Прибуток від зміни клімату: нова культура захоплює чорноземи

18 січня 2022, 06:42 4408

Ще зовсім недавно в Україні про цю рослину мало було відомо, але вже зараз з’явилося чимало насаджень павловнії — від кількох соток до промислових плантацій. Як виявилося, вона забезпечує не лише постійний прибуток, але й вирішує екологічні проблеми.

В компанії Paulownia life, яка займається продажем саджанців цієї культури з 2019 року, розповідають, що сфера застосування павловнії надзвичайно різноманітна: «Насамперед — це дерево для інтенсивної боротьби з глобальним потеплінням, також ця рослина забезпечує безперервне отримання прибутку від продажу вирощеної сировини. Крім того, павловнія є прекрасним медоносом (до 700 кг із 1 га), її можна використовувати як корм для тварин і отримувати деревину для виробів чи опалення».

Промислове використання насаджень можливе вже після 5-6 років. Оптимальної зрілості плантації досягають за 15 років

В Одеській області місцевий агроном Олександр Гонцов засадив павловнією 45 га. В насадження вклав 9 тис. євро на 1 га. Підприємець розраховує заробляти на продажі деревини, яку отримає через 6 років. 

Павловнія — одне з найбільш швидкоростучих дерев, за цей час витягується до 20 м та 40 см в діаметрі, а після вирубки виростає ще у 6 разів. У цьому полягає унікальність павловнії — після кожного зрізу вона має здатність відростати й досягати 20-25 м за коротший період, оскільки коренева система вже розвинута.

Водночас у Paulownia life радять для швидкого росту робити полив і мати на увазі, що для отримання гарного прибутку за рослиною потрібно доглядати.

1 куб. м деревини павловнії коштує 16 тис. грн. За 6 років з 1 га можна отримати до 400 куб. м деревини. Тобто з 1 га можна мати 6,4 млн грн

Крім економічного ефекту, павловнію часто розглядають як панацею від змін клімату та знеліснення, адже рослина справді інтенсивно засвоює вуглекислий газ і дуже швидко росте. Одне доросле дерево виробляє в 10 разів більше кисню, ніж інші: 1 га більшості видів деревних рослин поглинає від 0,4 до 3,8 т вуглецю, а павловнієве насадження утилізує 41,2 т.

Тому не дивно, що є проєкти з використання дерева для зменшення парникових газів, відновлення рослинного покриву, оскільки зелені частини рослини містять багато азотних сполук, та запобігання ерозії ґрунтів.

Окрім того, в пошані це дерево і в садівників, які мають запит на рослини з великими фактурними листками. Саме для цих цілей вирощує павловнію на Хмельниччині пермакультурна дизайнерка, співзасновниця пермакультурного центру «Присадибне господарство Родини Білоус» Іванка Білоус. Тут дерево росте як у теплиці, так і у відкритому ґрунті.

Зі свого досвіду вирощування павловнії Іванка Білоус ділиться:

  • доросла рослина переносить зимівлю навіть в екстремальних умовах;
  • вражається шкідниками, особливо гусінню; 
  • в разі пошкодження коріння пускає кореневу поросль. 

До речі, в розсаднику Paulownia life вже приймають замовлення на однорічні саджанці павловнії для висадки весною 2022 року. Період висадки — квітень-червень. Вартість одного саджанця складає 60-200 грн залежно від розміру.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua