«Менеджер» і «лідер» — чи можна вважати ці слова синонімами і наскільки правильно їх застосовувати до однієї людини? Які якості, вміння і навички важливіші для першого і другого? Про специфіку, схожості та різниці «менеджера» і «лідера» своїми думками з AgroPortal.ua поділився кантрі-менеджер* ED&F Man Україна Ігор Бучацький.

Менеджер і лідер: чи завжди це одна й та ж людина

«Не кожен менеджер може бути лідером, — переконаний Ігор Бучацький, — але те, що лідер повинен бути ефективним управлінцем — це однозначно. В іншому випадку йому буде важко розуміти весь обсяг роботи та складність поставлених завдань. Для цього він повинен пройти свій шлях і напрацювати власний досвід управління колективом, процесами, виробництвом».

Менеджер керує, лідер мотивує

У перекладі з англійської «management» — це управління, що й визначає, на думку Ігоря Бучацького, коло завдань, які стоять перед менеджером. «Він повинен керувати як процесом, безпосередньо виробництвом, так і колективом, щоб досягти поставлених цілей і домогтися бажаного результату», — пояснює він.

Лідер теж по-своєму керує людьми, але його сфера діяльності — це, переважно, мотивація колективу. «Лідер повинен більше піклуватися про те, щоб цілі та завдання, напрацьовані й поставлені менеджером, були правильними, а головне — досяжними. Як правило, лідер — це людина досить амбітна, тому їй цілком під силу спрямовувати енергію, думки та дії людей у потрібне русло», — вважає Ігор Михайлович.

При цьому вміння мотивувати — не виключно здатність лідера. Ефективний топ-менеджер зі свого боку теж повинен правильно направляти колектив.

«Менеджер, який керує навіть невеликим підрозділом, департаментом або відділом, також повинен проявляти лідерські здібності, — впевнений Ігор Бучацький. — Але тут є істотний нюанс: на його рівні або конкретно в тому напрямку, над яким він працює, це може бути не настільки актуально або критично, як на рівні всієї компанії або холдингу».

Людина, що керує невеликим підрозділом або відділом, може по-іншому бачити, розуміти і уявляти способи мотивації ввіреного йому колективу. Відповідно, важелі впливу та методи, які він використовує, можуть відрізнятися від тих, які доступні керівнику компанії.

Що важливіше для ефективного менеджера і для лідера

Розуміння специфіки всього робочого процесу, знання технічних нюансів — це те, що обов'язково для гарного менеджера, адже це його щоденна робота. Він повинен ретельно вникати в усі деталі, розуміти суть поставлених завдань і знати, як їх досягти, тоді як лідер може розбиратися у всьому цьому не так професійно.

Дипломатичні здібності, вміння знаходити підхід до людей, комунікативні навички — все це повинно бути в скарбничці і того, і іншого. Однак для лідера такі якості і навички більш істотні, ніж для менеджера, особливо керуючого невеликим структурним відділом компанії. Набагато важливішим це може виявитися на рівні керівника всього підприємства.

«Коли менеджер піднімається по службових сходах, його людські якості — комунікабельність, дипломатичність — набувають все більш істотного значення, — говорить Ігор Бучацький. — Разом з кар'єрним ростом він повинен яскравіше проявляти свої лідерські якості. Якщо цього немає — це помітно навіть на рівні невеликої компанії. Такий менеджер може бути суперпрофесіоналом, фахівцем вищого рівня з технічної частини, але якщо він не вміє працювати з людьми, не вміє правильно керувати ними, організовувати й мотивувати — буквально за півроку це стане видно всім оточуючим, як його підлеглим, так і начальству».

Людські якості ніхто не відміняв, або як виростити лідера

«Я слабо вірю, що людина, яка не має певного набору професійних або особистих якостей, необхідних для того щоб бути ефективним менеджером, може раптом, немов за помахом чарівної палички або тільки завдяки своїй харизмі стати ефективним лідером», — переконаний Ігор Бучацький.

Якщо топ-управлінець добре ладить із своїми підлеглими, це не завжди означає, що таким же дипломатичним і комунікабельним він проявляє себе в спілкуванні з партнерами, колегами або вищим керівництвом. «Він може бути суперефективним менеджером, команда за нього — і в вогонь, і в воду, але, наприклад, з клієнтами у нього не виходить налагодити контакт, або ж він не вміє знаходити компроміси, уникати конфліктних ситуацій. При цьому він продовжує залишатися ефективним управлінцем, керівництво його цінує, проте вище свого рівня він піднятися не зможе, — підкреслює Ігор Бучацький. — Якщо ж це все-таки трапиться, той факт, що людина явно не на своєму місці, стане помітний дуже скоро».

Кантрі-менеджер ED&F Man Україна впевнений, що лідерські якості в людині можна розвинути, але за умови, що вони є. «Є речі, яким важко навчити, а є такі, яким навчити простіше. Багато що залежить від людини. Ми всі різні, у нас різні темпераменти, виховання, тому хтось добре навчається, легко все схоплює, а є люди, які не люблять, коли їх виштовхують за зону їх персонального комфорту, чомусь вчать. Я однозначно не вважаю, що якщо людина не народжена харизматичним, чарівним, дипломатичним, чудовим спікером, то вона вже ніколи не стане лідером», — каже Ігор Бучацький.

При наявності у людини задатків, а також якщо в одній з нею команді є правильний лідер, який буде всіляко сприяти розвитку й навчанню всього колективу, прояв нових особистісних якостей не змусить себе довго чекати. Адже один із проявів лідера — це те, що він оточує себе людьми, у яких теж є лідерський потенціал. Дуже рідко лідер в успішній команді — це одна зірка в колективі, а інші просто на підхваті. Такі колективи зазвичай довго не тримаються.

У яскраво вираженого топ-управлінця, як правило, на всіх керівних позиціях працюють люди, які теж мають неабиякі лідерські якості. «Це означає, що керівник або так підібрав колектив, або сам виховав і підготував людей. В іншому випадку все перетворюється в бенефіс одного актора, а це, повірте, ні до чого доброго не приводить», — впевнений кантрі-менеджер ED&F Man Україна.


* Примітка: кантрі-менеджер директор філії компанії в певній країні.


Валентина Ковальчук, AgroPortal.ua


Про питання лідерства та ефективного менеджменту в аграрному бізнесі провідні топ-менеджери та власники агрокомпаній України будуть говорити під час бізнес-дня VII Міжнародної конференції «Ефективне управління агрокомпаніями»,  що відбудеться 22 вересня 2016 року у Києві.

Мультимедіа