Майстерність в обробітку ґрунту: секрети якісної підготовки полів

15 травня 2024, 07:17 538

Якщо агрегат максимально якісно готує ґрунт до наступних операцій у будь-яких умовах, його можна назвати найкращим.

Мабуть, не було ще такого сезону, щоб усі операції з обробітку ґрунту виконувалися вчасно й за оптимальних умов — температури, вологості, кількості й стану рослинних решток тощо. Завжди є чинники, що ускладнюють життя аграріям. Розв’язати проблему можуть ґрунтообробні знаряддя, що здатні працювати у широкому діапазоні умов. У цьому разі фермер може бути впевненим у якості підготовки полів, незважаючи на вплив погодних, організаційних та інших чинників.

Коли йдеться про ефективність, продуктивність і головне — впевненість у результаті, одразу на думку спадають агрегати чеського виробника BEDNAR. Ці машини вже досить широко застосовують у великих і малих агропідприємствах України. За роки експлуатації вітчизняні фермери отримали достатньо досвіду, щоб поділитись ним із колегами. Тому ми поспілкувались із власниками компакторів BEDNAR SWIFTER і дискаторів SWIFTERDISC й дізнались про особливості роботи цих знарядь у різних умовах.

Коли перший досвід — позитивний

Анатолій Яцун, інженер ТОВ «Кобзаренко Агро»

Наші ґрунти вимагають ретельної підготовки до сівби, тому доводиться приділяти цьому значну увагу. Ми вирощуємо тільки ярі культури — пшеницю, гречку, сою і кукурудзу. Тому готуємо поля навесні. Як передпосівний культиватор раніше використовували агрегат українського виробництва, але після одного сезону експлуатації зрозуміли, що потрібної якості він забезпечити не може. Тому обрали для цих цілей 6-метровий дисковий лущильник SWIFTERDISC чеського виробника BEDNAR. 

Звісно, основною його роботою було лущення стерні після збирання врожаю, але і передпосівну підготовку він виконує добре.

Лущильник працює з трактором CASE IH Puma потужністю 235 к. с. За зміну він спокійно обробляє не менше як 40 га, а щорічне напрацювання — близько 600 га. На сьогодні загальний наробіток становить майже 3000 га. Глибину обробітку робили різну — до 12 см залежно від умов і завдань. Наприклад, для передпосівної культивації встановлювали глибину 4–6 см, і цього цілком вистачало для підготовки ґрунту. Лущильник досить економний — витрати пального не перевищували 5–6 л/га. Однак найголовнішою ознакою і перевагою цього агрегата є якість обробітку. Незалежно від стану ґрунту й кількості решток ми завжди отримували ідеально вирівняне поле, без грудок, з оптимальною щільністю верхнього шару. Минулої зими агрегат працював увесь січень і грудень. З осені не вдалося підготувати ґрунт через погодні умови, тому вирішили хоча б частково обробити верхній шар, щоб навесні швидко виорати й починати сівбу. Земля промерзла на 4 см, і в таких умовах агрегат відпрацював відмінно, обробивши 300 га. І навіть після цього лущильник не потребував ремонтів — від початку експлуатації не замінили жодного підшипника.

Коли настав час оновити передпосівний культиватор, я одразу попросив керівництво купити BEDNAR SWIFTER SO. Я бачив роботу цього культиватора в різних господарствах нашої та сусідніх областей і давно про нього мріяв. Проте, з огляду на невелику кількість оброблюваної землі, швидко оновлювати парк техніки ми не можемо. Довелося чекати, і торік компанія «Тайтен Машинері Україна» запропонувала нам виставкову модель із хорошою знижкою. Вирішили скористатись нагодою й придбали агрегат. Уже перший сезон експлуатації підтвердив відмінну якість підготовки полів до сівби. Ми працюємо ним на глибину до 6–8 см — залежно від тих культур, що плануємо сіяти. У вологих умовах, а цієї весни вологи є з надлишком, агрегат показав себе добре: працював без налипання й забивання.

Хочу порадити тим, хто збирається купувати цей агрегат: потрібно відразу брати усі можливі опції, адже потім вони все одно знадобляться, але доведеться їх чекати кілька місяців. Ми вирішили спочатку не замовляти задню вирівнювальну планку, але побачили, що вона була б у пригоді. Тепер замовили, але, найшвидше, вона приїде в Україну вже після завершення підготовки полів до сівби. Тому працювати з нею будемо вже наступного сезону. Це саме стосується й гідравлічних налаштувань окремих органів — коли поля неоднорідні, оператору доводиться постійно зупинятись і змінювати налаштування. Це незручно і потребує надто багато часу. А там, де агроном не перевірить, оператор може проїхати й без зміни налаштувань. Постраждає якість обробітку, і власник не зможе цьому завадити. Коли ж можна змінювати налаштування кнопкою з кабіни, проблема зникає.

Великі обсяги — не проблема

Анатолій Ляшенко, директор СФГ «ЛАД»

 Наш перший досвід роботи з технікою BEDNAR був пов’язаний із дисковим лущильником SWIFTERDISC і повністю позитивний. Коли виникла потреба у передпосівному культиваторі, серед інших варіантів розглядали модель SWIFTER SO 6000 F від BEDNAR. Побачили, що якість обробітку, зручність роботи й надійність обладнання — на високому рівні, тому вирішили придбати саме цей агрегат.

Компактор SWIFTER SO 6000 F працює з 200-сильним трактором, цього вистачає як для простих, так і для складних умов. За день легко обробляємо від 40 га і  більше, при цьому витрати пального не перевищують 5–6 л. За сезон встигаємо ним обробити до 1500 га. Зважаючи на чималі навантаження, можна сказати, що культиватор надійний. Оператори також задоволені — налаштування тут прості, частину з них можна змінити з кабіни трактора за допомогою гідравліки. Оскільки ми вирощуємо широкий спектр культур — ріпак, озиму пшеницю, ячмінь, горох, сою, кукурудзу, культиватор працює як весною, так і восени. Однак, незважаючи на досить складні ґрунтові умови (переважають важкі легкосуглинкові чорноземи), культиватор створює якісний агрофон для майбутньої сівби.

Для будь-яких умов

У передпосівних компакторах BEDNAR моделі SWIFTER значний акцент зроблено на створення максимально рівної поверхні поля та якісної структури ґрунту. Для цього попереду і позаду працюють котки й вирівнювальні планки, які подрібнюють грудки та прибирають нерівності як до, так і після робочої секції лап. Передня вирівнювальна планка CRUSHBAR має плавне гідравлічне регулювання кута нахилу. Залежно від умов роботи оператор із кабіни може змінювати налаштування, щоб забезпечити максимальну якість роботи. Виробник пропонує різні комбінації котків і робочих органів, щоб найкраще відповідати фактичним умовам роботи. На вибір запропоновано три типи змінних робочих секцій: із широкими й вузькими плоскорізними лапами, а також із долотоподібними робочими органами Gamma. Завдяки цьому один культиватор здатен виконувати підготовку ґрунту в широкому діапазоні умов.

Після жнив і перед сівбою

Дисковий лущильник SWIFTERDISC — справді універсальне знаряддя. Якщо в передній частині агрегата встановити подрібнювальний коток TRASH CUTTER, він здатен якісно обробляти поля після збирання врожаю, зокрема, таких культур як соняшник, ріпак або кукурудза. Також агрегат впевнено почуватиметься на сильно забур’янених ділянках або на полях, засіяних покривними культурами. Коли ж лущильник використовують для передпосівної підготовки, попереду встановлюють вирівнювальну планку CRUSHBAR із гідравлічним регулюванням. Диски робочої секції мають діаметр 520 або 560 мм і обертаються з великою швидкістю, досягаючи неабиякого ефекту перемішування і подрібнення. Позаду встановлено дворядні котки, що забезпечують кращу стабільність агрегата на високій швидкості, порівнюючи з однорядними котками. Рівномірному розподіленню ваги лущильника сприяє центральне розташування транспортної осі. Це «плюс» до безпеки під час транспортування, а також зменшення радіуса розвороту в кінцях гонів. Додатково виробник пропонує встановлення мікрогранулятора ALFA DRILL з 400-літровим бункером для дрібнонасінних культур, які можна висівати одночасно з обробітком поля.