Велике будівництво, або Як Епіцентр нарощує агропотужності

27 серпня 2018, 07:00 12247

Аграрний напрямок «Епіцентру» за останні 2 роки активно нарощував земельний банк, збільшуючи виробництво. Компанія завершує формування єдиної структури і розширює потужності, стаючи в ряд з передовими представниками агробізнесу.

Аграрний напрямок компанії «Епіцентр» вже до кінця року запустить 4 нових сучасних елеваторних комплекси. AgroPortal.ua отримав ексклюзивну пропозицію на власні очі побачити і дізнатися, як просувається їх будівництво.

Екскурсію будівельними майданчиками виробничих потужностей аграрного напрямку «Епіцентру» нам проводив безпосередньо сам власник — Олександр Герега, розповідаючи про те, що вже зроблено, і що в аграрних планах. Але про все по порядку.

Агрокластер — курс на зростання і розвиток

Кілька років тому одна з найбільших в Україні компаній будівельних матеріалів «Епіцентр К» почала розвивати напрямок в сільському господарстві. Внутрішні інвестиції розміром $150 млн сформували земельний банк площею 110 тис. га.

Аграрний напрямок було розділено на 3 кластери: Західний (30 тис. га), Вінницький (60 тис. га) і Центральний (20 тис. га) в 5 регіонах України. «Епіцентр Агро» оперує 7-ма елеваторними комплексами, загальний одночасний обсяг яких становить 360 тис. тонн.

У 2016 році придбано «Вінницьку агропромислову групу», в складі якої було 4 елеватори: Вінницький (100 тис. тонн), Гніванський (65 тис. тонн), Немирівський (52 тис. тонн) і Турбівський (22 тис. тонн підлогового зберігання). У 2018 році зембанк в Хмельницькій і Тернопільській областях розширили до 31 тис. га. Придбано ХПП «Закупнянське» з підлоговими сховищами обсягом 46 тис. тонн. У тому ж році компанія придбала господарства Glencore розміром 50 тис. га з невеликими сховищами місткістю 70 тис. тонн.

Головний фінансист «Вінницької агропромислової групи» Віталій Головня зазначає, що зараз йде поступове об'єднання різних підприємств в єдину структуру. «Раніше по Вінниці було 7 юридичних осіб, у кожної був свій директор, а всі підприємства розкидані. Оскільки укрупнення — процес складний, він проходить поетапно. Ведуться роз'яснювальні роботи з пайовиками, все паралельно супроводжується податковими перевірками та переміщенням кадрів по місцях», — розповідає він. За словами головного фінансиста, більше і потужне підприємство буде більш інвестиційно привабливим на ринку.

З 2018 року в «Епіцентрі» заявили про плани розширювати виробничі потужності — побудувати кілька нових елеваторів і модернізувати існуючі. Саме про ці об'єкти будівництва у Вінницькій області детально і розповімо.

Об'єкт №1. Вінниця

Будівельні роботи: початок липня 2018 р. — кінець листопада 2018 р.

Потужність: 168 тис. тонн

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Елеватор під Вінницею був побудований в 2014 році місткістю 100 тис. тонн одночасного зберігання. Потужності працюють на роздільний прийом 2-х ліній з різних культур. Основний обсяг зберігання — 10 силосів по 10 тис. тонн кожен.

На цьому об'єкті проводиться реконструкція зі збільшенням зберігання до 168 тис. тонн з можливістю одноразового приймання 3-х видів культур.

Більша половина будівництва тут уже завершена. Побудовано 2 завальні ями для автоприймання і очищення зерна, встановлено 2 сушильні системи потужністю 2 тис. тонн/добу кожна. Додатково встановлюється 6 силосів по 12 тис. тонн кожен і ще одна сушарка.

«До кінця місяця планується завершити монтаж 3-х хоперів вологого зберігання і далі будемо збирати ємності основного зберігання, — розповідає директор Вінницького елеватора Сергій Ковальчук. — Уже починається монтаж обладнання сушарки та ємностей для вологого зберігання зерна».

За його словами, об'єкт буде укомплектований однією з найпотужніших систем сушіння, унікальною для України. «Сушарка шведської компанії Tornum зможе сушити до 2 тис. тонн кукурудзи на добу, тобто збільшимо потужність приймання елеватора до 4 тис. тонн», — зазначає Сергій Ковальчук. До елеватору підводять маневрений тип залізничних смуг з 6-ма точками завантаження вагонів. Це дозволить відвантажувати до 54-х вагонів на добу.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Об'єкт №2. Вапнярка

Будівельні роботи: початок червня 2018 р. — кінець листопада 2018 р.

Потужність: 200 тис. тонн

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Елеваторний комплекс у Вапнярці компанія «Епіцентр» будує з нуля. Загальна потужність складає 200 тис. тонн одночасного зберігання, передбачатиме 20 силосів по 10 тис. тонн кожен.

Зараз тут виконується будівництво головної будівлі й завальної ями, куди буде здійснюватися приймання культур, і закладається фундамент під сушарки. Уже залито 6 фундаментів під вологе зберігання. Крім того, почали поставку обладнання на склади. Найближчим часом буде здійснюватися крупнокутове складання устаткування та сушарок. Устаткування використовується імпортне: фірми Petkus (Німеччина) — силоси та транспорт і компанії LAW (Франція) — сушарки.

У цьому регіоні складні гідрогеологічні умови і дуже високо підняті підземні води. «Для запобігання злив ми поставили дренаж і випарні системи, оскільки найближчі міста не мають мережі дощової каналізації», — говорить директор з капітального будівництва «Епіцентру» Віталій Наконечний.

Фахівець відзначає, що на об'єкті побудували свій бетонний завод для зручності логістики будматеріалів. При будівництві було прийнято нестандартне рішення — посилювати основу ґрунтоцементними палями.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Об'єкт №3. Вендичани

Будівельні роботи: середина липня 2018 р. — кінець листопада 2018 р.

Потужність: 120 тис. тонн

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Об'єкт також поки знаходиться в стані будівництва з нуля, раніше на цьому місці стояла стара радянська нафтобаза.

Директор Вендичанського і Вапнярського елеваторів Сергій Нижник розповідає, що локація відрізняється віддаленістю від джерел природного газу — найближче на відстані близько 50 км. «Провести на таку дистанцію нереально, тому було прийнято рішення поставити газові установки з привізним рідким газом. На будмайданчику також працює бетонний завод і системи-випарники вод», — додає він.

Елеваторні потужності становитимуть 120 тис. тонн одночасного зберігання з 12 силосами по 10 тис. тонн. Сьогодні об'єкт на стадії закладки фундаменту і завальної ями, 3 фундаменти під силоси вже виконані. Устаткування для потужностей використовують також Petkus і LAW. І на Вапнярці, і на Вендичанах також будуть маршрутні відправки зерна.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Об'єкт №4. Закупне

Будівельні роботи: початок червня 2018 р. — початок 2019 р.

Потужність: 100 тис. тонн

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

«Закупнянське ХПП» працює вже 80 років, маючи склади підлогового зберігання обсягом близько 46 тис. тонн, частину яких знесли для будівництва нових потужностей.

Будівництво нового елеватора передбачає 60 тис. тонн одночасного зберігання з 10 силосами по 6 тис. тонн. Додатково укомплектують ще 4 буферні банки для зберігання вологого зерна по 1,5 тис. тонн кожна.

«Будуть побудовані 2 основні сушарки для кукурудзи 80 тонн на годину при знятті вологості з 32 до 14%. До наступного року вже урожай буде зберігатися в нових силосах», — повідомляє директор ПрАТ «Закупнянське ХПП» Сергій Манич.

Він зазначає, що зараз основні будівельні бригади працюють на інших об'єктах, тому елеватори в Закупному будуть готові до початку наступного року. Крім того, підводять додаткові залізничні шляхи, і якщо раніше була всього одна лінія, то зараз буде 3 з можливістю вантажити маршрутні відвантаження, 54 вагони, або 3500 тонн відповідно.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Плани на елеватори і не тільки

Оскільки Вінницький кластер є найбільшим серед інших, була необхідність будувати елеватори. Як-не-як, урожай просто не було де зберігати. Головний акціонер Олександр Герега зазначає, що при виборі локацій елеваторів основним фактором стала логістика. Об'єкти поставили там, де є жива розв'язка залізничних шляхів і максимально наближено до посівів компанії.

«Будівництво елеватора — це набагато складніший процес, ніж будівництво будь-якого ТЦ, оскільки необхідні великі потужності газу, електромережі й найбільш «вузьке місце» — залізниця. Тому що зараз УЗ відправляють тільки маршрутні рейси, а це тільки певна кількість вагонів, тому елеватор повинен бути підготовлений і мати ряд запасних залізничних шляхів. Саме тому ми і вибрали локації, де є такі можливості», — говорить Олександр Герега.

При цьому Герега підкреслив, що в будівництві перевага віддається українському виробнику, компанія працює з миколаївським очисним обладнанням, деякі підрядники — теж вітчизняні компанії. Виняток становлять сушарки для елеваторів — їх закуповують за кордоном через відмінну якість, якої вимагає виробничий процес.

Все будівельне обладнання — бульдозери, трактори та інше — власність «Епіцентру». Більш спеціалізована техніка вже підрядних організацій, які здійснюють будівельно-монтажні роботи. Особлива увага приділяється охороні об'єктів — службі безпеки компанії вдалося досягти хорошого результату — практично не крадуть. Крім того, у працівників є хороша мотивація у вигляді зарплати, тому такі випадки зустрічаються в основному при наймі сезонних кадрів з перевезень.

Крім різних заохочень для співробітників і виплат податків до місцевих бюджетів, аграрний напрямок «Епіцентру» активно займається соціальним розвитком сіл. Один із соціальних напрямків — розвиток спорту в країні. Наприклад, у 2008 році компанія побудувала сучасний спортивний комплекс міжнародного рівня в Хмельницькій області, який щорічно готує сотні спортсменів і навіть 2-х олімпійських чемпіонів. У населених пунктах проводять ремонти будівель: пологові будинки, лікарні, школи, будинки культури та інші муніципалітети. Крім того, підтримують різні творчі ініціативи та благодійні проекти.

Источник фото: AgroPortal.ua
Источник фото: AgroPortal.ua

Прогнози щодо врожаю — з «золотою кукурудзою»

Компанія вирощує основні види зернових і олійних культур: 40% — кукурудза, 30% — соняшник, 20% — яра пшениця, 8% — озимий ріпак і 2% — кормова група для тваринництва.

У 2018 році структура посівів склала: 41 тис. га було засіяно кукурудзою, 35 тис. га — соняшником, 23 тис. га — озимою пшеницею, 3,6 тис. га — озимим ріпаком. Кормові культури — горох і ячмінь — 5-6 тис. га.

За словами керівника аграрного напряму «Епіцентру» Василя Мороза, погода в цьому році видалася вкрай складною.

«З зими відразу перейшли в літо. У квітні температура повітря — понад 20 градусів, рослини знаходяться в стресовому стані, практично відсутня волога у верхньому шарі ґрунту, коренева система озимих культур практично не розвивається, на посівах ярих культур неможливо отримати дружні сходи. За квітень і травень випадає по 20-25 мм опадів, якщо врахувати, що 3-5 мм опадів за добу, то продуктивної вологи стає вдвічі менше. А вже в червні — липні ситуація кардинально змінюється, за місяць випадає 3-4-місячна норма, — каже Мороз. — Ми зробили все можливе, щоб урожай був хорошим, але ми чітко розуміємо, якщо ніде його довести до високих кондицій, ніде зберігати, хороших результатів очікувати не варто».

Як пояснює керівник аграрного напрямку, виходячи з планів досягти максимальної ефективності, компанія запланувала понад 2,5 млрд грн інвестицій в елеваторну галузь, а інвестиції в сільськогосподарську техніку вже досягли 700 млн грн.

В цьому році врожайність становить 6,1 т/га озимої пшениці і 7,8 т/га — ярої пшениці. На даний момент компанія зібрала вже 138 тис. тонн озимої пшениці. А як запевняють, до кінця сезону буде більше 500 тис. тонн пізніх культур (кукурудза, насіння).

«Наше завдання — залишити на місцях кваліфіковані кадри, щоб люди не виїжджали на заробітки в найближче зарубіжжя, а працювали тут, в Україні», — підкреслює Василь Мороз. Для цього компанія облаштовує робочі місця і встановлює гідну зарплату.

Все це буде здійснюватися на тлі зростаючої продуктивності виробництва. «За 2 роки операційної діяльності як єдиної компанії ми не поступаємося за продуктивністю передовим аграрним компаніям країни», — запевняє він.

«N. B.!» Як Епіцентр будує елеваторні потужності?


Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua