Євроінтеграція: чи готовий агробізнес грати за новими правилами, та що буде з ринком ЗЗР

13 серпня 2024, 05:48 2259

Україна в очікуванні перемовин щодо членства в Європейському Союзі, які мають відбутися навесні 2025 року. Перед нашою державою стоїть відповідальне завдання — довести, що ми гідні бути серед європейської спільноти, крім того, є важливою аграрною країною для ЄС та світу.

Як повідомив в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час конференції «Агро Інновації 2024», у Мінагрополітики вже почали аналітичну підготовку. Профільні асоціації та організації долучаються, аби разом сформувати чітке бачення ролі агросектору України в ЄС і показати, що готові змінюватися та змінювати правила із застосуванням усіх європейських вимог.

Закон про ЗЗР та зрозумілі регламенти

У Верховній Раді досі ведуться дискусії щодо законопроєкту №11062 «Про засоби захисту рослин і добривні засоби», який зареєстрували у ВРУ в березні 2024 року. За висновком експертизи щодо європейської інтеграції передбачається встановити процедури розміщення на ринку засобів захисту рослин і добривних засобів згідно з правилами, діючими у ЄС та, відповідно, визначити термінологію та основні поняття щодо схвалення діючих речовин, антидотів і синергістів, які містяться в препаративних формах ЗЗР, визначення неприйнятних коформулянтів, які не можуть міститись у складі засобів захисту рослин, гармонізацію процедур розміщення на ринку добривних засобів а також визначення порядку поводження із небезпечними відходами, які утворюються внаслідок застосування ЗЗР.

У Міндовкілля сподіваються, що даний законопроєкт невдовзі приймуть.

За словами голови комітету з євроінтеграції УКАБ Олександри Авраменко, насамперед закон про ЗЗР принесе зміни у виробництві. Регламент ЄС про ЗЗР запроваджує перелік дозволених до використання активних речовин, визначає умови їх застосування, маркування та пакування, описує процедури реєстрації нових ЗЗР, а також контроль за дотриманням законодавства.

propData.content.image
Олександра Авраменко, голова комітету з євроінтеграції УКАБ

Що цей регламент дає? Перш за все, він гарантує безпечність для здоровʼя людей, тварин та довкілля. Також шляхом обмеження використання одних діючих речовин регламент стимулює виробництво нових. Окрім цього, він гарантує рівні умови роботи для всіх європейських фермерів. Що він дасть українським фермерам? Стратегічно — можливість жити в ЄС, працювати на рівних умовах з європейськими фермерами та більше не чути у свій бік закиди щодо якості продукції.

Заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко розповідає, що прийнято два великих регламенти в ЄС, які застосовувати на практиці досить складно. У Міндовкілля напрацьовували всі положення, які там є, разом із бізнесом, і вдалося відтермінувати впровадження регламентів на певний час, щоб бізнес був готовий до класифікації, маркування та реєстрації хімічних речовин. 

Сьогодні в міністерстві ведеться робота щодо простої концепції, зрозумілої для тих, хто реєструє хімічні речовини, та Євросоюзу, щоб спростити реєстрацію. Крім того, нещодавно Міндовкілля запустило новий реєстр пестицидів. Створена оперативна інноваційна система, яка може суттєво спростити роботу фермерам.

Експерти зазначають, що ринок ЗЗР — одне з тих питань, що буде в адженді переговорів між Україною та Євросоюзом аж до повного її приєднання до ЄС.

propData.content.image
Олександра Авраменко, голова комітету з євроінтеграції УКАБ

Вже зараз чимало європейських фермерів звинувачують українських аграріїв у нечесній конкуренції на ринку Євросоюзу через використання в Україні заборонених у ЄС діючих речовин. Ймовірно, подальша лібералізація торгівлі між Україною та ЄС залежатиме від використання заборонених у Євросоюзі ЗЗР.

