Маш, сочевиця та горох: господарство на Київщині досліджує сорти бобових
02 липня 2025, 05:48 1066
Бобові культури набувають дедалі більшої популярності серед українських аграріїв. На них звертають увагу завдяки поживним властивостям, високому вмісту білка та економічній ефективності. До того ж український горох, соя, квасоля та сочевиця цікавлять країни ЄС, Південної Азії та Африки, що спонукає агровиробників розширювати посівні площі.
За інформацією Української бобово-соєвої асоціації, посівні площі під горохом 2025 року збільшились на 20%, під сочевицею — на 10-15%.
«Розвиток бобових культур в Україні — це відповідь на кліматичні виклики та потребу в продовольчій безпеці. Ми вже маємо позитивну динаміку — збільшення площ, інтерес до насінництва, зростання переробки», — говорить президентка ГС «Українська бобово-соєва асоціація» Антоніна Скляренко.
Нішеві культури у фокусі
Господарство TVK Seed Agrocompany на Київщині вирощує бобові культури і бачить у них перспективу. Щороку нарощують посіви сої, яку культивують з 2005 року, жовтозерного та зеленозерного гороху. Підприємство займається насінництвом бобових культур, на демонстраційних ділянках випробовують сорти машу (бобів мунг), сочевиці, квасолі. Свої результати показали відвідувачам Всеукраїнського дня поля 2025, який пройшов під гаслом «Формула прибутку».
Любов Топалова, директорка TVK Seed Agrocompany
Щосезону змінюється погода, тому ми дивимося, яка культура буде економічно вигідною. Цього року завдяки інокулянтам, стимуляторам росту та добривам ми змогли підвищити ефективність вирощування бобових культур. За нинішніх погодних умов ми вбачаємо перспективу у вирощуванні бобових, адже сьогодні попит на них зростає: споживачі вживають більше білкової їжі, та й ринок бобових розширюється.
На демополі вирощують поки що один сорт машу, адже ця культура нова для господарства, тому вивчають її агрономічні особливості. Для машу сьогодні немає зареєстрованих страхових гербіцидів, через це на великих площах його вирощувати ризиковано. Але вносили ґрунтові гербіциди, і поки що цього вистачає, аби підтримувати ділянку в чистоті.
Олексій Кошинський, провідний агроном TVK Seed Agrocompany
На демоділянках у нас по 1 сорту машу та сочевиці, 3 сорти квасолі, сої понад 12 сортів. Горох росте на товарних посівах — це насіннєві посіви зеленого та жовтого гороху. Загальна площа гороху складає 220 га, на зеленозерні сорти припадає приблизно 40%, на жовтозерні — 60%. Сорти гороху, які вирощуємо: Симбіоз, Остінато, Керрінгтон німецької селекції, Імпульс — чеської.
Горох наразі має хороший вигляд, тому в господарстві розраховують зібрати не менше 4-5 т/га. Якщо ще й дощі випадуть, то взагалі буде чудово. Сіяли культуру в березні, впоралися за 2-3 дні. Працювали сівалкою Vaderstad — це універсальний агрегат, який дуже добре підходить для висіву бобових культур, а також сівалкою John Deere 4,5 м, якою сіяли менші площі, адже бункер у неї невеликий. Обробіток ґрунту під горох — оранка та розпушування. З часом у господарстві планують переходити на мінімальний обробіток ґрунту.
«Зважаючи на погодні умови, які щороку кардинально змінюються, варто переглядати технології. У вирощуванні бобових нам дуже допомагають стимулятори росту, добрива — вони підсилюють рослини. Тож я вважаю, що перспективи у бобових культур є. Важливо також підтримувати вологу в ґрунті, але опадів у нас цього року замало», — говорить агроном.
Для сівби бобових підходять універсальні рішення
Цінним є той агрегат, який може сіяти все. Сівалка точного висіву MZURI PRO-TIL 3T сіє без попереднього обробітку ґрунту, працює з усіма культурами, вона універсальна. Крім того, її особливість у тому, що вона зберігає вологу.
Олександр Ярошенко, керівник компанії B.T.А Group, офіційного дилера Mzuri в Україні
Збереження вологи відбувається завдяки тому, що сівалка обробляє 1/3 поля, тобто смугу 12 см, а 2/3 ділянки залишається необробленими, під мульчею, яка захищає ґрунт від пересихання, і там накопичується волога. До того ж, якщо ділянка не оброблена, відновлюється біота. Крім того, за один прохід дана сівалка виконує кілька операцій одночасно — обробляє ґрунт, вносить добрива та сіє, при цьому витрачається всього до 15 л пального на 1 га.
Ширина висіву бобових культур залежить від господарства. Невеликі компанії, які мають в обробітку до 600 га, зазвичай використовують триметрові сівалки, господарства з 1200-1500 га користуються 4-метровими агрегатами, підприємства, які обробляють до 2 тис. га, сіють 6-метровими сівалками.
Підвищити врожайність бобових культур допомагають біопродукти
На демоділянці цього року господарство TVK Seed Agrocompany випробовує понад 12 сортів сої. Перед висівом насіння обов’язково обробляють інокулянтами від компанії BTU. Із даним господарством компанія BTU співпрацює 5 років.
Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії BTU
У нашій лінійці є інокулянти з двома препаративними формами: рідкою та сухою. Ми можемо закрити повністю весь цикл із інокуляції не лише сої, а й гороху, квасолі та всіх нішевих культур. Наші фахівці напрацьовують інокулянти для бобових культур на початку року, що є дуже важливим для аграріїв, адже так вони можуть отримати свіжий препарат до посіву.
На демопосівах сої застосували суху препаративну форму, рекомендовано використовувати 2-3 кг інокулянту на 1 т посівного матеріалу. До речі, препарат спрацював добре, стан сої чудовий, бульбочки на центральному корені утворилися. Також завдяки сухій препаративній формі можна провести подвійну інокуляцію, коли закуплене насіння вже може бути оброблене, але безпосередньо перед його висівом можна використати ще один інокулянт із сухою препаративною формою.
Рідку препаративну форму має біоінокулянт Різолайн-р® для бобових, який застосовується у парі з біопротектором Різосейв-р®. Ним обробляють насіння приблизно за 30 діб до висіву. Інокулянт застосовується в баковій суміші з нормою 2-3 л/т посівного матеріалу. Також є препарати для інокуляції насіння бобових із рідкою препаративною формою, які можна використовувати саме в день посіву.
«У нашому портфоліо є інокулянти для машу, нуту, сочевиці, й ми застосовували їх на полях наших клієнтів. Ми отримуємо замовлення та своєчасно напрацьовуємо необхідні обсяги продукції, аби інокулянт був свіжим і зберігав потрібні властивості. У господарстві TVK Seed Agrocompany ми напрацьовуємо інокулянти щороку під квасолю. Цілеспрямовано відпрацьовуємо інокулянти під усі культури. На початку сезону виробляємо інокулянти на горох і сою. Нещодавно спостерігався бум на нут, тому ми напрацьовували інокулянти саме під цю культуру. Наприклад, на Чернігівщині наш клієнт вирощує нут з інокулянтом від BTU», — зазначає Максим Головатюк.
Компанія BTU за роки роботи напрацювала цілу «бібліотеку» досліджень, які показують вплив препаратів на врожайність культур за роками. За останні 5 років результати показали, що в середньому прибавка врожаю сої в усіх регіонах України склала 0,35 т/га. Фахівці відмічають, що дуже погано утворюються бульбочкові бактерії на бобових, які ростуть на полях, де є перенасичення азотними добривами. Соя там «відпочиває», не утворює бульбочок, а згодом і бобів.
Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії BTU
За даними наукової літератури, бульбочкові бактерії мають утворюватися на 17-й день після висіву насіння. Але ми спостерігаємо сьогодні дуже мінливі погодні умови: коли холодно, соя стресує, і бульбочкові бактерії утворюються в різний період часу.
Окрім інокулянтів, господарство також використовує біодобриво фосфор-калій мобілізатор Граундфікс®, мікоризоутворюючий препарат Мікофренд® у рідкій формі та препарати Липосам®: один застосовується для склеювання стручків бобових культур і ріпаку, інший — з ґрунтовим гербіцидом. Липосам® біоклей не дає розтріскуватися стручкам, при цьому боби можуть «дихати». За даними 5-річних досліджень BTU, за допомогою даного препарату можна зберегти врожай ріпаку від 0,1 т до 0,3 т і більше.
Також господарство використовує деструктор стерні.
Надійний захист — відмінний результат
Компанія UKRAVIT співпрацює з TVK Seed Agrocompany в сегменті ЗЗР, а також у межах Інституту здоров'я рослин (аналізи ґрунту, дослідження). Також використовувала добриво Авангард® бор для бобових.
Юрій Буркут, регіональний представник UKRAVIT
У нашій лінійці є також ґрунтові, страхові гербіциди для бобових культур, для сочевиці. Компанія TVK Seed Agrocompany вирощує особливі сорти сої, які потребують гліфосатів, тому застосовували і такі ЗЗР минулого року від компанії UKRAVIT.
Фахівець зазначає, що у співпраці з клієнтами стикаються з труднощами, але їх вдається долати. Приміром, через недотримання технології, коли аграрії протруюють насіннєвий матеріал лише фунгіцидами, а не інсектицидами, можуть спостерігатися втрати врожаю культур. Тому в UKRAVIT радять аграріям не економити, а дотримуватися всіх рекомендацій щодо підживлення та захисту рослин.
Вікторія Полевик, AgroPortal.ua