Фаворити Фаворит-Агро: досвід впровадження безпілотних технологій

14 грудня 2017, 07:00 7750

Півроку тому рівненське підприємство «Фаворит-Агро» придбало безпілотник для вирішення цілої низки робочих завдань. Та пройшло кілька місяців, перш ніж БПЛА злетів над полями господарства. «Фаворит-Агро» поділився досвідом: від вибору БПЛА до його першого ремонту.

Як впровадити безпілотники на стабільному підприємстві 

«Фаворит-Агро» займається сільським господарством 12 років. Компанія вирощує технічну коноплю, сою, кукурудзу, соняшник. А також зернові — ячмінь, пшеницю та гречиху. Загалом агрофірма керує 9 000 га.  До товарної кондиції зернові та технічні культури доводять на зерносушильному комплексі. Є цех з переробки сої, де отримують олію та макуху. Територіально підприємство знаходиться у м. Корець, що на Рівненщині.

«У «Фаворит-Агро» зацікавилися агродронами ще 2013 року. Коли ми об'їжджаємо поля — картинка на краю полів чудова. Але приходить час збору врожаю. Коли комбайни заходять всередину поля, все вже не так гарно. Є забур’янені ділянки, просіви, пропуски. Коли на сході країни почалася війна, БПЛА стали часто з'являтися у новинах. Вирішили й самі подивитися на свою територію з неба. І не лише подивитися», — розповідає директор ТзОВ «Фаворит-Агро» Олексій Лукянчук.

Мова йшла про наступні операції:

- моніторинг якості посівів;
- моніторинг cтану сходів;
- моніторинг якості внесення ЗЗР;
- точний обмір контурів полів;
- визначення NDVI-індексу.

До цього підприємство задовольняло свої потреби класичними способами, але їхня ефективність не відповідала вимогам.

Обмір полів проводився на авто з GPS-трекером, який дає похибку до 2 м. Таким чином, компанія витрачала час та гроші на пальне, проте не отримувала точних даних.

Моніторинг стану посівів взагалі відбувався «на око». Агроном об’їжджав поля по діагоналі, тому не мав можливості достовірно дослідити сходи та стан посівів.

2015 року вперше замовили аналіз стану посівів за допомогою дронів. Але це додаткові затрати на кожен гектар. До того ж це була епізодична послуга, а моніторинг має бути системним.

«Дрони дозволяють проводити як обмір, так і моніторинг регулярно, швидко та з максимальною точністю. Про це ми поступово дізнавалися з Інтернету, адже ця технологія не є новою. За кордоном використання дронів у агросекторі вже давно звична річ. У нас ця тенденція поки набирає обертів. Почали відвідувати тематичні секції на агроконференціях. А потім ми з напарником стали демонструвати відео й фотографії колегам, скидали статті про різні моделі дронів, розповідали про використання БПЛА на сусідніх господарствах», — каже інженер-геоінформатик «Фаворит-Агро».

Навесні на одному із семінарів спеціалісти «Фаворит-Агро» зустріли представників компанії, які пропонували придбати БПЛА Skywalker, а згодом — провели презентацію на полях, зробили тестовий обліт.

Пропозиція була бюджетною, але якість дронів залишала бажати кращого. Вони мали пінопластову основу, тож погано витримували пориви вітру. Площа покриття поля «Скайвокером» теж не вразила — за півтори години можна було дослідити максимум 400 га.

Після презентації було прийнято рішення пошукати інші варіанти. Врешті-решт обрали коптер Phantom 4 Pro і дрон літакового типу Skif RTK.

Характеристики Phantom 4 Pro та Skif RTK
Характеристики Phantom 4 Pro та Skif RTK

Досвід придбання та навчання

Представники компанії-дистриб’ютора дронів приїхали в Корець з пропозицією, обговорили її зі спеціалістами «Фаворит-Агро». Серед моделей, які були у наявності і підходили під потреб підприємства, були вищезгадані коптер «Фантом» і літак «Скіф». Вирішили побачити їх в дії на полях.

«Команда привезла дрони, ми «покатали» їх полями, спробували позапускати, вивантажили з них інформацію, подивилися, як вона обробляється. В результаті ми взяли обидві моделі. Вони доповнюють одна одну. Поки літак летить на висоті 200 метрів і знімає загальну картину, я можу підлетіти коптером до конкретної ділянки. Отримуємо одночасно й ортофотоплан, і фото окремих проблем. Економимо час», — каже інженер-геоінформатик «Фаворит-Агро».

Спеціалісти «Фаворит-Агро» спершу пробували літати на коптері. Практикувалися на базі SmartFarming у Києві, це урбаністична IT-платформа «Юніт сіті». Умови для польотів були складними, адже тренування відбувалися не в полі, а серед міської інфраструктури і великої кількості будівель. Однак це допомогло серйозніше підготуватися до вильотів і навчитися правильно поводитися в умовах розрядженої батареї, «ловити» коптер. Це стало у пригоді вже у польових умовах.

Коптером навчилися керувати за один день. «Скіфом» — за тиждень. Зі «Скіфом» працювати складніше через хитрішу систему запуску. Виявилося, що головне — опанувати її.

Минуло кілька місяців з моменту, коли «Фаворит-Агро» придбав апарати, але пілоти продовжують вдосконалювати навички й досі. Потрібна постійна практика.

На базі SmartFarming в UnitCity
На базі SmartFarming в UnitCity

«Це весело, постійно виникають якісь кумедні ситуації. Пілоти коптерів — дуже забобонний народ. Якщо перед виїздом на поле хтось скаже: «Ох, він зараз у нас як впаде», — на 100% так і буде. Краще не казати. Одного разу була смішна історія під час навчання. Деякий час ми тренувалися на старому пінопластовому літаку-тренажері (іспит складали на своєму новенькому). І в якийсь із днів під час тренування хтось нам розповідає, як одного разу цей старенький літак на повній швидкості врізався в дах машини. Одразу після цих слів оператор пульта починає лаятись. Ми обертаємося і бачимо, як літак прямо на наших очах врізається в машину, так само, як в історії! Він розбився, його знову склеїли, й ми стали тренуватися далі», — розповідає Андрій, один з пілотів «Фаворит-Агро».

На вильоті з коптером DJI Phantom 4 Pro
На вильоті з коптером DJI Phantom 4 Pro

Нещодавно на підприємстві трапилася перша невелика «аварія» з літаковим дроном. Виник форс-мажор — через сильний вітер не зміг розкритися парашут, заплуталися стропи. Дрон упав, від удару у нього тріснув корпус. Пілоти зателефонували в сервісний центр. Разом із тестуванням ремонт зайняв менше тижня. Конструкція в літака така, що внаслідок падіння БПЛА отримує мінімальні ушкодження. Коптер не ламався взагалі.

Доцільність використання дронів

Зараз за допомогою дронів на підприємстві спостерігають за сходами озимої пшениці, яку посіяли у вересні.

Змогли зробити точний обмір полів. Для обліку це цінна інформація, адже «Фаворит-Агро» обробляє 9 000 га — похибка, якщо порівняти з контуром, отриманим шляхом об’їзду, виявилася близько 5%. Аграрії змогли не тільки правильно обміряти поле, але й зафіксували точне місцезнаходження проблемних ділянок.

На фазі розвитку рослини та внесення ґрунтового гербіциду також відбувалися польоти. Пілоти вже отримали запит від головного агронома. Виїхали, політали, максимум день на обробку інформації — і звіт у керівництва.

Маршрут будують за допомогою Mission Planner, для обробки даних використовують Pix4D. В майбутньому планують за допомогою коптера визначати й індекс зеленої маси. Наразі замовили мультиспектральну камеру й чекають на обладнання.

Також підприємство хоче розвивати за допомогою БПЛА точне землеробство. В майбутньому планують підтримувати пілотні проекти та вносити ЗЗР за допомогою цих рішень.

Приклади звітів ТзОВ «Фаворит-Агро», зроблених за допомогою дрона
Приклади звітів ТзОВ «Фаворит-Агро», зроблених за допомогою дрона

Про досвід «Фаворита» часто розпитують сусідні підприємства. Нещодавно на полях агрофірми проходив День поля. Коптер вирішили використати як універсальну летючу камеру, відзняти свято. Коли запустили дрон, люди почали підходити, питати: коли його придбали, як працює, чим корисний? З десяток знайомих вже зацікавилися.

«Дрон зараз стає повноцінним інструментом аграрія. Знаю, що українські агрономи, як правило, упереджено ставляться до дронів, але я вбачаю тут намагання приховати свої огріхи на полі. У нас на підприємстві спочатку теж з острахом поставилися до дронів, але зараз не залишилося жодних сумнівів, що придбання було варте і коштів, і витраченого на навчання часу. Адже дрон оперативно фіксує недоліки. А ми можемо вчасно побачити їх і усунути. Також тут присутній і психологічний фактор. Агрономічна служба та механізатори, знаючи, що зараз проводиться моніторинг стану посівів, відповідальніше ставитимуться до виконання робіт на полях підприємства. Тим, хто ще не спробував цю технологію, раджу визначитися, дрон чи коптер буде найбільш корисним у господарстві, і не зволікати з придбанням. У тому, що на кожному агропідприємстві для БПЛА знайдеться робота, я впевнений на 100%», — каже директор ТзОВ «Фаворит-Агро» Олексій Лукянчук.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua