Конкуренція між агрохімічними компаніями на українському ринку ЗЗР доволі жорстка. Та, незважаючи на це, найбільший національний виробник засобів захисту рослин — компанія UKRAVIT — тримається на рівних зі світовими виробниками агрохімії, поступаючись лише часткою на ринку. Але, удосконалюючи виробничі потужності та нарощуючи обсяги виробництва, найближчим часом українська компанія збирається переформатувати ринок, потіснивши головних гравців.

Відповідаючи світовим тенденціям

Керівник департаменту розвитку бізнесу UKRAVIT Олександр Лапа зазначає, що український ринок засобів захисту рослин є невід’ємною частиною загальної системи захисту рослин у світі й працює в рамках міжнародних правил та інструкцій. За його словами, подальша інтеграція України в Європейський Союз та підписання Угоди про асоціацію призведе до заборони великої кількості препаратів, які сьогодні використовуються в Україні.

«До них належать гербіциди триазинової групи; також під питанням опиняться ацетохлори та гліфосати. Крім того, обмеження по застосуванню буде й для інсектицидів груп неонікотиноїдів, фосфорорганіки та препаратів деяких інших хімічних груп», — уточнює Олександр Лапа, додаючи, що є альтернатива — розробка та використання біологічних і біологічно активних речовин рослинного та тваринного походження, які відповідають новим вимогам.

«Тим паче, що до використання безпечних препаратів спонукають і тенденції до розповсюдження еко-, біо- та органічного землеробства», — констатує експерт.

Олександр Лапа говорить, що останнім часом нових діючих речовин для створення нових агрохімічних продуктів для застосування у сільськогосподарському виробництві з’являється все менше, і це пов’язано з підвищеними вимогами суспільства до їхньої екологічної безпеки та безпеки для людини.

«Сьогодні нові препарати — це, зазвичай, суміш різних діючих речовин, які не тільки підвищують ефективність засобу, але й розширюють спектр його дії, запобігають резистентності, сприяють зменшенню кількості обприскувань, а також є безпечними для рослин і людей. Компанії-виробники виводять на ринок нові унікальні рішення, що базуються на поєднанні препаратів різних хімічних груп. Вони вирішують актуальні для аграріїв проблеми, викликані появою прямої або перехресної резистентності, нових шкідливих об’єктів, і запобігають цим процесам», — розповідає Олександр Лапа.

Компанія UKRAVIT постійно працює над новими розробками і сьогодні має понад 150 зареєстрованих препаратів. На 2019 рік фахівці спільно з науковцями «Інституту здоров’я рослин» підготували нові технологічні рішення та препарати для обробітку насіння зернових і професійного обробітку насіння на насіннєвих заводах. Також значну увагу в компанії приділили розробці фунгіцидів, селективних гербіцидів та інсектицидів. І після завершення реєстрації аграрії зможуть оцінити їх у роботі.

Загалом в UKRAVIT відмічають, що за рахунок розширення виробничих потужностей і нових високопродуктивних розробок у 2019 році запланували значний ріст виробництва — до 10 тисяч тонн продукції. Відповідно це позначиться й на продажах — їхні обсяги також збільшаться.

Від лабораторії до поля

Чуючи про появу на ринку нового препарату, мало хто замислюється, наскільки довго і скільком спеціалістам довелося працювати над розробкою нової формуляції, і що від моменту винаходу в хімічній лабораторії до використання на полі проходить не один рік. 

Головний хімік «Заводу UKRAVIT» Павло Стовповий зазначає, що узагальнити процеси створення нових формуляцій складно, адже кожен препарат — унікальний: буває, що технологічне рішення «знаходиться» за декілька днів, а буває й таке, що на розробку рецептури та технології йде по декілька місяців.

Крім того, кожен продукт має пройти тестування в лабораторних і польових умовах, аби на 100% бути впевненими, що клієнти отримають високоефективні та безпечні засоби захисту рослин і мікродобрива.

«В основі 150 препаратів UKRAVIT лежать більш як 80 різноманітних діючих речовин у різних кількісних та складових співвідношеннях. Оскільки наша компанія дуже відповідально ставиться до якості та ефективності своєї продукції, ми ретельно підходимо до процесів розробки новинок», — каже Павло Стовповий.

За його словами, одним із найскладніших за компонентним складом препаратом в лінійці продукції UKRAVIT є Рекорд Квадро. Це чотирикомпонентний протруйник контактно-системної дії для захисту зернових колосових культур від широкого спектру хвороб і шкідників. Над його «ідеальною» структурою хіміки компанії працюють і сьогодні.

Модні тенденції і віяння

«Мода» на ринку агрохімії є і завжди буде одна — це задоволений споживач та ефективне вирішення проблем, з якими він стикається у процесі виробництва сільгосппродукції. Сьогодні перед нами постають найнеочікуваніші виклики, адже хвороби рослин у світовому масштабі дуже різняться між собою. Навіть якщо говорити про Україну, в її складі є декілька ґрунтово-кліматичних зон. А ми ж також співпрацюємо з аграріями з Молдови, Грузії та інших країн!.. Відповідно, кожен регіон потребує адаптованих до його умов препаратів і систем захисту та підживлення», — розповідає Павло Стовповий.

Зрозуміти потреби ринку компанії дозволяє детальне вивчення особливостей кожної зони і дослідження практичного використання в її умовах препаратів. Тож на сьогоднішній день лінійка препаратів UKRAVIT покриває практично повний спектр потреб агровиробників.

Кайліс: контроль бурянів на соняшнику

Щодня сільгоспвиробники отримують виробничі виклики у вигляді нових бур’янів та шкідників на полях. «Збільшення посівних площ, зміна кліматичних умов, відсутність науково обґрунтованої сівозміни та низький рівень культури землеробства — це ті фактори, які сприяють поглибленню проблеми контролю дводольних видів бур’янів у посівах соняшнику», — пояснює керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець.

Для вирішення цього питання компанією UKRAVIT створений гербіцид Кайліс (аклоніфен, 600 г/л).

За словами Олександра Мигловця, препарат контролює широкий спектр однорічних дводольних видів бур’янів (лободи, щириці, гірчаків, хрестоцвітих та ін., в т.ч. стійких до триазинів). Особливість препарату полягає в універсальності застосування — як до появи сходів, так і після. Гербіцид не проявляє післядії та фітотоксичності до культурних рослин, а також є оптимальним баковим «партнером» для препаратів на основі пропізохлору (Тізер), ацетохлору (Хортус) та метолахлору (Датоніт Голд).

Джерело фото: UKRAVIT
Джерело фото: UKRAVIT
Ефективність ґрунтових гербіцидів проти окремих бур’янів у посівах соняшник через 30 днів після обприскування
 

Також викликом є те, що систематичне застосування однокомпонентних фунгіцидів призводить до появи резистентності у збудників. Для вирішення цієї проблеми UKRAVIT виводить на ринок комбінований фунгіцид Захисник Екстра (тіофанат-метил, 310 г/л + флутриафол, 190 г/л), представлений різними хімічними групами. Його особливістю є яскраво виражений «стоп-ефект» та пролонгований період захисної дії, що дозволяє захищати нові прирости багатьох культур.

Динаміка розвитку хвороб соняшника після застосування фунгіцидів (Київська обл., Бориспільський р-н, ФГ «Агротехлаб», 2018 р)

Варіант досліду

Повторність

Розвиток хвороб соняшника за датами обліків, %

Фомоз

(Phoma oleracea var. Helianthi Sacc.)

Фомопсис

(Phomopsis /Diaporthe helianthi)

14.06

24.06

05.07

15.07

24.06

05.07

15.07

Контроль (без фунгіцидів)

середня

2,5

13,8

16,0

17,2

2,8

5,3

6,6

ЗАХИСНИК ЕКСТРА

 (0,6 л/га)

середня

2,9

4,4

5,7

6,9

1,3

2,5

3,8

ЗАХИСНИК ЕКСТРА

(0,8 л/га)

середня

2,5

3,8

5,0

6,3

1,0

2,2

3,5

Карбендазим 250 г/л + флутриафол, 117,5 г/л

(1,0 л/га)

 (еталон)

середня

2,9

4,1

5,4

6,6

1,1

2,4

3,6

Інферно: підтримати садівництво

Для садівників і виноградарів цьогоріч стане доступний новий препарат Інферно (сірка, 800 г/кг). «За рахунок контактної дії та активності газової фази фунгіцид перешкоджає проростанню спор збудників; до того ж, він володіє вираженим акарицидним ефектом, а надзвичайно висока біологічна ефективність перешкоджає появі стійкості у збудників», — зазначає Олександр Мигловець.

Динаміка розвитку хвороб винограду після застосування фунгіцидів (Київська обл., Бориспільський р-н, 2018 р)

  1. 25.05 (перед І обробкою), 05.06 (10 ДПО після І обробки)
  2. 15.06 (перед ІІ обробкою), 25.06 (10 ДПО після ІІ обробки)
  3. 05.07 (перед ІІІ обробкою), 15.07 (10 ДПО після ІІІ обробки)
  4. 25.07 (перед ІV обробкою), 04.08 (10 ДПО після ІV обробки)

Колібріс: лояльність до бджіл

Непроста ситуація склалася й зі шкідниками, які, як і збудники хвороб, також здатні набувати резистентності. В останні роки ця проблема поглиблюється ще й тим, що більшість інсектицидів є дуже токсичними для бджіл. Тому аграрії змушені шукати альтернативні шляхи. Для вирішення цього питання UKRAVIT пропонує інноваційний інсектицид контактно-системної дії Колібріс (тіаклоприд, 280 г/л + новалурон, 120 г/л). Головною особливістю препарату є його безпечність для бджіл та ентомофагів, а також висока ефективність дії проти лускокрилих шкідників. Колібріс забезпечує швидкий «нокаут-ефект» проти широкого спектру шкідників із чотирьох рядів. А оптимальне поєднання діючих речовин дозволяє контролювати шкідників на усіх стадіях їх розвитку, що гарантує довготривалий період захисної дії.

Чисельність нових ходів у яблуках при застосуванні інсектицидів проти плодожерок, листовійок та пильщика (Київська обл., Бориспільський р-н, 2018 р)

Каріоліс: на захисті бобових

Олександр Мигловець відмічає, що сьогодні актуальним питанням є захист насіння зернобобових культур від хвороб: адже сьогодні це обов’язковий елемент технології вирощування. В цьому сезоні аграрії зможуть скористатись фунгіцидним протруйником контактно-системної дії Каріоліс (флудиоксоніл, 25 г/л + металаксил, 10 г/л).

«Препарат контролює ґрунтову і насіннєву інфекцію та надійно захищає як кореневу систему, так і вегетативну частину рослин від комплексу збудників хвороб. При цьому він не впливає на схожість та енергію проростання зернобобових культур, що дозволяє завчасно проводити протруювання насіннєвого матеріалу. Також його перевагою є можливість застосування сумісно з рідкими інокулянтами», — пояснює Олександр Мигловець.

Ефективність препарату КАРІОЛІС проти збудників хвороб соняшника (с. Білий Рукав, Хмільницький р-н, Вінницька обл., 2018 р)


Людмила Лебідь, AgroPorta.ua