ЄС відкрив двері для органічної продукції з України. Справа за Верховною Радою

24 травня 2022, 13:35 665

Європейська Комісія 11 травня 2022 року ухвалила рішення стосовно продовження дії додаткових запобіжних офіційних заходів контролю щодо імпорту органічної продукції до ЄС, в якому вперше з 2015 року немає України.

Про це пише OrganicInfo.ua.

Посилені додаткові заходи контролю продовжують застосовуватись до продукції, виготовленої в Казахстані, Республіці Молдова, Туреччині чи російській федерації. Також до переліку країн цього року додались Китай, Індія, Перу, Парагвай, Ефіопія, Болівія, Еквадор, Гондурас, Домініканська Республіка, Сьєрра-Леоне, Того, Шрі Ланка та В’єтнам. 

Важливе для органічного сектору рішення було ухвалено Кабінетом Міністрів України 3 травня — щодо внесення змін до переліку товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2022 рік. Зокрема, просо було додане до переліку товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, що відкриває двері для експорту органічного проса. Україна є одним із найбільших постачальників органічного проса на ринок ЄС, а минулого року було здійснено його перші експортні поставки на ринок США.

В теперішніх умовах також неймовірно важливим є ухвалення змін до перехідних положень Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», які передбачають:

  • продовження терміну реалізації органічної продукції з іноземними сертифікатами для українських виробників ще на два роки — до 1 липня 2024 р.;
  • створення можливості для українських виробників, які виробляють органічну продукцію за іноземними стандартами, отримувати державну підтримку, звісно, якщо така буде передбачена державою на 2022-2023 рр.;
  • можливість скоротити тривалість перехідного періоду при переході на українські стандарти органічного виробництва для операторів органічного ринку, якщо вони сертифікуються в межах одного і того самого органу сертифікації.

«Для реалізації останньої норми має повноцінно запрацювати законодавство України у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та з’явитись перші акредитовані органи сертифікації. Але така норма значно пришвидшить появу на ринку органічної продукції з українським державним логотипом для органічної продукції», — пояснюють експерти. 

З 1 січня 2022 р. в ЄС введено в дію новий Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) №2018/848 про органічне виробництво й маркування органічних продуктів.