Втім, якщо говорити про підготовку України в частині регуляції ЗЗР на шляху до ЄС, то вже частково оновлене законодавство, дещо покращилася співпраця з міжнародними організаціями та інституціями, зокрема і для боротьби з фальсифікатом та контрафактом, а також продовжується робота над покращенням інфраструктури контролю обігу ЗЗР.

«Проте для набуття членства Україні потрібно буде повністю імплементувати європейське законодавство в частині регулювання використання ЗЗР, підготувати кваліфікований персонал, який зможе контролювати виконання законодавства, а також пояснити оновлення самим аграріям», — зазначила Олександра Авраменко.

Сільське господарство України зміниться. Скільки часу на це потрібно?

Перемовини в ЄС — це про побудову довіри, про донесення до європейців того стану, в якому сьогодні перебуває Україна. Щоб вони змогли зрозуміти і підлаштуватися під ті виклики, які постануть перед Україною за вступу до ЄС.

За словами керівника експертної групи у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ Василя Антоненка, метою переговорів є прийняття актів, прав у повному обсязі та імплементація питання регулювання продукції, ЗЗР на ринку, які будуть доступними для фермера, і те, яким буде результат цього регулювання.

Процес переходу на європейські стандарти виробництва в частині використання ЗЗР потребує від українських аграріїв модернізації технологій та інвестицій. З огляду на нестачу оборотного капіталу, фінансування запровадження норм ЄС станом на зараз — завдання із зірочкою. 

Також швидке запровадження нових норм в українське законодавство в частині використання ЗЗР може призвести до падіння виробництва агропродукції, чого варто було б уникнути в наступні декілька років, зважаючи на залежність платіжного балансу України від експорту саме продукції АПК. Тому українським аграріям потрібні навчання, перехідні періоди та додаткове фінансування для повного поступового переходу на стандарти ЄС. 

propData.content.image
Олександра Авраменко, голова комітету з євроінтеграції УКАБ

Відповідно, від передвступних переговорів ми очікуємо на доволі запеклу дискусію між українською та європейською групами щодо самих умов та термінів запровадження в Україні європейського законодавства з регулювання ЗЗР.

Варто бути готовими до викликів. Якщо зазирнути в минуле, в угодах про вступ до ЄС Польщі та Румунії були прописані перехідні періоди, але не в тому обсязі, як просили дані країни. Їм надали всього 2,5 роки, чого вкрай замало. Тому, на думку експертки, на нас чекає багато дискусій. Україні потрібно готуватися, наводити аналітичні дані. Ми також маємо бути готовими до ризиків і розуміти, що продукція в ЄС повинна бути виготовлена з дотриманням однакових умов, які є загальноєвропейськими.

За словами директора агрохімічного напряму Європейської Бізнес Асоціації Віктора Погорілого, Україна вже проходила зміни в законодавстві щодо ЗЗР, Green Deal, використання засобів захисту на 50% тощо, але це вже не працює. Були протести, невдоволення, тому все має переглядатися, що дасть змогу насамперед захистити сільськогосподарський сектор України. А щодо перехідного періоду, то нам знадобиться не 2,5 року.

propData.content.image
Олександра Авраменко, голова комітету з євроінтеграції УКАБ

Наразі складно сказати, яким може бути перехідний період, адже це залежить від багатьох змінних. Перш за все, ми не знаємо, якими будуть умови відкриття переговорів щодо аграрних розділів законодавства з боку ЄС. Також важливо, як саме будуть проходити переговори з європейськими колегами, та чи будуть якісь додаткові складні сектори, окрім агро. І останнє в переліку, проте не останнє за значенням, — це важливість підготовки української переговорної групи, яка і буде відстоювати максимально вигідні для агробізнесу умови та терміни переходу. 

Для цього, безумовно, потрібна залученість громадськості та відверта розмова з переговорниками. Водночас варто розуміти, що ЄС не погодиться на довготривалий перехід, адже це продовжуватиме підігрівати негативні настрої європейських фермерів щодо української агропродукції.

propData.content.image
Віктор Погорілий, директор агрохімічного напряму ЄБА

Ми оцінювали, скільки часу триватиме перехідний період. У середньому — це 7 років. Так у фермерів буде можливість адаптуватися, зважаючи на кліматичні зміни, докорінну зміну систем захисту для всіх основних культур. Сподіваємося, що нам дадуть не 2,5 року, а хоча би 5, а бажано 7 років.

