Перехідний період буде на користь усім, хто везе готову продукцію, і перевага буде на боці імпортера, а не українського виробника, вважає Віталій Ільченко. Україна перехідний період пройде, а далі перейде на ті діючі речовини, які залишаться, і аграріям буде складно адаптуватися до нових систем захисту і при цьому отримувати прибутки.
За словами голови комітету з євроінтеграції УКАБ Олександри Авраменко, з огляду на те, що приєднання до ЄС — це екзистенційний вибір України, ми однаково маємо привести всі норми свого життя до європейських стандартів. Питання ЗЗР не може бути винятком, незважаючи на готовність чи неготовність бізнесу переходити на європейські правила.
«Деякі аграрні виробники розуміють необхідність переходу, тому інвестують, модернізуються та відмовляються від заборонених у Євросоюзі ЗЗР. Деякі стикаються з економічними складнощами, і тому продовжують використовувати всі дозволені в Україні ЗЗР. Проте ще лишається та частина агровиробників, які не знають про необхідність переходу на нові стандарти, і їхня підготовка може стати найбільшим викликом», — зауважує Олександра Авраменко.
Відповідно, для переходу на стандарти ЄС Україні буде необхідна підтримка самого Євросоюзу у вигляді:
- допомоги з підготовки необхідної законодавчої бази та фізичної інфраструктури для контролю виконання закону про ЗЗР;
- навчання фахівців для поширення знань і технологій серед більшого кола сільгоспвиробників;
- надання фінансової підтримки аграріям для запровадження нових технологій та поступової відмови від заборонених у Євросоюзі ЗЗР.
За таких умов весь аграрний сектор буде готовий перейти на європейські норми вже за декілька років.
Вікторія Полевик, AgroPortal.ua