільський відомий активним впровадженням такого виду альтернативного опалення.

Південне Поділля — ідеальне місце для насінництва

Відомо, що більшість свого насіння для нашого ринку компанія принципово виробляє безпосередньо в Україні.

«У Чемеровецькому районі Хмельниччини ми мали лінію з доробки насіння. Понад 10-річна історія сформувала навколо Кам`янця-Подільського цілу мережу надійних партнерів, які вирощують високоякісне насіння, — розповідає гендиректор «КВС-УКРАЇНА». —  Та вибагливий і жорсткий ринок вимагає не тільки більших обсягів, але й продукції нового покоління, а головне — ширшого асортименту. Ми починали з гібридів раннього ФАО, але прагнули розширити лінійку, щоби дати більший вибір аграріям. В економічно обґрунтованій унікальній виробничій зоні південного Поділля, не розпорошуючись, можемо вирощувати кукурудзу і з більш пізніми ФАО. Розширили співпрацю з господарствами Вінниччини, Тернопільщини, у перспективі плануємо залучити і Чернівецьку область».

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Отже, інвестиція у власний завод саме в цьому регіоні була абсолютно логічною. «До речі, це зараз найсучасніше виробництво з усіх заводів KWS у світі» — з гордістю зауважує Олександр Федоров.

Два роки на умовах партнерства вирощують насіння кукурудзи KWS господарства «Агросолюшнс» та «Максфарм» Віталія Завадського. Агровиробник вважає, що саме насінництво дає зараз йому гарний маржинальний дохід на землях, які омиваються Дністром. «Завжди вигідно, у першу чергу, прив`язуватися до специфіки регіону, — говорить Завадський. — Тому й діяльність KWS щодо вирощування і доробки насіння в одному регіоні мені зрозуміла, це дуже обґрунтований крок. І раніше вирощував кукурудзу цієї компанії — на силос і на крупу. Зараз дуже змінюється клімат. Найголовнішим завданням стає підібрати гібриди, які найбільше відповідають умовам конкретної зони. Закладаю багато дослідів у своєму господарстві. Мені не так цікава урожайність — вона приблизно однакова, найбільше аналізую саме вологовіддачу. Тут неподалік маю 1200 га кукурудзи, цікаво, що її можна збирати з вологістю від 20 до 22%».

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

У агронома фермерського господарства «Подільська марка» Миколи Борейка з Дунаєвецького району типова головна проблема — посуха, тому приїхали з колегами вибирати оптимальні гібриди. Цього року взяли на товарні посіви гібриди кукурудзи KWS. Кажуть, кукурудза з великим ФАО не встигає дозрівати. Обрали, зокрема, КАНЬЙОНС ФАО 230, у нього гарна озерненість качана, висока маса тисячі зерен і швидка вологовіддача. Характерно, що легко відкриваються обгортки качана. Сподіваються, що висока врожайність заклалася в тому числі за рахунок більш раннього цвітіння. Гібрид встиг гарно запилитися, зерно налилося.

Анатолій Нерода, торговий представник відділу кукурудзи та олійних культур в Житомирській області, уточнив, що цей гібрид у зоні достатнього зволоження дає урожай і до 14 т/га, порекомендував висівати з підвищеною густотою — 70-90 тис. насінин на момент збирання.

Показати ринку найкраще

«Крім найсучаснішого заводу, ми показуємо ринку свою найкращу кукурудзу — нову генерацію — лінійку UNIQUEDENT, які вже сьогодні переважають те, що пропонують найповажніші конкуренти», — запрошує переглянути представлені на демо-ділянках гібриди Олександр Федоров. Тут можна підібрати насіння для будь-якого регіону, типу господарства, а також технології.

Першим  серед нових «зірок» керівник називає КВС 2370 ФАО 280. Минулого року урожайність у виробничих випробуваннях сягала 12 т/га за різних кліматичних умов. А взагалі потенціал врожайності — 17 т/га. Цей гібрид придатний для вирощування як за інтенсивною, так і за екстенсивною технологією.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Збираючи відгуки клієнтів, зрозуміли, що вони очікують на гібриди із раннім ФАО, які матимуть швидку вологовіддачу та ще й вирізнятимуться високою  ремонтантністю, щоби пережити умови жорсткої спеки, які повторилися і нинішнього сезону. Усі ці три параметри селекціонери KWS поєднали у новій лінійці UNIQUEDENT. Минулого року презентували три таких унікальних гібриди — КАНЬЙОНС ФАО 230, КВС 2323 ФАО 260 та КВС 2370 ФАО 280.  Бачимо, рослини до качана сухі, а вище — зелені. Зрозуміло, що процес фотосинтезу триває, тобто у зерні максимально накопичуються сухі речовини, більша маса тисячі зерен дає надію на вищу врожайність. Хоча вже видно, що працює і вологовіддача.

Цього року до сімейства UNIQUEDENT додався й новачок КЕЛТІКУС ФАО 270. Цей гібрид проходить широке демонстраційне випробування і наступного сезону  вже надійде у продаж. Гібрид ремонтантний з еректоїдним типом листків, формує велике зерно, показує дуже швидку вологовіддачу, на момент формування чорної точки вже має рихлу обгортку. Потенціал урожайності — 16 т/га. Менеджери компанії говорять, що позитивні  відгуки про якості цього гібрида надходять з різних регіонів України, а отже, попит на нього буде у різних зонах, навіть у степовій.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Щодо лінійки UNIQUEDENT, то спеціалісти  радять дотримуватися ранніх строків сівби, з можливим виходом у поле вже за температури +6-8 градусів. У лінійці UNIQUEDENT можна підібрати продукти як під інтенсивну, так і під екстенсивну технологію.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

У компанії з РОНАЛДІНІО — на крупу

У вже надійно перевіреному українськими умовами блоку середньо-ранніх гібридів демонструвалися холодостійкий РОНАЛДІНІО ФАО 210, стабільний КОЛІАС ФАО 210 та потужний ЕМІЛІО ФАО 250. Для них характерні кременистий тип зерна і можливість подвійного використання — як на зерно, так і на силос. Ці гібриди підходять для ранніх строків сівби, не бояться холоду, добре облиствленні. Багатьох гостей приваблював спеціальний стенд, на якому демонструвалися крупи, виготовлені саме з такої кукурудзи. Активно цікавилися контактами виробничих підприємств для подальшої співпраці.

Парад топових гібридів

Серед 300 гостей Дня поля у Кам`янці-Подільському AgroPortal.ua зустрів багато аграріїв, які досі не вирощували, але приїхали обрати оптимальні гібриди кукурудзи KWS для своїх господарств, бо зіштовхнулися з новими погодними та ринковими викликами. Про деталі розпитували у фахівця з агросервісу Віталія Каламбета, який власне презентував лінійку найпопулярніших гібридів кукурудзи для товарних посівів.

Це, зокрема, КРАБАС ФАО 300, найвідоміший серед виробничників різних регіонів України гібрид інтенсивного типу з потенціалом урожайності до 17 т/га. У нього зубоподібний тип зерна, немає проблем з вологовіддачею. Гібрид легко впізнати за унікальним забарвленням — у бункері це яскраво-помаранчеве зерно.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Але йому наступає на п`яти наступна генерація — гібрид КЕРБЕРОС ФАО 310, котрий може закладати на два ряди зерен більше за свого попередника. І за вологовіддачею, і за урожайністю він на півголови вищий за КРАБАС ФАО 300. До того ж має головну перевагу — дуже швидко скидає вологу.

За кращим співвідношенням вологовіддачі та урожаю новою «зіркою» KWS зараз називають КІНЕМАС ФАО 350. І його лідерство підтверджене буквально в усьому кукурудзяному поясі України. Гібрид має велике зерно, значна кількість рядів наганяє урожай до 17-18 т/га. Щоправда, для формування такої врожайності вимагає гарного агрофону, належної підготовки ґрунту. В той же час гібрид є стабільним в усіх регіонах вирощування.  У зоні достатнього вологозабезпечення рекомендована густота — не більш ніж 75 тис., недостатнього — максимум 65 тис./га.

Увага: корми!

Разом із Броніславом Загурським, головним агрономом  СТОВ «Тетірське», йдемо оглядати блок силосної кукурудзи. Агроном приїхав із Житомирщини. Розповідає, що господарство має велике дійне і м«ясне стадо. Раніше працювали із різними компаніями, але останні чотири роки силосні гібриди беруть виключно у «КВС-УКРАЇНА» — переконалися, що якість кормів для худоби  з них — найкраща. І для клімату така кукурудза підходить. От із зерновою складніше, бо мають малопродуктивну сушку, тож сподіваються підшукати гібриди, які краще віддають вологу.

«Більшість виробничників відходить від старих технологій, коли силос збирався з гірших полів, де урожай виявився непридатним на зерно, підгорів. Натомість орієнтуються на кращий силос, на високу якість, — підтверджує продакт-спеціаліст відділу кукурудзи та олійних культур Дмитро Ковальчук. — Силос з кукурудзи може вже займати в раціоні до 80-90%».

Фахівець пояснив, чому варто підібрати силосні гібриди з різним ФАО. Адже завдяки цьому можна зменшити навантаження на техніку та якісно зібрати на силос гібриди у потрібній фазі. Скажімо, після ЕМІЛІО ФАО 250 за 5-7 днів наступає фаза БОГАТИРЯ ФАО 290. Таким чином, господарство забезпечить собі оптимальний конвеєр.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Учасники  Дня поля разом обговорили, як же зібрати силосну кукурудзу саме вчасно, точно у потрібну фазу, як стежити за співвідношенням зрілості качана і зеленої маси, орієнтуватися на засвоюваність твариною поживних елементів, уникати ризиків.

Динаміка ринку

Генеральний директор «КВС-УКРАЇНА» Олександр Федоров не дивується посиленій увазі аграріїв до демо-полів компанії: «Попит на нашу адаптовану до різних українських умов кукурудзу зростає. Нинішнього сезону ми збільшили реалізацію на 15%, і це відповідає нашим планам. Зараз бренд KWS займає 5%  українського ринку насіння кукурудзи. Ми орієнтовані на різні типи господарств — великі холдинги, середні господарства і невеликих фермерів. Відповідний продукт знайдеться для кожного».

Гостям на подив

До Кам`янця-Подільського розділити передсвятковий настрій приїздили і гості з сусідніх країн — Білорусі та Молдови.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Директор представництва KWS у Молдові Євген Зуза визнає, що мав чому повчитися в українських колег: «Ми побачили багато особливостей. Звісно, маємо менш масштабний ринок та інший клімат. Але частину гібридів вирощуємо і у нас, тому важливо подивитися, як вони поводяться у вас. Цікаво поспостерігати за силосними гібридами, бо у нас практикуються тільки гібриди на зерно. Заводу власного не маємо, насіння імпортуємо з України. Дні поля теж організовуємо, але більш скромно, камерно, тому лише освоюємо організаційні моменти».

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

Останніми роками обличчям  бренду KWS в Україні традиційно є поважний богатир Василь Вірастюк. От і цього разу він не тільки зацікавив публіку можливістю подивитися показові виступи членів Федерації стронгменів, але й запропонував учасникам Дня поля спробувати власні сили і навіть поставити особисті рекорди.

Фото: «КВС-УКРАЇНА»
Фото: «КВС-УКРАЇНА»

А ближче до вечора аграріїв порадував своїм виступом  відомий гурт «СКАЙ».


Ірина Садова, AgroPortal.ua