В Україні знову прогнозують рекордний урожай ріпаку

10 травня 2023, 08:38 1937

Виробництво ріпаку в Україні знову може досягти рекордних показників, як і минулого року. Врожай цієї олійної в 2023 році може скласти близько 3,5-3,6 млн т.

Такий прогноз дають аналітики ІА «АПК-Інформ».

«Незважаючи на скорочення посівної площі під новий урожай олійної на 9%, збиральна площа, за попереднім прогнозом, може зрости на 8%», — відзначають спеціалісти.

Під минулорічний урожай ріпаку було засіяно максимальну за останні 12 років площу — близько 1,5 млн га, але значна частка посівів під олійною постраждала внаслідок бойових дій чи виявилася в окупації. Це майже на 17% скоротило площу, придатну до збирання, підкреслюють аналітики.

За попередніми даними, розширення площ під час озимої сівби восени 2022 року спостерігалося в центральному регіоні країни, але першість серед областей, ймовірніше, утримають за собою Дніпропетровська та Одеська області.

У той же час експорт ріпаку в сезоні-2023/24 може бути ускладненим на тлі нових ризиків з боку ЄС — не лише в логістичному плані, а й через можливі більш ретельні перевірки якості української сировини.

Крім того, існує вірогідність продовження Європейською комісією тимчасових запобіжних заходів щодо імпорту ріпаку з України, які будуть діяти з 2 травня до 5 червня поточного року. Поки що ці обмеження значно не впливають на ринок, адже основні обсяги експорту олійної традиційно припадають на серпень-грудень.

«Але в новому сезоні це буде серйозним викликом для даного сегменту, тому що 55% від загального експорту даної олійної у липні-квітні 2022/23 МР припало якраз на Румунію, Польщу, Словаччину, Угорщину та Болгарію», — пояснюють експерти.

Втім, поки що прогноз щодо експорту ріпаку в 2023/24 МР є оптимістичним і складає близько 3,3-3,4 млн т (-3% до 2022/23 МР).