Ігри престолів на ринку ЗЗР: як світові тренди впливають на Україну

01 листопада 2018, 07:04 5492

Ринок засобів захисту рослин за останні 3 роки демонструє стабільне зростання — як в Україні, так і в світі. При цьому частки великих гравців змінюються. А торгова війна між США і Китаєм дає шанс індійським виробникам агрохімії збільшити свою частину «пирога».

Як зміниться ринок ЗЗР в найближчому майбутньому? Про це в ході конференції Grow the Future, організованої компанією ALFA Smart Agro, говорили експерти галузі. Санджив Рана, головний редактор журналу Agrow, найбільш авторитетного світового видання про ринок ЗЗР, позначив глобальні тенденції. А директор з маркетингу ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз розповіла про ситуацію на українському ринку агропрепаратів.

Повільно, але стабільно

Санджив Рана, головний редактор журналу Agrow
Санджив Рана, головний редактор журналу Agrow

Санджив Рана зазначає: ще кілька років тому світовий ринок ЗЗР падав — ціни знижувалися і залишалися на низькому рівні. Відбувалося це за рахунок зростання виробництва в Китаї. У цей період багато виробників середнього сегмента вийшли з ринку, оскільки не окупалася вартість самого виробництва. Це призвело до зростання частки генериків у Європі — зокрема, в Польщі та Україні.

У 2016 році ринок поступово вирівнявся, і ціни пішли вгору — 2,5% річного зростання. За результатами 2017 року, світовий ринок агрохімії оцінюється в $54,2 млрд.

Трійка світових лідерів ринку в 2018 році не змінюється — це Syngenta, Bayer Crop Science і BASF. Цікаво, що їхні продажі в грошовому еквіваленті то ростуть, то падають. Якщо в 2017 році продажі Syngenta і Bayer Crop Science показали мінус, а BASF — виросли, то вже в першій половині 2018 року все навпаки: перші дві компанії нарощують позиції, а «бронзовий призер» втрачає.

 
*Approximate conversion in US$
*Approximate conversion in US$

Регіональні вектори впливу

За інформацією Agrow, регіонально ринок агрохімії структурований так ($ млрд):

Єдиний регіон, який демонструє спад, — країни Латинської Америки. Причина тому — значне збільшення посівів сої, стійкої до шкідників і гліфосату.

В Європі ж на ринок ЗЗР впливає більш жорстке законодавство про пестициди. При цьому приріст дає зростаючий до 2,5% ринок Росії та країн Східної Європи.

Ще одне важливе питання, яке впливає на глобальний ринок, — торгова війна між США і Китаєм. З нового року список продуктів, які обкладаються додатковими митами при ввезенні в США, буде розширюватися. На тлі цієї торгової війни і невеликого спаду активності Китаю хороші перспективи у Індії, чиї компанії-виробники зараз активно займаються просуванням своєї продукції на світових ринках, вважає експерт.

Українські реалії

Тетяна Мосендз
Тетяна Мосендз, директор з маркетингу ALFA Smart Agro

Ситуація на українському ринку — пряме відображення того, що відбувається в світі. Український ринок ЗЗР з 2016 року демонструє приріст. І якщо в 2016 році грошовий обсяг ринку становив $820 млн, то в 2018-му цей показник зріс до $920 млн. Такі цифри озвучила директор з маркетингу ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз.

Ще одна важлива деталь: в натуральному вираженні за останній рік український ринок ЗЗР практично не змінився. А його зростання в грошах пов'язане із загальним підвищенням цін, а також з попитом на більш якісні препарати.

Аналітики ALFA Smart Agro звертають увагу, що в 2018 році різко зросло внесення препаратів на ріпаку, кукурудзі, а також у фруктових садах. Це пов'язано з погодними умовами — потрібні були додаткові інсектицидні та фунгіцидні обробки.

Фактор, який не можна скидати з рахунків, — різке збільшення посівних площ ріпаку. У сезоні 2017-2018 вони досягли 1,1 млн га, що є абсолютним рекордом за останні п'ять років. Допомогла погода — добре перезимував озимий ріпак. Однак у подальшому тепла весна і спекотне літо призвели до того, що зросла необхідність у додаткових інсектицидних обробках.

Ринок ЗЗР традиційно залежить від того, як складаються погодні умови. Весна-2018 була теплою і стрімкою, літо також було спекотним, а потім почалися дощі. Тому даний сезон в ALFA Smart Agro називають інсектицидним.

Прогнозуючи подальший розвиток подій на українському ринку ЗЗР, експерти ALFA Smart Agro говорять про такі тенденції:

• зростає попит на препарати з більш широким вікном застосування. Це пов'язано зі змінами погодних умов в Україні;

• зростає попит на багатокомпонентні універсальні продукти, які вирішують більшу кількість завдань. Вони допомагають агровиробникам оптимізувати системи захисту культур;

• посилення вимог до екологічних норм у Китаї триває, і як наслідок — скорочується виробництво діючих речовин. Для України це означає можливий дефіцит або зростання цін по ряду препаратів у майбутньому сезоні;

• ціни на ЗЗР в Україні залишаються відносно стабільними. Незначне підвищення можливе лише за деякими позиціями, за якими існує глобальний дефіцит сировини.


Алла Стрижеус, Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua