Антимонопольний комітет оштрафував Авангард на 10,7 млн грн

30 грудня 2021, 11:00 490

Антимонопольний комітет України наклав штраф у сукупному розмірі 10,71 млн грн на суб’єкти господарювання, що входять до складу групи компаній «Авангард» (на момент вчинення дій належали Олегу Бахматюку) за 18 порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Як говориться у повідомленні АМКУ, комітет виявив ці порушення у процесі дослідження загальнодержавного ринку яєць курячих в шкарлупі. 

Зокрема АМКУ встановив, що протягом 2018-2019 років одна з компаній групи «Авангард» - ПНВК «Інтербізнес» збільшила кількість філій за рахунок суборенди активів шести птахофабрик, розташованих в:

с. Телешівка Рокитнянського р-ну Київської обл. (власник - ТОВ «ІК «Агросоюз-РП»);

с. Мліїв Городищенського р-ну Черкаської обл. (власник - ТОВ «ІК «Агросоюз-РП»);

с. Петропавлівка Городищенського р-ну Черкаської обл. (власник - ТОВ «ІК «Агросоюз-РП»);

Ковтунівській сільській раді Золотоніського р-ну Черкаської обл (власник - ПП «Золотінська птахофабрика»);

с-щі Відрадне Запорізького р-ну Запорізької обл (власник - ПрАТ «Відрадненське»);

с. Старовірівка, Шевченківського р-ну Харківської обл (власник - ТОВ «Старовірівський птахокомплекс»).

Під час розгляду цих справ Комітетом додатково було виявлено  факти набуття в суборенду ще трьох птахофабрик розташованих у:

с. Садове Баришівського р-ну, Київська обл. (власник - ПрАТ «Агрофірма Березанська птахофабрика»);

просп. Броварський, 99, м. Київ (власник - ТОВ «Птахофабрика Київська»);

с. Пухівка, Броварський район, Київська обл. (власник - ТОВ «Птахофабрика Київська»).

«Таким чином загальна кількість виявлених порушень склала 18. Оскільки всі справи мали однакову кваліфікацію порушень, пов’язаність відповідачів відносинами контролю та однакові схеми набуття контролю, їх було об’єднано в одну», — зазначили в АМКУ.

Схема набуття контролю над підприємствами, за даними відомства, виглядала наступним чином: окремі маловідомі і дрібні суб’єкти господарювання, що входили до складу ГК «Авангард» й не займалися виробництвом курячих яєць, брали в оренду птахофабрики і одразу передавали ці активи в суборенду ПНВК «Інтербізнес» — підприємству своєї групи,  що виробляє та реалізує курячі яйця, в тому числі і на зовнішні ринки. На набутих активах ПНВК «Інтербізнес» одразу розпочав виробництво.  

«Фактичне використання ПНВК «Інтербізнес» взятих в суборенду птахофабрик призвело до збільшення частки Групи компаній «Авангард» на ринку яєць курячих в шкарлупі на 2,89 % у 2018 році, на 8,73 % - у 2019 році та на 9 % - у 2020 році», — підрахували у відомстві. 

Відповідно частка групи компаній «Авангард» на ринку первинної реалізації яєць курячих у шкарлупі у 2020 році склала 39,93%, що перевищує визначений у частині другій статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» поріг — 35 %.

«Дії відповідачів, що полягали у набутті контролю над активами без отримання відповідних дозволів органів Антимонопольного комітету України, наявність яких була необхідна, визнано порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції», — підсумували в АМКУ.


Для довідки: «Авангард» — одна з великих агропромислових компаній України, що спеціалізується на виробництві курячих яєць і сухих яєчних продуктів.