Знеструмлений Китай тримає під напругою ринок ЗЗР

21 жовтня 2021, 06:16 4012

Скорочення енергоспоживання в Китаї частково зупинило виробництво в країні. Експерти відзначають, що це негативно позначиться на термінах виконання замовлень та постачання препаратів і компонентів для виробництва ЗЗР.

Цього року український ринок ЗЗР стрімко виріс. Так склалися погодні умови, що аграрії застосували засобів захисту більше, ніж минулоріч. Але наразі ситуація з невизначеними поставками з Китаю викликає підвищену тривожність у виробників ЗЗР, і більшість із них прогнозує, що все-таки ринок чекають проблеми.

«Китайський уряд оголосив, що до 2060 року країна стане карбоно-нейтральною з піком карбонізації в 2030-му. Після чого в країні введено подвійний контроль за кількісними показниками споживання електроенергії та за часткою електроенергії в кожному доларі ВВП», — пояснює комерційний директор ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз.

Керівник ІА «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук пояснює, що на промислові ланцюги виробництва діючих речовин для пестицидів та добрив вплине не лише промислова криза в Китаї, а й загалом світова енергетична криза.

«Є речовини, наприклад, фосфор, цинк, кислоти, які входять до складу багатьох продуктів, як добрив, так і деяких ЗЗР. Через ситуацію в Китаї, яка стала для багатьох ринків несподіваною, ці продукти подорожчають на 15-20%. Тож, прогнозовано, що окремі види ЗЗР піднімуться в ціні», — розповідає Дмитро Гордійчук.

Інша ситуація з добривами: Китай повністю припинив експорт добрив з 15 жовтня, хоч це і порушує правила СОТ. Відповідно до прийнятого рішення, ці обмеження діятимуть до другого кварталу 2022 року.

Загалом же, за прогнозами Дмитра Гордійчука, до весни Китай зможе вирішити проблеми в енергетиці та виробництві.

За словами керівника Вінницького представництва LNZ Group Олександра Келипи, у зв'язку з новими екологічними законами у Китаї заводи, що виробляють ЗЗР або діючі речовини для них, працюватимуть втричі менше, ніж зазвичай.

Олександр Келипа додає, що клієнти компанії LNZ Group інформовані про можливу ситуацію на ринку і намагаються закупитися цими препаратами заздалегідь.

«І напевно за останній тиждень ми продали ЗЗР більше, ніж за останні три місяці. Хоча минулого року в цей період вони взагалі не продавалися», — додає Олександр Келипа.

Він також відзначив, що напруги додає ринок мінеральних добрив, оскільки уже місяць компанія майже не продає добрива у зв'язку з ситуацією, що виникла зі стрімким подорожчанням газу не лише в Україні, а й в усьому світі.

Але для українських аграріїв така ситуація не нова. Подібний стан ринку вже був на початку 2020 року, коли через карантинні обмеження підприємства Китаю зупинилися на тижні. Через певний час ситуація вирівнялася. Тому, за словами Тетяни Мосендз, паніка — не найкращий порадник для прийняття рішень.

«Можливо, через кілька тижнів ситуація з поставками стане зрозумілішою. До того ж у ALFA Smart Agro трохи інші цикли. Оскільки ми виробник, плануємо все заздалегідь. Так, виробництво на 2022 рік було розпочато у серпні. З серпня вже завантажений завод, і з серпня йде виробництво продуктів для 2022 року», — пояснює комерційний директор ALFA Smart Agro.


Людмила Лебідь, Вікторія Євтушенко, AgroPortal.ua