Інвестиція UKRAVIT в $7 млн: ринок оцінив проект і далі буде

10 грудня 2018, 06:21 4031

Центральний офіс компанії UKRAVIT наповнений працівниками, ще більшого відчуття масовості додають прозорі стіни, крізь які можна споглядати за роботою кожного. Власника зустріли в фойє, де він із кількома агрономами жваво обговорював нові продукти. Кажуть, що отак поспілкуватися і обговорити робочі моменти — звична практика. Тут прагнуть відкритості, демократичності та індивідуального підходу до кожного співробітника.

Майже двадцять років тому в ідею Віталія Ільченка ніхто не вірив, а однодумців для реалізації проекту і відродження агрохімічної галузі він шукав по всій Україні. Зараз Віталій — власник групи компаній UKRAVIT, яка є найбільшим національним виробником ЗЗР.

Пройшовши нелегкий шлях становлення і розвитку компанії, він знову започатковує новий, набагато глобальніший проект. І знову ніхто не вірив, що в Україні хтось наважиться інвестувати в створення науково-дослідного центру міжнародного рівня.

Про досягнення, бізнес-стратегію та нові ідеї ми поговорили з власником групи компаній UKRAVIT та ініціатором створення «Інституту здоров'я рослин» Віталієм Ільченком.

Віталію, цього року відкрито «Інститут здоров’я рослин». Чи задоволені ви роботою наукової установи, і які результати вже маєте за цей час?

Віталій Ільченко: «Інститут здоров’я рослин» працює на повну потужність, але за ці місяці ми зрозуміли, що не очікували відразу такого попиту на послуги Інституту. Раніше ці дослідження виробники здійснювали за кордоном, але створення «Інституту здоров’я рослин» надало можливість проводити професійно і якісно дослідження різного плану в Україні. Тим більше що відсутність дорогої логістики за доставку зразків за кордон та українські ціни на сервіс зробили вартість цих послуг значно нижчою.

Щоб задовольнити попит, плануємо ще більше доукомплектовувати Інститут обладнанням і збільшувати кількість працівників, але це буде поетапний процес.

Наприклад, у грудні в «Інституті здоров’я рослин» відкриваємо підземні теплиці, що дозволить нам робити більше експериментів. Ми починаємо співпрацю з українськими селекційними науковими установами, зможемо доопрацьовувати сорти, виводити нові гібриди.

Скільки вже інвестовано в науково-дослідний центр і чи дійшли ви до завершального етапу?    

Віталій Ільченко: На сьогоднішній день сума інвестицій складає більше $7 млн, і цей процес не зупиняється, адже є ідеї, які плануємо реалізувати. Цей проект розрахований на довготривалу перспективу і постійний розвиток.

На даний час який найдорожчий прилад в «Інституті здоров’я рослин» і які дослідження з його допомогою можна проводити?

Віталій Ільченко: Найбільш дороговартісним є прилад для визначення залишків пестицидів та інших небезпечних речовин у продуктах харчування і сільгосппродукції. Це дуже якісне і точне обладнання, і ці дослідження потрібні для компаній, які експортують продукцію. Адже перед тим як відправляти вироблене на експорт, краще перестрахуватися і зробити проби в Україні, щоб потім не виникло проблем.

Скільки фахівців працює в науково-дослідному центрі та чи існує ще потреба в наукових співробітниках?

Віталій Ільченко: В «Інституті здоров’я рослин» на даному етапі працює близько 50 науковців, і ми постійно беремо на роботу нових спеціалістів. Це постійний процес, в нас масштабні плани, і гадаю, що разом з розвитком наукового центру весь час буде поповнюватися і штат фахівців.

Зараз ми почали співпрацю з аграрними вищими навчальними закладами в рамках проекту «Формула успіху», який передбачає в навчальному процесі поєднання теоретичного навчання з проходженням практичного курсу саме в «Інституті здоров’я рослин».

В наш час все так швидко змінюється, що студенти через п’ять років навчання важко інтегруються в робочий процес, адже технології за цей час змінилися, і те, про що їм розповідали викладачі, вже трішки застаріло. Сьогодні в провідних світових вишах навчання відбувається так, що студент 2-3 місяці навчається теорії, а потім півроку проходить практику на виробничих потужностях, де знайомиться з найсучаснішими технологіями. Тож ми хочемо розвивати такий формат, щоб студенти паралельно з навчанням проходили практику.

