Як зекономити 41 $/акр на обробітку. Кейс від американського фермера

12 лютого 2022, 08:00 1139

Американський фермер Лоран Стейнледж, удостоєний звання кращого ноу-тіллера року, практикує strip-till з 80-х років минулого сторіччя. Його ферма розташована у штаті Айова впритул до льодовикової лінії на рівні 43-ої широти, що за умовами відповідає півночі України.

Злакові та соя на 4 дюймах вологи

«У нас лише 140 днів без морозу. Ґрунти дуже різноманітні, на полях представлено до 25 різних типів», — розповів Лоран Стейнледж на конференції «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення». 

У 2000 році в господарстві ввели вертикальний обробіток, з 2006 року почали підсівати до основної культури сидерати. 

«По кукурудзі підсів здійснюємо на стадії V8, коли рослини трохи вище коліна. Сіємо в міжрядді тією ж само сівалкою з одночасним підживленням азотом. Можемо вносити не лише NPK, а й фосфор і калій», — додав він. 

Як правило, восени сіють злакові, навесні по них підсівають сою, у липні збирають урожай злакових, після чого можуть підсіяти гречку, а потім одночасно збирають сою та гречку. Використовують насадку John Deer, підняту на 15 дюймів, щоб колеса проходили між соєю. 

«Готую поля з осені, навесні, коли дозволяє погода, визначаємо кількість запасів вологи і обираємо культури. На 4 дюймах вологи у ґрунті можемо вирощувати 2-3 культури водночас», — зауважив Стейнледж. 

Основна причина спільного вирощування різних культур одночасно чи позмінно — це економіка

Урожайність 200 бушелів (1 бушель пшениці ~27 кг, 1 бушель кукурудзи ~25 кг) з акру (~0,4 га) — це добре, але моя система дає 250 бушелів. Витрати на виробництво зменшуються, натомість збільшується прибуток», — пояснив фермер. 

Килим із сидератів

Разом із компанією Dawn Лоран Стейнледж розробив систему для сівби у міжряддях із застосуванням ролика для прикочування сидерату в міжряддях між основною культурою. Коли сидерат прикочується, створюється килим, що стримує розростання бур'янів і зберігає вологу. 

«Мене часто запитують: якщо мало вологи, як працюватиме система? Нагадаю, що на 4 дюймах вологи ми вирощуємо два види культур! Ключовим фактором є просочення вологи в ґрунт та запобігання її випаровуванню. На відкритому ґрунті багато вологи випаровується. Спресований сидерат її утримує», — поділився досвідом фермер. 

Економія на обробітку — 41 $/акр

Strip-till дозволяє обробити поле за один прохід техніки, тоді як традиційна технологія потребує 5-ти проходів. Собівартість роботи машини Black Dawn шириною 60 футів на 24 рядки — 26 $/акр. За годину обробляється 60 акрів. 

«Вихідні витрати в моїй системі: один комплексний обробіток — $26. Якщо ж це 5 традиційних проходів, то витрати сягають $67 за акр, а саме: робота з пожнивними рештками — $15, розкидання добрив — $5, глибокий обробіток — $20, внесення безводного аміаку — $12, фінішна обробка — $15. Крім того, збільшується тривалість операцій. При вертикальній обробці — це 30 акрів/год, при розкиданні добрив — 120 акрів/год, глибокий обробіток — 20 акрів/год, внесення добрив — 60 акрів/год. У середньому — 4,8 акрів/год», — пояснив Стейнледж.

За технології strip-till ті самі 60 акрів можна обробити уп'ятеро швидше, і економія на рік складає $41 з кожного акру

75% добрив зі збереженням урожайності

Крім того, технологія обробітку рядками дозволяє зменшити норму внесення добрив на 25%. 

«Якщо ви прагнете зменшити норму добрив без втрати ефективності, раджу переходити на strip-till. Тоді добрив знадобиться майже втричі менше у порівнянні зі звичайним розкиданням добрив», — дав пораду американський фермер. 

Минулого року за рахунок зниженої норми внесення фермер зекономив 26 $/акр. Цього року — вже 40 $/акр. Ця економія забезпечується кожного року. 

Навіть при 75% добрив вдається підтримувати урожайність та родючість ґрунту на одному стабільному рівні

«80 фунтів азоту, а це 3/4 від загальної потреби, ми можемо виробляти самостійно. За рахунок того, що лишаємо конюшину рости у міжрядді, потім ми її притискаємо ролером», — зазначив він. 

Економія палива при скороченні операцій з обробітку на площі 16 тис. акрів становила $4 тис. Минулі роки загальна економія становила близько $25 тис. на рік. У перерахунку на сучасні ціни економія складе $50 тис. 

Найбільші труднощі при застосуванні strip-till виникають за необхідності обробітку схилів. 

«У деяких місцях нахил сягає 23 градусів, я б дуже хотів мати рівні ділянки поля. Але зараз, коли я засвоїв strip-till, то нарешті навчився працювати системою кількох культур навіть на схилах. Важливо, щоб глибина і висота смуг були однаковими при різних профілях ґрунту», — пояснив Лоран Стейнледж. 


Валентина Оврас, AgroPortal.ua