Чи готовий агробізнес до змін у законодавстві?

Аграрії зазначають, що готові працювати по-новому, але слід готуватися до перепон, які стоятимуть на шляху

Засновник компанії UKRAVIT Віталій Ільченко згадав переговори щодо вступу України до СОТ. У той час, за його словами, ми йшли на суттєві поступки, а взамін нічого не отримали. Наше сільське господарство було таким, що аграрії нормально працювали, заробляли гроші, впроваджували інновації, які подекуди випереджали європейські, були значно більші земельні банки у господарствах, а сьогодні навчилися жити і працювати по-іншому, в умовах стресу, безвиході та скрути.

propData.content.image
Віталій Ільченко, засновник компанії UKRAVIT

Коли Польща вступала до ЄС, були протести, блокувалася польська продукція. Не забудемо, як і поляки виступали проти товарів з України. Тобто протестні настрої є, тому можуть блокувати українську агропродукцію на ринок ЄС. На це варто зважати, адже, звісно, на переговорах кожна з країн ЄС буде захищати своїх аграріїв. І Україні так само потрібно захищати свої інтереси.

Віталій Ільченко вважає непоганою ідеєю на переговорах сфокусуватися на продовольчій безпеці. Є нормативи залишків пестицидів у сільгосппродукції, тому переговорний процес варто вести таким чином, щоб акцентувати саме на цьому, а не на тих ЗЗР, якими обробляють культури, адже все починається з технології, і саме через технологію можна регулювати ці моменти.

propData.content.image
Віталій Ільченко, засновник компанії UKRAVIT

Бізнес уже звик постійно жити в умовах турбулентності. Відповідно, якщо таке трапляється, нам потрібно готуватися до того, що бізнес захищати ніхто не буде, оскільки є політична воля: всі хочуть до ЄС, і будь-якими методами туди потрібно потрапити. Відповідно, будуть величезні поступки з боку України. Так, буде перехідний період, але варто готуватися до того, що певні речовини виводитимуться з України.

Перехідний період буде на користь усім, хто везе готову продукцію, і перевага буде на боці імпортера, а не українського виробника, вважає Віталій Ільченко. Україна перехідний період пройде, а далі перейде на ті діючі речовини, які залишаться, і аграріям буде складно адаптуватися до нових систем захисту і при цьому отримувати прибутки.

За словами голови комітету з євроінтеграції УКАБ Олександри Авраменко, з огляду на те, що приєднання до ЄС — це екзистенційний вибір України, ми однаково маємо привести всі норми свого життя до європейських стандартів. Питання ЗЗР не може бути винятком, незважаючи на готовність чи неготовність бізнесу переходити на європейські правила.

«Деякі аграрні виробники розуміють необхідність переходу, тому інвестують, модернізуються та відмовляються від заборонених у Євросоюзі ЗЗР. Деякі стикаються з економічними складнощами, і тому продовжують використовувати всі дозволені в Україні ЗЗР. Проте ще лишається та частина агровиробників, які не знають про необхідність переходу на нові стандарти, і їхня підготовка може стати найбільшим викликом», — зауважує Олександра Авраменко.

Відповідно, для переходу на стандарти ЄС Україні буде необхідна підтримка самого Євросоюзу у вигляді:

  • допомоги з підготовки необхідної законодавчої бази та фізичної інфраструктури для контролю виконання закону про ЗЗР;
  • навчання фахівців для поширення знань і технологій серед більшого кола сільгоспвиробників;
  • надання фінансової підтримки аграріям для запровадження нових технологій та поступової відмови від заборонених у Євросоюзі ЗЗР. 

За таких умов весь аграрний сектор буде готовий перейти на європейські норми вже за декілька років.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua