Ювеліри захисту: що бачили аграрії на виробництві ALFA Smart Agro

07 липня 2021, 06:38 4372

Приблизно раз на рік українському агроному випадає нагода побувати на Білоцерківському заводі препаративних форм (БЗПФ), де виготовляються препарати ALFA Smart Agro. Екскурсії для клієнтів тут традиція. І заради них підприємство навіть змінює виробничий графік. Але такого ажіотажу, як цього року, на БЗПФ ще не бачили. Хоча й зізнаються: передбачали.

За два дні (22-23 червня) підприємство відвідали сотні аграріїв з усієї України. Навіть більше —окрема делегація приїхала з Молдови.
 
Журналісти AgroPortal.ua були у вирі подій, побували у виробничих цехах БЗПФ, а ще — в лабораторіях R&D центру, логістичному комплексі та відділі контролю якості продукції ALFASmart Agro.

 
 
 
 
 
 
 

Інноваційні продукти для покращення ефективності
 
Завод та R&D центр ALFA Smart Agro розташовані поруч. Сьогодні це дві великі окремі структури, які тісно взаємодіють. Завод виготовляє продукцію. Науковці R&D (research & development — дослідження та розробки) створюють нові формуляції.
 
Як розповіла комерційний директор ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз, за 5 років роботи БЗПФ подвоїв обсяги виробництва. Окрім того, ALFA Smart Agro перевела в Україну виробництво технологічно більш складних продуктів.
 
«Ми приділяємо увагу саме інноваційності: дослідженням, створенню нових формуляцій. Компанія працює з 60-ма діючими речовинами. 30 формуляцій захищені патентом, а це означає, що аналогів цим продуктам немає — це розробки ALFA Smart Agro», — додає Тетяна Мосендз.
 
Чи правильно називати препарати ALFA Smart Agro генеричними? Авжеж, ні.
 
«Науковці ALFA Smart Agro створюють унікальні формуляції. Наприклад, генериком якого препарату є гербіцид Оскар Преміум? Немає такого. Або генериком якого протруйника є Авіценна? Продукти ALFA Smart Agro — це принципово нові рішення, яким передували роки досліджень», — пояснює Тетяна Мосендз.

Краще один раз побачити, ніж сто разів почути
 
Провідний агроном СФГ «Дослідне» Володимир Сорокотяга на Білоцерківському заводі препаративних форм уперше, хоча господарство з 2015 року використовує в технологіях захисту продукцію ALFA Smart Agro.
 
За його словами, в обробітку мають 2,5 тис. га землі на Полтавщині. На всій площі проводять дослідження різних препаратів, сортів і гібридів. Він пояснює, що керівник господарства тривалий час працював у аграрній науці. Отож, співпраця з ALFA Smart Agro підприємству імпонує, адже компанія проводить велику кількість виробничих дослідів у господарствах.
 

Плануючи візит на виробництво, Володимир Сорокотяга хотів побільше дізнатися про гранульовані препарати. А також отримати більше інформації про прилипачі на олійній основі та проконсультуватися, як та в яких пропорціях змішувати їх з гербіцидами.
 
Кристали SmartCompleX для ювелірної роботи протруйників
 
Агроном господарства ТДВ «Терезине» Олександр Мороз розповідає, що їхнє підприємство намагається розвиватися та весь час шукає нові рішення для виробництва.
 
«Маємо змогу на полях порівнювати продукти від різних виробників. Плануємо тестувати в наступному сезоні фунгіцидну групу по озимих від ALFA Smart Agro. Особливо цікавить протруйник Авіценна, адже чули про нього дуже багато позитивних відгуків», — розповідає Олександр Мороз.
 
Перед посівною озимих зернових інтерес до протруйників завжди зростає. Тому під час екскурсії вони — у центрі уваги. 
 
ALFA Smart Agro пропонує п’ять протруйників для озимих зернових — фунгіцидні протруйники Венцедор, Авіценна, інсектицидний Командор Екстра, Командор Гранд та інсекто-фунгіцидний Кантаріс.  
 
За словами директора R&D департаменту Сергія Кнечунаса, такий набір дає можливість агроному обрати оптимальний продукт відповідно до технології вирощування.  

 

Головна вимога до фунгіцидного захисту озимини — контроль снігової плісняви, кореневих гнилей та сажки. Стандартом є прохлораз, який має тривалий період напіврозпаду. Проте не в усіх протруйниках прохлораз працює однаково ефективно. Саме для того, щоб підвищити ефективність прохлоразу у фунгіцидних протруйниках, науковці ALFA Smart Agro створили інноваційну технологію Smart CompleX.
 
«Технологія Smart CompleX дозволила підняти розчинність прохлоразу із 34 мг/л до майже 5000 мг/л», — пояснює Сергій Кнечунас.
 
Відомо, що чим більше розчиняється речовина у воді, тим більшою мірою вона потрапляє до рослини. Тож у протруйниках ALFA Smart Agro прохлораз потрапляє в росток у більшій концентрації, що забезпечує сильніший вплив на збудників хвороби. Таким чином відбувається захист не лише насінини, а й проростку в цілому.

Роздивитися у мікроскоп, як виглядає Smart CompleX, можна лише на певному етапі виробництва протруйників. Хімічна лабораторія ALFA Smart Agro надала гостям таку можливість.

Звичайно, журналісти AgroPortal.ua також зазирнули у мікроскоп. Що побачили? Безліч дрібних прозорих кристалів видовженої форми. І хоча розміри цих кристалів мікроскопічні, роботу вони проводять титанічну.

Кристали Smart CompleX під мікроскопом  
Кристали Smart CompleX під мікроскопом  

«Протруйник Кантарісде, зокрема, використана технологія Smart CompleX — це одночасний захист і від хвороб, і від шкідників. Причому інсектицидній складовій ми приділили особливу увагу. Велику загрозу для озимих зернових становить хлібна жужелиця. Це означає, що недостатньо захистити від шкідників лише насінину — потрібен ще захист сходів. В Кантарісі захист наземної частини від шкідників забезпечує найбільш розчинний з групи неонікотиноїдів — тіаметоксам, що має можливість проникати в рослину у вищій концентрації порівняно з іншими діючими речовинами», —розповідає Сергій Кнечунас.
 
Кантаріс показує високу ефективність у монопосівах. А також яскраво проявляє рістстимулювальну дію на полях, де попередником зернових був імі-стійкий соняшник.

Гранульовані гербіциди: підготовка до масштабного виробництва
 
Невдовзі ALFA Smart Agro планує перевести в Україну виробництво сухих препаратів — гранульованих гербіцидів. У зв’язку з цим у хімічній лабораторії R&D департаменту з’явилося нове обладнання — пілотна установка для виробництва гранульованих продуктів.
 
Нове обладнання займає окрему кімнату. Установка — точна копія в мініатюрі промислової лінії, яка буде встановлена на БЗПФ.
 
«Деякі активні компоненти, які використовуються у ЗЗР, піддаються деградації у воді. Тому є необхідність застосування безводних продуктів», — пояснює директор із розробки формуляцій продуктів ALFA Smart Agro Мортен Педерсен.
Мортен особисто розповідає гостям про алгоритм виробництва гранульованих ЗЗР. Насправді процес дуже складний і складається з багатьох етапів. Він вимагає і високого тиску, і «спекотних» температур. А на одному з етапів, коли гранули потрібно добре просушити, утворюється навіть контрольований повітряний «шторм» у великій закритій ємності.
 

Європейський рівень
 
Агроном ПСП «Дружба», яке має в обробітку понад 10 тис. га в Полтавській області, Юрій Герасименко зазначає, що побував на деяких європейських заводах, але Білоцерківський завод препаративних форм ALFA Smart Agro нічим не поступається виробничим потужностям мультинаціональних компаній. 
 
«На заводі побачив багато нового, він не відстає за технологічністю від світових заводів, відповідає всім нормам, має сучасне обладнання, яке дозволяє виготовляти інноваційні продукти. Цього сезону за рекомендаціями колег ми вперше використовуємо продукти ALFASmart Agro, до того ж на вибір вплинула демократична ціна на продукти, які нам були потрібні. Восени плануємо закласти демоділянки на озиму пшеницю, щоб побачити ефективність протруйників», — розповідає Юрій Герасименко.

У компанії відзначають, що все, що робить ALFA Smart Agro — кожен продукт, рішення, інновація — має на меті підвищення прибутковості агровиробництва, а це: краща ефективність, нижча собівартість, більш економічна та дбайлива формуляція. Вся команда працює над тим, щоб виробник отримав якісний продукт, результат у полі, прибуток і рентабельність.


Людимила Лебідь, AgroPortal.ua