Наприклад, це можуть бути 5-денні навчальні програми, в рамках яких студенти зможуть ознайомитись із повним циклом роботи «Інституту здоров’я рослин» і спробувати себе в усіх його відділеннях та лабораторіях. Це дасть їм змогу отримати практичні знання і визначитись із подальшою професією. Бо не завжди в 18-річному віці вибір професії відбувається свідомо, тому це допоможе якраз визначитись із тими напрямками, які більш цікаві.

В рамках проекту «Формула успіху» в Інституті вже побували перші групи студентів з Черкаської та Київської областей. Але ми зараз готуємося до прийому практикантів з інших регіонів.

Це дуже добре для студентів. А як на таку ініціативу відреагували вищі навчальні заклади?

Віталій Ільченко: Для них це теж цікавий проект. Справа в тому, що навчальну програму змінити за один рік неможливо, на це потрібні роки. А в навчальних закладах зацікавлені випускати висококваліфікованих фахівців, тому радо погодилися на нашу пропозицію.

До того ж, якщо студенти після проходження практики виявлять бажання працювати в Інституті, то ми надаємо таку можливість.

В нас дійсно існує дефіцит кадрів, критично не вистачає спеціалістів, які б змогли працювати на інноваційному обладнанні. Сьогодні в науково-дослідному центрі ми маємо основних спеціалістів, можна сказати — «кістяк», які пройшли курс навчання в іноземних фахівців і тепер консультують та навчають нових працівників.

Чи плануєте працювати з вітчизняними науковими установами?

Віталій Ільченко: Обов’язково. Ми вже давно налагодили зв’язки, науковці дуже зацікавлені в співпраці, адже Інститут для них слугуватиме майданчиком для створення нових проектів і надаватиме можливість працювати з найкращим науковим обладнанням та передовими методиками аналізу в світі. Гадаю, що об’єднавшись, ми створюватимемо нові продукти та можливості для розквіту української науки.

Також заплановано, що «Інститут здоров’я рослин» буде співпрацювати і мати спільні розробки з аналогічними іноземними світовими науково-дослідними центрами. Можливо, вже є якісь домовленості?

Віталій Ільченко: Є вже певні ідеї, домовленості, напрацювання. Є зацікавленість наших іноземних партнерів у спільній роботі. Ми можемо разом працювати над створенням нового продукту, задіявши наукові установи з різних країн. Це будуть наукові проекти, де частину створюватимемо ми, а частину — іноземні партнери. Але насамперед на базі «Інституту здоров’я рослин» ми плануємо провести міжнародну наукову конференцію, в рамках якої більш детально і розповімо про міжнародні проекти, в яких беремо участь.

Для мене у випадку з «Інститутом здоров’я рослин» питання прибутковості не є головним — це науковий проект як для аграрної галузі, так і для країни у цілому

А як, до речі, відреагувала світова наукова спільнота на появу в Україні такого потужного науково-дослідного центру?

Віталій Ільченко: Якщо брати Східну Європу, то вони, мабуть, заздрять, бо там немає подібних проектів, особливо приватних. А от Західну Європу нам вдалося здивувати, адже ніхто не вірив, що в Україні хтось наважиться інвестувати у створення наукового центру такого рівня.

«Інститут здоров’я рослин» частково формує імідж України, можна сказати, піднімає на новий рівень. Цікаво, чи держава якось підтримувала?

Віталій Ільченко: Як не дивно, але в Україні немає ніяких преференцій для наукових починань. Хоч насправді наукова діяльність — це довготривалий процес, і інвестовані кошти повернуться не так швидко, як зазвичай в бізнес-проектах. Але ми не мали жодних пільг, наприклад, при розмитненні дороговартісного обладнання чи ще в якихось речах. Розраховували виключно на власні сили.

Віталію, на вашу думку, коли Інститут стане прибутковим?

Віталій Ільченко: Для мене у цьому випадку питання прибутковості не є головним, це більш ідейний проект. Та все ж таки розрахунки маємо — скоріш за все, мине не менше декількох років, коли Інститут хоч мінімально почне приносити прибутки.

Торік ви анонсували створення агроіндустріального парку, до якого увійдуть «Фабрика агрохімікатів» (м. Черкаси), що входить до складу ГК UKRAVIT, «Інститут здоров’я рослин». Це такий початок, а яке фінальне бачення цього масштабного парку?

Віталій Ільченко: Так, в нас багато задумів. Інститут став початковим об’єктом біохімічного агроіндустріального парку, який в майбутньому займатиме площу 20-40 км. Це буде низка підприємств, які вироблятимуть цікаві технологічні та сільськогосподарські продукти, перероблятимуть та утилізуватимуть.

Плануємо змінити підхід до виробництва ЗЗР, створювати препарати «зеленої хімії» на основі рослинних решток. Вже маємо досвід у цьому, наразі проводимо експерименти з цією лінійкою. Але для запуску масового виробництва потрібні інвестиції — $64 млн. Звісно, хочеться реалізувати цей проект швидше, але є питання із залученням коштів.

Також маємо підприємство, яке виробляє компоненти для створення преміксів і продукції фармацевтики. Наразі ми продаємо вироблені компоненти німецькій компанії, яка створює кінцевий продукт і експортує його до України. Якби ми виробляли цей продукт в Україні, ціна на нього була би втричі нижчою. Наразі ми проходимо процес сертифікації, щоб мати змогу працювати з країнами Євросоюзу.

«Інститут здоров’я рослин» став початковим об’єктом біохімічного агроіндустріального парку, який в майбутньому займатиме площу 40 га. Це буде низка підприємств, які вироблятимуть цікаві технологічні продукти

До кінця року на «Фабриці агрохімікатів» ви планували відкрити нові виробничі потужності. Це будуть нові лінії для можливості збільшення обсягу продукції чи це передбачає збільшення найменувань, формуляцій?

Віталій Ільченко: В нас вже працює 6 виробничих цехів, до кінця року запустимо ще один. В планах на 2019 рік додати ще 4 виробничих цехи, що дозволить нам виробляти 12 тис. т продукції на рік.

До кінця 2018 року лишається кілька тижнів. Чи вдалося виконати план з продажу продукції у цьому році?

Віталій Ільченко: Так, ми досягли запланованих показників, і в цьому році рівень продажів склав понад $50 млн.

У 2019 році UKRAVIT випускає на ринок ще 10 нових препаратів.

Також маємо два проекти — в Узбекистані й Африці, де створюємо спільні підприємства спочатку для реалізації продукції UKRAVIT, а в майбутньому можливе спільне виробництво. Ми розвиваємо експортні ринки, адже в наступному році збільшуємо виробництво майже вдвічі, тому потрібно наперед думати про ринки збуту. Але все таки в пріоритеті — зростати в Україні.

До речі, яку частку займають ЗЗР UKRAVIT на українському ринку?

Віталій Ільченко: В цьому році це 10%. І кожен рік ми плануємо зростати. Звісно, з мультинаціональними компаніями важко конкурувати, але завдяки якості продуктів і показовим результатам на полях клієнтів продукція UKRAVIT здобула довіру аграріїв.

Наскільки новостворений науково-дослідний центр може допомагати чи чим бути корисним «Фабриці агрохімікатів»? Раніше на фабриці була власна лабораторія і відділ нових розробок, а тепер ці всі функції перебрав на себе «Інститут здоров’я рослин»?

Віталій Ільченко: Лабораторія на «Фабриці агрохімікатів» залишилася і, як і раніше, виконує певні функції, але вона стала частиною «Інституту здоров’я рослин».

Інститут займається великим спектром завдань: проводимо повний аналіз ґрунту, насіння, діагностику посівів тощо. Потім сільгоспвиробникам надається технологія, яка забезпечує максимальну врожайність. І це для аграрія буде набагато дешевше, ніж просто вносити стандартні норми живлення. Такий підхід дозволить багатьом фермерам перевести сільгоспвиробництво дійсно в агробізнес і отримувати прибутки.

Рівень продажів продукції UKRAVIT у 2018 році склав понад $50 млн. В наступному році компанія випускає на ринок ще 10 нових препаратів

На вашу думку, наскільки особисті зв’язки допомагають в бізнесі?

Віталій Ільченко: Якість бізнесу залежить від довіри — наскільки люди довіряють один одному. Буває таке, що ділові партнерські стосунки переростають в дружні або ж навпаки. Гірше, коли бізнес-партнерство руйнує дружні стосунки, від таких ситуацій стає сумно.

Які якості ви найбільше цінуєте в людях?

Віталій Ільченко: Чесність, для мене це дуже принципово. Я довіряю людям і коли помиляюсь, то це приносить розчарування. Також важлива креативність і ініціативність. Намагаюсь уникати пасивних людей, які просто рухаються за течією. Хочеться, щоб була команда, яка розділяє твої думки та ідеї, прагне щось зробити, а не просто ходити на роботу.

Намагаюсь уникати пасивних людей, які просто рухаються за течією. Хочеться, щоб була команда, яка розділяє твої думки та ідеї, прагне щось зробити

Віталію, ви нещодавно закінчили навчання в унікальній освітній програмі для зростання бізнесу і професійного рівня власника Соль. Чи стало для вас корисним навчання?

Віталій Ільченко: Навчатися потрібно всім, адже технології дуже швидко змінюються. Показовий приклад успішних компаній, які через відсутність відчуття тенденцій на ринку проґавили свій шанс та лідерство, — це Kodak і Nokia. Ці історії вчать, що потрібно відповідати викликам, бути мобільним.

В процесі навчання змінюється мислення, починаєш масштабніше оцінювати ситуацію, вчишся розуміти тенденції ринку і думати на 5-10 років наперед. Важливо також дивитися ширше, а не замикатися на єдиній галузі, таким чином запозичати і запроваджувати щось нове.

Компанія UKRAVIT навчає співробітників?

Віталій Ільченко: В цьому році в нас була низка тренінгів і семінарів для співробітників за бажанням, а в наступному заплановані ще інтенсивніші навчальні програми для всіх працівників в обов’язковому порядку. Не можна зупинятися, треба постійно бути в тонусі.

Звісно, є момент, притаманний всім людям, — небажання залишати зону комфорту, але тут потрібно усвідомлювати, що в такому разі не буде розвитку.

А який зазвичай у вас робочий графік? Розкажіть, як проходить ваш стандартний день. І чи вистачає часу на спорт і хобі?

Віталій Ільченко: Прокидаюсь о 6 годині, зарядка, сніданок, завожу дітей до школи та їду в офіс. До речі, не ходжу в спортивні комплекси, бо зранку витрачається забагато часу на дорогу.

В офіс приїзжаю по-різному: якщо потрібно — о 8.00, а можливо і на 10.00. Так само важко сказати, до якого часу можу вирішувати робочі питання, можливо — до пізнього вечора. Єдине — пізно ввечері вимикаю телефон.

Щодо хобі, то рідко вдається через брак часу, але граю у великий теніс. Також подобається подорожувати і відкривати для себе нові місця.

Як часто відпочиваєте і якому виду відпочинку надаєте перевагу?

Віталій Ільченко: Бувають періодичні поїздки, які співпадають з робочими відрядженнями, то якщо є можливість, виділяю день для того, щоб подивитися нове місто.

А відпустка буває двічі на рік: влітку і взимку по два тижні їздимо з родиною.

Чи читаєте книжки, і в якому жанрі?

Віталій Ільченко: Переважно читаю бізнес-літературу, але не так часто, як того б хотілося. Там можна знайти багато ситуацій, які вже пройдено в бізнесі. Коли б ці книги прочитав раніше, то, можливо, був би зовсім інший результат, багатьох проблем можна було би уникнути, прийняти інші рішення.

Що на даний момент ви вважаєте своїм найбільшим досягненням?

Віталій Ільченко: Ну, напевне, це те, що вдалося відновити галузь виробництва агрохімії в Україні. В це ніхто не вірив, а «Фабриці агрохімікатів» вже майже 20 років, і за цей час підприємство досягло значних результатів.

Так само і з «Інститутом здоров’я рослин», створення якого теж ставили під сумнів. Але ми здійснили це. 

Що вас надихає на нові ідеї, що дає сили на подальший розвиток бізнесу?

Віталій Ільченко: Відпустки з сім’єю, коли ти просто можеш повністю відключитися. Саме в такі моменти з’являються нові ідеї. У звичайному робочому графіку просто занадто швидкий темп, тож вони губляться. А під час відпочинку є час подумати над усім, розпланувати, продумати план здійснення. Тому важливо робити перезавантаження.

Дякую за щиру розмову.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua